Olen seurannut tapahtumia Pyhäjärvi-sivuilta. Nyt näyttäisi, että talvisodan alkamisen "juhlia" vietetään kahdet peräkkäin , siis 13. ja 14.3. Onks´järkee?
Kyyrönen kirjoitti Selänne-lehdessä 14.3. tilaisuudesta Ikosen koululla. Oli hyvin vaikutava oma kertomus.
Pitääpä sinne osallistua.
Mutta tuosta toisesta esitellään että kansanedustaja tulee puhumaan. Noh, enpä nyt tiedä- kaippa se on keskustalaisten juhla.
Menee, ken tuntee kutsumusta.
Hurjaa vain, että kahdet kekkerit. Kaupunki tarjoaa ainakin 14.3. kahvit vieraille.
Kyyrönen kirjoitti Selänne-lehdessä 14.3. tilaisuudesta Ikosen koululla. Oli hyvin vaikutava oma kertomus.
Pitääpä sinne osallistua.
Mutta tuosta toisesta esitellään että kansanedustaja tulee puhumaan. Noh, enpä nyt tiedä- kaippa se on keskustalaisten juhla.
Menee, ken tuntee kutsumusta.
Hurjaa vain, että kahdet kekkerit. Kaupunki tarjoaa ainakin 14.3. kahvit vieraille.
Vastaukset 34
Vanhimmat
pittää juhlia
1. 13.3. lauantaina
ja 14.3 sunnuntaina Karjalaisten juhlat.
Eihän se sen vaikeampaa ole
mistä näitä tietoja saa? Olen kiinnostunut juhlista.
Mitähän juhlimisen arvoista tuostakin tapauksesta löytää ? Ihmiset näkevät oudossa valossa asiat.
Jos minulle annettaisiin selkään, niin en minä kovin suuresti asiaa juhlisi.
ihan totta, ei juhla sana ole ollenkkaan tässä paikallaan.
taisi se kyyrönen kirjoittaakin, että muisteloja, sehän on jo vähän toinen asia. muistella voi ja aika kultaa vaikeatkin muistot.
13.3. on juhlat
14.3 on evakkotie muistoissa
pyhäjärvellä vielä niinkauan kuin eloa riittää eräällä "naispolvella" niin tämän kaltaisia päällekkäisyyksiä riittää.
ei naisella ole mitään sivistystä toimia korrekstisti, vaan tehdä itsensä tykö niin että näkyy ja kuuluu.
ei kait se sinänsä ole kepunaisen häppee, että on röyhkeä, mutta se jo on että kaupungin verovaroilla tuetaan moista käytöstä.
kyyrönen tekee asianosaisena talvisodan seuraamuksia kärsineenä yhteistä muistelojuhlaa, kepunainen kaukaa katsottuna vain poliitikkaa.
sitähän tässä ihmettelin ja olin näkevinäni, että kyyrönen oli jo lokakuussa tuonut kaupungille palstoille aikomansa tilaisuuden järjestämisen (ktso päiväys) ja tämä toinen tammi-helmikuussa.
ettekö tiedä ja tunne, että politiikot ja politiikka on röyhkeiden ilman häveliäisyyttä olevien ihmisten laji.
joo, tunnen tuon lajin. sitä se on.
Mutta mutta... alunperinhän politiikka-sanana tarkoittaa yhteisten asioiden hoitamista. Miten lie hoituisivat ilman ihmisiä?
Sinne tulee irstas ja ahne tekopyhä-kepukka lässyttämään yhteishengestä, sotaveteraanien kunnioittamisesta ja henkisistä arvoista. Kotimatkalla sitten tarkistelee onko RAY:n rahoilla tehdyt sijoitukset poikineet toisenkin miljoonan. Taidan mennä ja heittää hatullisen paskaa takinkääntäjän silmille.
Onko tämä sitä omintakeista osaamista?
menen kyyrösen järjestämään muistelo-tilaisuuteen, Arvostan näet äitejä ja lapsia, jotka tämän tien ovat käyneet.
yhtisten asioiden hoitoa, sen parhaammassa tarkoituksessa- varsinkin pyhäjärvellä!
ei kiinnosta politiikka, eikä varsinkaan pyhäjärvinen. on niin ruskea maku suussa, että.....
Hei Uusi tuuli!
Miten sinä hoitaisit yhteisiä asioita? Parhainpäin!
Kannatatko tulevaisuustyörymää? Entä sen kokoonpano?
Ilman muuta kannustan. Saisiko siitä tänne palstalle tietoa, vaikkapa ranskalaisilla viivoilla?
tulevaisuus tehdään tänään.
tai ainakin se aloitetaan.
mikäli marina ja kitinä, jäkätys ja nitinä jatkuu niin ei tulevaisuus ole sen kummempi.
pallo viheriölle.
taas odotetaan päättäjiltä, kaupunginhallitukselta ja pyhäjärven sanomilta informaatiota asian etenemisessä?
minusta työryhmään olisi kutsuttava:
tiedotus
yrittäjät
hallinto/päättäjät/
kehitys
jne.
yhteen hiileen puhaltamisen aika olisi....
ei liian suuri, mutta päättäväisen kokoinen
Lähtisin myös nyt tiedotuksesta liikkeelle. Olisiko mahdollista järjestää tiedotustilaisuutta, jonne lehdistöä paikalle, niin saataisiin näkyvyyttä objektiivista näkökulmaa asiaan?
tulevaisuustyöskentelystä, jos se oliskin noin vain paketoitavissa ideasta teoiksi, niin pyhäjärven suunta ei olisikaan se miltä se nyt näyttää.
esimerkki omasta elämästä:
Kun olin seinää vasten ajettuna ja ahdistettuna, oli pakko ottaa oma elämä omaan haltuun.
PITI tehdä suunnitelmat ja päätökset sitä mukaa, kuin talous,henk.kohtaiset ja perhetilanne antovait tilaa.
Ensimmäinen asia oli potkia pellolle sellainen henkilö elämästä, joka oli myrkkynä mielessäni, unessani,työssäni. potku oli kait liian vähällä voimalla tehty, kun ko paskakakkara haisee ajoittain liian lähellä.
Eli tulevaisuus pitää katsoa riittävän kauas obtimaalisena, että sinne sitten jaksaa kulkea resusseittensa puitteissa. mutta riskejäkin pitää ottaa.
tiedätkä ja tunnetko-- se toisen ihmisen hyväksikäyttö ts. kilttejä ihmisiä "kusetetaan".
Tuosta muusta yhteisestä asiasta.
Toivottavasti kunnanhallitus pitää julkisen keskustelutilaisuuden näiden asioiden tiimoilta.
Tiedotus on kaiken a ja o. Lysmyilyistä ei tule yhteistä hyvää. Asia pitää tavallaan kuin myydä kansalaisille- makusteltavaksi ja hyväksyttäväksi. Saattaisi olla, että siitä syntyi sitä meidän asiaa.
Olen havainnut, että anitta O kirjoittaa posiivisia asioita pyhäjärveltä. eikö häntä voisi vaikka kutusa kaupunkimme johtajaksi. ainakin tiedotuspuoli olisi hanskassa. ja talouskin- olen kuullut, että on ollut vastuutehtävissä. Mietikääpä ja pyytäkää haastatteluun.
Mieluummin tosiaan noin kuin sikaa säkissä. Kannatetaan
näkyny siellä!!!!
Vastahan tuo tuli kylillä vastaan ja morjesti.
Aattelin käydä.
kummassa aattelit Rainerin vai Pirkon juhlissa?
RAINERIN TIETYSTI !!!
Niin minäkiki!!
tietenkin. olen ilkeä, mutta näin inhimillisesti katsoen rainerin järjestämä tilaisuus oli todella sydämmestä l,ähtenyt, johon haluan osallistua., mutta
mennään rainerin muistoihin talvisodan päättymisen kunniaksi. hän on tehnyt työtä
edellisestä syksystä lähtien ja haluaa kunnioittaa äitejä, joita mikään instanssi ei ole huomioinut. Mitä tässä tehdään? Mennään kuuntelemaan raineria
tosi ihmeellistä, etä kaupunki sponsoroi kumpaakin!!
totta , rainerin juhlat ova t oikein!
Yks tekkee juhlia kauan ja sitten tullee toisset sammaan syssyyn vaekka on näin pien kylä.
Oiskohan kannattanut tehdä ne jäläkimmäisset joskus myöhhemmin, kyllä tässä vielä talavee ois jälellä.
P pani paremmaks
joku kyysyy: alussa, miten kahdet juhlat.
No lauantaina kuunnellaan politiikkaa ja sunnuntaina muistellaan karjalaa.