Haarniskamonni vai pistehaarniskamonni

vepak

eli mulla on 3jompaa kumpaa miten ne erottaa toisistaan kun kuvia löytyy vähän ja on vähän molempien näkösiä. vai pitääkö odotella ja kattoa kasvaako ne 14cm vai 18cm???? tai löytyykö jostain hyviä kuvia varsinkin tosta pistehaarniskamonnista ku siitä ei montaa kuvaa löydy.

6

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vepak
      • vepak

        tossa kuva mun monnista http://www.aijaa.com/v.php?i=5824522.jpg
        mitä nyt ite kattelin niin tulin siihen tulokseen että kyseessä on Megalechis thoracata eli pistehaarniskamonni. kertokaa ihmeessä jos olen väärässä.


      • fish KING
        vepak kirjoitti:

        tossa kuva mun monnista http://www.aijaa.com/v.php?i=5824522.jpg
        mitä nyt ite kattelin niin tulin siihen tulokseen että kyseessä on Megalechis thoracata eli pistehaarniskamonni. kertokaa ihmeessä jos olen väärässä.

        M. thoracata - haarniskamonni
        M. picta - pistehaarniskamonni

        TUO NÄYTTÄISI TAVAN HAARNISKAMONNILTA


    • fish KING

      Varsinkin kun niitä myydään jomman kumman nimellä molempia lajeja.

      Pistehaarniskamonnin selkäevän ensimäinen, piikkinen ruoto on paljon pidempi kuin haarniskamonnin.

      pistehaarniskamonni - Megalechis picta
      haarniskamonni - M. thoracata

      ... googlaas "ADULT" kuvia

      • vepak

        siis hä wikipedia antaa pistehaarniskamonnin nimeksi M. thoracata http://fi.wikipedia.org/wiki/Pistehaarniskamonni
        ja samoin kalapedia http://www.kalapedia.fi/index.php?search=pistehaarniskamonni&ns0=1&title=Toiminnot:Haku&fulltext=Search&fulltext=Etsi

        mistähän tämä johtuu että erilähteissä eri nimi???? ja mikä nyt ylipäätään on sitten pistehaarniskamonnin nimi vai onko nämä ihan sekasin kaikilla?????
        ja mikä haarniskatämä on mikä täälä on http://www.viherkala.fi/catalog/product_info.php?cPath=21_37&products_id=132
        piste tavan vai joku serkku????


    • sfsf

      googlaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      61
      11635
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      96
      8831
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      12
      4407
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      21
      3954
    5. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3861
    6. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      7
      3646
    7. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      89
      3610
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      14
      3446
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      34
      3222
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      45
      2425
    Aihe