Ahvenanmaa

Kun suomalainen alv-velvollinen yritys alkaa myymään tavaraa mantereelta Ahvenanmaalle.
Mitä toimenpiteitä se edellyttää tullin kanssa ??
1148
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Tullaushan tapahtuu Ahvenanmaalla, eli sama jos myyt tavaraa EUn ulkopuolelle. Kauppahinta on alviton, sekä jos myyjä hoitaa rahdin, on sekin veroton.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kaup sih kirjoitti:

Kun suomalainen alv-velvollinen yritys alkaa myymään tavaraa mantereelta Ahvenanmaalle.
Mitä toimenpiteitä se edellyttää tullin kanssa ??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu