EK: Ruotsi valinnaiseksi!

11105
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

LINKISTÄ!!!

Olisi jäänyt tietämättä muuten!

Äänestä

Hyvä EK!

Vihdoinkin arvovaltaa pakkoruotsia vastaan! Mitähän sanoo markkinatalouden kannattaja, työväen puolueen jäsen Kimmo "susi" yliajaja-Sasi kun markkinatalouden edustaja EK ajaa päinvastaista linjaa?
Enää vain kuljetusalan lakko voi alkaessaan estää tämän - pakkoruotsi lähtee kuin kuppa töölöstä!

Äänestä

Tässä osoittautuu perättömäksi väite, että vapaata kielivalintaa kannattaisi vain marginaalinen joukko köyhiä nettifennoja, jotka eivät ymmärrä taloudesta mitään. Huomatkaa, että argumentit ovat täsmälleen samoja kuin tälläkin palstalla usein esitetyt.

Äänestä
  • Yhteiskunnallinen keskustelu

    Pakollisuuden kannattajat kritisoivat englannin liiallista asemaa ja korostivat ruotsin merkitystä kaupan, teollisuuden ja turismin näkökulmasta.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pakkoruotsi

    Äänestä

  • ei ole kirjoitti:

    Yhteiskunnallinen keskustelu

    Pakollisuuden kannattajat kritisoivat englannin liiallista asemaa ja korostivat ruotsin merkitystä kaupan, teollisuuden ja turismin näkökulmasta.

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Pakkoruotsi

    Eikö EK:n näkökulma kaupan ja teollisuuden tulevaisuudentarpeista ole uskottava? Turismista ei kannata tässä kohtaa puhua, sillä suomalaisen peruskoulun tehtävä ei ole kouluttaa ihmisiä pärjäämään Ruotsinristeilyillä.

    Äänestä

  • Kysyvä ihmettelijä kirjoitti:

    Eikö EK:n näkökulma kaupan ja teollisuuden tulevaisuudentarpeista ole uskottava? Turismista ei kannata tässä kohtaa puhua, sillä suomalaisen peruskoulun tehtävä ei ole kouluttaa ihmisiä pärjäämään Ruotsinristeilyillä.

    Milloin olet rkpn kuulut ajavan Suomen etua rkpn ainut tehtävä on ruotsittaa Suomea ja kahmia etuisuuksia 250 000svekolle, rkpeetä ei kiinosta paskaakaan mikä on Suomelle hyväksi

    Äänestä

Tuntijakotyöryhmässä on myös EK:n edustaja, joten Risto Rönnbergilla on ainakin yksi kaveri siellä! :)

Äänestä
  • pakkoruotsi ynn 2-kielisyys maksaa vuodessa useita miljardeja euroja.

    Lisäksi niiden takia pisnes maailma menettää kielitaidottomuuden takia, toiset useat miljardit eurot vuodessa.

    pakkoruotsi ei saa olla kulttuuri asia. Siitä on saatanasti taloudellista haittaa.

    Äänestä

Tapio, voisitko ystävällisesti kumota EK:n perustelut ruotsin valinnaisuudelle?

Äänestä
  • Oikaisemaan EK:n väärää käsitystä pakkoruotsin merkityksestä pisnekselle.

    Sillä mitäpä pisneksestä mitään ymmärtämätön rautalapio voisi sanoa vastaan kunpisnes maailman korkeimmat asiantuntijat vastustavat pakkoruotsia. Ei niin mitään.

    Äänestä

Pistäkää postia ministereille ja muille poliitikoille.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja vi kan kirjoitti:

http://www.ek.fi/www/fi/index.php?we_objectID=11011

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu