vetäsen sormilla hiusten läpi niin kerralla lähtee tuppu.. :o tai ei aivan tuppua mutta vähintään 5-10 hiusta kerralla. ja kun harjaa niin sitte aivan hirveesti.. 8( suihkus vielä enemmä. ei ennen näin oo ollu
taivas.. eikai ny kaljua tuu.
johtuuko näistä lääkkeistä: kepra, apydan ja yks migreenilääke: miranax
en ainakaa helkkari halua ittestäni mitn kaljua!!!!!!!!!!
taivas.. eikai ny kaljua tuu.
johtuuko näistä lääkkeistä: kepra, apydan ja yks migreenilääke: miranax
en ainakaa helkkari halua ittestäni mitn kaljua!!!!!!!!!!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Olis kyllä niin paljon helpompaa, jos hiustupet osaisivat puhua. Niiltä voisi sitten vaan kysäistä, että "hei miks irtootte". Ja ne vastais "no ku sä vedät tota kepraa". Ja sitten sä jättäisit sen kepran pois, ja hiukset ei tippuis enää. :)
Hiustenlähdössä varmasti yksi ärsyttävimmistä asioista on se, että se voi johtua niin monesta tekijästä ja koskaan ei voi oikein olla varma syy-seuraus -suhteista esim. juuri lääkkeiden käytön suhteen. Nopealla googlauksella katsoin, että aika paljon löytyy keskustelua netistä aiheelle "kepra hair loss" ja muutenkin epilepsialääkkeiden yhteydessä monesti mainittu tuo hiustenlähtö. Mutta toisaalta pitää muistaa, että netistä löytyy oikeastaan ihan mitä vaan haluaa löytää.
Eli koska ne hiukset ei osaa puhua ja nettilähteiden luotettavuus on mitä on, niin sellainen järkevä kompromissi olisi ihotautilääkäri, jolta voisi lähteä kyselemään tarkemmin. Sitten kannattaa käydä ehkä jossain labratestissä mittauttamassa veriarvot sun muut, jos sieltä vaikka löytyisi jotain vinkkiä. Voikin olla, että hiustenlähtösi johtuu ihan jostain muusta kuin keprasta, ehkä se on perinnöllistä tai sulla on puute jostain ravintoaineesta. Ja vaikka johtuisikin keprasta, saatat hillitä vaikutusta popsimalla jotain vitamiinia tai sinkkiä aina silloin tällöin. Mutta kuten sanoin, vain lääkäri osaa antaa oikeita, luotettavia neuvoja.