Kiinnostaisi tietää, kuinkahan paljon valtio mahtaakaan tienata näiden omatekoisten kirjanpitoyrittäjien kanssa... Yritetään säästää kirjanpitokustannuksissa tekemällä itse, vaikkei ole minkäänlaista hajua ja kysellään täällä neuvoja... ;o) SÄÄLITTÄVÄÄ!
Totuus on se, että hyvä kirjanpitäjä säästää yritykselle pitkän pennin...
Nyt voittaja on valtio, ei säästävät teensenitsekirjanpitoyrittäjät!
Totuus on se, että hyvä kirjanpitäjä säästää yritykselle pitkän pennin...
Nyt voittaja on valtio, ei säästävät teensenitsekirjanpitoyrittäjät!
Vastaukset 5
Vanhimmat
joopa joo,voit olla oikeessa osittain,luulen näin että asioista selvää ottaminen tuo pidemmässä juoksussa rahaa yrittäjälle enemmän mitä kirjanpitäjä:)maksele sinä satasias vaan jatkossakin kirjanpitäjälle,minä lähden joka vuosi kerran niilläkin rahoilla käymään thaimaassa..
Kun voit luottaa hyvään kirjanpitäjään, joka ajaa sinun etujasi, voit keskittyä omaan liiketoimintaasi. Jos sinulla on aikaa opetella kirjanpitoasioita, kertoo se siitä, että sinulla on vielä kapasiteettia tehdä omaa ydin liiketoimintaasi. Veikkaan, että tienaat enemmän tekemällä sitä kuin säästämällä kirjanpitokustannuksissa. Ammattitaitoiselle, suoraan asiakkaan kanssa asioivalle kirjanpitäjälle on kunnia asia, että asiakkaan asiat ovat kunnossa. Kaikessa liiketoiminnassa paras markkinointikeino on tyytyväinen asiakas.
Ei oikein ymmärrä, mikä tossa kirjanpidon ulkoistamisessa on se peikko, ettei tilitoimistoa voida käyttää. Se on perin pieni erä kaikista kuluista lopulta. Mutta kukin tyylillään.
Hyvä kirjanpitäjä maksaa oman palkkansa verran yritykselle.
Loistava kirjanpitäjä jopa tuo lisätuloa yritykselle.
Olet osittain oikeassa. Toisaalta ei se kirjanpito oikeasti niin vaikeaa ole. Se pitää vaan osata tehdä oikein ja perusteet pitää olla hallinnassa ja asioista pitää pystyä ottamaan selvää. Jos on ihan avuton, eikä ole ikinä edes mitään koulutuksia käynyt, niin se kirjanpitäjän hommaaminen kannattaa. Yrittäjästä itsestään se on paljon kiinni. Jos ei oikeasti osaa yhtään, niin ekana vaan kurssille ja lukemaan kirjanpitoa käsitteleviä kirjoja ja verottajan julkaisuja.
Riippuu ihan siitä millaiset bisnekset ovat kyseessä. Jos on peräti kiinteistöjä, autoja jne. niin siinä on ammattilaisen apu varmasti tarpeen. Muutenhan toiminimen asiat on ihan helppo hoitaa, jos asioista on perillä.