Ollaan ton miehen kanssa jo pari vuotta puhuttu, että hankittaisiin lisko. Kissoja jo löytyy, mutta etenkin miestä kiehtoo kovasti myös vähän eksoottisemmat eläimet. Ollaan ajateltu jotakin gekkoa, lähinnä sen vuoksi että niiden ulkomuoto miellyttää meitä molempia eniten.
Mies on nyt armeijassa, ja olisi kiva joskus yllättää hänet niin, että kotoo odottais uus pikkukaveri terrassa kun herra tulee lomille :)
Eli nyt kaikki tietävät listaa tähän aloittelijalle tärkeitä neuvoja/sääntöjä! Kaikki "päivän selvätkin" asiat mukaan.
Mikä gekko (voi toki muukin olla jos on hyvä ehdotus!) olisi paras vaihtoehto aloittelijalle?
Minkä kokoinen terran pitää vähintään olla?
Mitä terrassa täytyy olla ennen asukkaan hankkimista? Saako perus eläinkaupasta?
Muita esivalmisteluja? Muuta erityisesti huomioitavaa?
Viihtyvätkö yksin vai pitääkö olla kaveri?
Mistä kannattaisi lähteä etsimään? Eläinkaupoissa kun tuntuu olevan hullut hinnat ja huono valikoimakin..
Kertokaahan kaikki mitä tulee mieleen!
Näitä keskusteluja juu on tänne tehty useempiakin, mut eipä oo kovin montaa asiallista vastausta....
Gekoista. Aloittelijan kysymyksiä
2
497
Vastaukset
- Romppis8
Suosittelen leopardigekkoa. Se sopii hyvin aloittelijoille. Terran pitää olla vähintään 40x60 cm. Terrassa kannatta olla piilopaikkoja, vesikuppi jne. Ei tarvi välttämättä olla kaveria. Itse osti leogekon ruotsista. Sain sieltä melkein puolet halvemmalla. Mutta kyllä eläinkaupoistakin saa. Voit kysyä myös kasvattajilta. Täältä lisää ohjeita: http://www.matelijat.info/leopardigekko/hoito-ohjeet/ . Toivottavasti tämä auttoi. :)
- ......,.
itse aloitin harjasgekolla. se on kylläkin hämäräaktiivinen. harjasgekot eivät tarvitse mitään erillistä lämmitystä, pärjäävät huoneen lämmössä ja terraario on pidettävä kosteana. korkeus on pohja pinta-alaa tärkeämpi esim. 50cm x 50cm x 100cm (pituus, leveys, korkeus). uroksia ei saa laittaa samaan terraan koska ne tappelevat keskenään mutta useampaa naarasta voi. tai sitten uros ja naaras mutta pitää huolehtia sekin jos 2 ottaa ettei toinen ala ahdistelemaan liikaa toista. sukupuolen erottaa vasta varmasti näillä n.1v iässä. syövät sirkkoja ja hedelmiä (hedelmä piltit ovat hyviä) mutta ei sitrushedelmmiä!! ja vitamiinien ja kalsiumin lisäys ruokaan.. http://www.herppi.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke462667- 1252020
- 901715
- 1621329
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?681260- 511147
- 691092
- 611066
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂731039Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t32977