Saleja Helsingissä

natuna mennään

Terve,
muutin Turusta Helsinkiin vuoden alussa ja pitäis löytää hyvä treenipaikka pk-seudulta nyt, kun on asiat kohdillaan ja taas aikaa harjoittaa itseään.

TTBC:ssä kävin alkeiskurssin ja ehdin harrastejengissä olla reilut puoli vuotta aina 2009 joulukuuhun saakka. HTBC:hän olisi varmaankin se potentiaalisin sali, mutta onko lähistöllä muita saleja, joissa pyörii aktiivisesti treenitunnit muutaman kerran viikossa vähintään?

TTBC:ssä ohjatut treenit oli kolmesti viikossa ja siihen lisäksi kävin kerran viikossa vetämässä omat harjoitukset, eli mielellään monta kertaa viikossa ja oikeasti kovalla sykkeellä. Myöskin "valmentaja" / ohjaaja on suhteellisen tärkeä asia, eli pitäis olla asiantuntija ja omaa taustaa thainyrkkeilystä.

Toinenkin asia olisi, joka ei suoranaisesti liity tälle palstalle, mutta pistetään nyt samalla jos joku vaikkapa osaisi tässäkin neuvoa. Mitä kuntosaleja suosittelette Helsingistä? Ei mitään ladymeininkiä, ihan hyvät salitaustat löytyy ja tietotaitoakin, mielellään sali, joka ei olisi aina täynnä nuoria kundeja, jotka tuo tyttöystävänsä mukaan, enemmänkin etsin suhteellisen rauhallista paikkaa, jossa aikuiset käy vetämässä treenin, saunomassa ja lähtee pois. Kuntopyöriä, jumppamattoja, soutulaitteita tai juoksumattoja en juurikaan käytä, joten fitness -touhut ja kaupalliset salit voidaan unohtaa.

Kiitos mahdollisista vastauksista :)

2

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajlkAJKJS

      Kokeile Combattia tai HTBC:ta. Molemmat hyviä paikkoja treenata, pätevä valmennus, kivaa porukkaa. Sijaitsevat Sörkka/Hermanni -suunnalla, hyvät kulkuyhteydet jne.

    • saleja

      suosittelen minäkin. Combatilla on jäsenten käytössä myös ihan hyvä kuntosali, josta löytää perusvarustuksen, joten jos punttista kaipailet, niin tuollahan sitten löisit kätevästi kaksi kärpästä yhdellä iskulla. Combatilla on myös thaimaalainen valmentaja. Ulosanti hänellä on vähän rajallinen, sillä hän ei puhu kovin paljon englantia, ja suomea vielä vähemmän, mutta ohjaa ja opastaa kuitenkin aktiivisesti treenaajia, eikä vaan katsele päältä ja raavi muniaan, niinkuin jotkut tekee. Treenit ei kuitenkaan mielestäni ole kovin kovia, niin että jos haet treeniltä enemmän rankkuutta, niin silloin kannattaisi ehkä ennemmin valita HTBC. Siellä on erittäin pätevä valmentaja, jonka ulosanti ei taatusti ole rajallinen, ja tietää paljon thainyrkkeilystä. Treenejä on seitsemänä päivänä viikossa, ja eri treeniryhmiä löytyy paljon. Ja mukavia treenikavereita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe