miten tila selviää kattojen romhduksista

uutisissa on jatkuvasti esillä tapauksia joissa joku katto on sortunut. mitenhän viljelijät slviää näistä sortumisista, kuluthan ovat melkoiset.

mikään vakuutushan näitä ei korvaa. no monelle on varmaa helppo lopetamispäätös, jos on katto sisällä
8459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

vain huononee.

Äänestä

Saavat täyttämällä hakemuksen yhteiskunnalta uuden rakennuksen.Veronmaksajat ne sen tuhoutuneenkin ovat maksaneet.

Äänestä
  • tarkemmin, miten veronmaksajat on maksaneet ? Rakensin toissa kesänä viljavaraston aika suuren, laskut tuli minulle, veronmaksajalle, eikä siis joillekin anonyymeille "veronmaksajille". Investointitukea ei saanut silloin hakea, oli hakukielto. Jos olisi ollut mahdollista saada investointitukea, se olisi ollut suuruudeltaan 20% kustannuksista. Miten voit väittää että yhteiskunta on rakentanut kyseisen varaston ?
    Vastaa äläkä kiertele, kuten tavallisesti teet.
    No sen katto on senverran vahvasti tehty ettei ole sortumisvaaraa, olen näet itse tehnyt kattoristikot kyseiseen rakennukseen.

    Äänestä

  • ei sortumista kirjoitti:

    tarkemmin, miten veronmaksajat on maksaneet ? Rakensin toissa kesänä viljavaraston aika suuren, laskut tuli minulle, veronmaksajalle, eikä siis joillekin anonyymeille "veronmaksajille". Investointitukea ei saanut silloin hakea, oli hakukielto. Jos olisi ollut mahdollista saada investointitukea, se olisi ollut suuruudeltaan 20% kustannuksista. Miten voit väittää että yhteiskunta on rakentanut kyseisen varaston ?
    Vastaa äläkä kiertele, kuten tavallisesti teet.
    No sen katto on senverran vahvasti tehty ettei ole sortumisvaaraa, olen näet itse tehnyt kattoristikot kyseiseen rakennukseen.

    kyllä sen varalle joku tukiainen on sorvattu.täysmääräinen korvaus tuhoista ja kipurahat päälle.

    Äänestä

  • maaseutua ei voi juo kirjoitti:

    kyllä sen varalle joku tukiainen on sorvattu.täysmääräinen korvaus tuhoista ja kipurahat päälle.

    agriautomaatin viikonlopun pullonpohjassa ärrä kun noin kovasti ärsyilee?

    Äänestä

Suomessa viljelijät ja yleensäkin maataloutta harrastavat ovat erityissuojeluksessa.
Jos katto sortuu, niin ei muuta kuin puhelu kunnan maataloussihteerille. Homma kyllä hoituu:)!
Toista on kun hallinkatto sortuu OIKEAN yrittäjän hallista.
Vakuutusyhtiön ehdoista löytyy pykälä, joka pelastaa vakuutusyhtiön korvauksista, jotka on aiheuttanut sota, kansannousu, mellakat, ilmasto- olosuhteet jne.
Eli maksat ihan itse.

Äänestä

Kokeillaas tätä kautta hakea tietoja.Ittellä katto tulossa lattialle MUTTA KUN EI OLE LUMIKUORMASTA JOHTUVAA..Naapuripitäjän viljelijän halli romahti.Vertailtiin hetki sitten rakennuspapereita ,on muuten sama firma suunnittelijaa myöten.Eli jos jollain on Nakkilalaisen Namar oy:n valmistamat kattotuolit ja pystytolpat niin kannattais pitää silmällä.Tässä tapauksessa hallit on rakennettu 1994 ja 1995.Vaikuttais siltä että näiden hallien HEIKKO LENKKI LÖYTYY PISTEHITSAUKSESTA. Vastailkaahan kokemuksista.

Äänestä

Huolehdi mieluummin omista asioistasi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmettelen5328583528 kirjoitti:

uutisissa on jatkuvasti esillä tapauksia joissa joku katto on sortunut. mitenhän viljelijät slviää näistä sortumisista, kuluthan ovat melkoiset.

mikään vakuutushan näitä ei korvaa. no monelle on varmaa helppo lopetamispäätös, jos on katto sisällä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu