Onko Varkaudessa ketään, jolla Soneran 100/5 kaapelilaajakaista toimii kunnolla? Vuoden kokemuksella voin sanoa, että onpa surkea, ei enää ikinä!
Soneran laajakaista
nyt riitti
16781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei soneralla ole netti pelannut varkaudessa milloinkaan kunnolla! Voin sen sanoa kokemuksesta. Vaihdoin vuosia sitten pätkivän soneran saunalahteen enkä ole tarvinnut tuskailla sen jälkeen. 24 megan liittymä on vielä huomattavasti halvempi kuin soneran 8 mekanen joka toimi milloin toimi.
Vaihda liittymäsi mihin tahansa muuhun kuin soneraan! Sonera on paska mikä paska!
Se sinun Saunalahden 24 megainen on oikeasti Soneran 24-megainen, jota Sonera vuokraa Saunalahdelle. Saunalahdella ei ole täällä päin lainkaan omaa verkkoa. Että se siitä Soneran toimimattomuudesta... :-)
Nyt kaikki Soneran asikkaat!
Laitetan sähköpostia niin paljon sinne eetä ymmärtävät mikä meittä ahdistaa! Eilen yritin soittaa sinne Soneraan jonotin omaan laskuun yli 40 min ja se riitti! Ei sinne pääse millään, ovat suojattuja työpaikkoja!
Mitä tehdä kun ei saa muuta langallista yhteyttä? Onko muilla kokemusta mistä saa avun?
Ei se kaapelinetti toimi. Koko idea on jo teknisesti niin tyhmä, ettei ole lainkaan ihme ettei se myöskään käytännössä toimi. Myyjät kyllä myy vaikka mitä, mutta jos olet vähänkään tekniikasta perillä pysyt erossa kaapelinetistä sekä mokkuloista.
Ainoa toimiva nettiyhteys on ADSL, mikäli asustelet kaupunkialueella. Myös sellaisen saat Soneralta, mutta enintään 24/1 megaisena. Kyllä silläkin kokonainen perhe hienosti pärjää. ADSL todella toimii, katkoja on harvoin. Meillä on yhteys 24h käynnissä, saavutettu yhteysnopeus on 20,56/1,023 Mbit/s ja edellinen yhteyshäiriö on tapahtunut näköjään 41 päivää sitten. Monesti voi mennä puolikin vuotta ilman häiriöitä. IP osoitekin on pysynyt samana jo reilun vuoden verran joten hienosti pelittää esim. VPN-tunnelit kotiin tai sukulaisten luo jne.
Suosittelen lämpimästi. Ainoa paha puoli on tietysti yli 50 euron kuukausihinta, mutta laatu maksaa ja halvalla ei saa kuin harmeja.
no se on miten näkee. nyt mokkula ollut puoltoista vuotta ilman mitään ongelmia. Hyvin kulkee mukana ja lataillessakin nopeus pysyy usein sentään 100-200 kt/s. Moni väittää ihan susi kamppeeks mutta hyvin on toiminut. Eikä tarvitse ottaa soneraa, vai joko varkaudessa saa taas muutakin adsl;ää kun soneraa?
Sillon puoltoista vuotta sitten oli ainenkin muiden palvelun tarjoajien tarjonta ei oota, kun sonera oli kuulemma nostellut verkonvuokran vähän turhan korkeaks.
Mokkula - eli MOBIILIlaajakaista on tarkoitettu liikkuvaan käyttöön. Ei kodin ainoaksi internet-yhteydeksi. Joten mokkula muuttuu toimimattomaksi viimeistään sitten kun kyse on perheestä ja perheessä on useita tietokoneita, kuten meillä jokaisella perheenjäsenellä vähintään yksi. Nämä kaikkihan jakavat yhden ja saman Internet-yhteyden ja se on 24M ADSL. Tälainen yhteys ei hidastele, vaikka nettiä käyttäisi koko perhe yhtä aikaa. Varsinkin jos lapset ovat siinä iässä että pelaavat mm. nettipelejä. Niitä on ihan turhaa yrittää mokkulan kanssa, koska yhteyden latenssiaika on luokkaa 10 kertaa hitaampi kuin kiinteällä yhteydellä. Ja muutenkin tuo 100-200 kt/s on oikeasti mopovauhtia, se on todella kaukana nykyajan tietoyhteiskunnan perustasosta.
Mokkula on keskinkertainen kapistus liikkuvassa käytössä (toimii kaikkialla siellä missä sitä ei edes tarvita) ja on aika ikävää, että suomessa tällaiset keskeneräiset tekniikat vievät sijaa paremmilta tekniikoilta kuten esimerkiksi valokuitu. Monessa muussa maassa se on jo yleinen koska kehitys kehittyy, mutta suomessahan kaikki kehittyy takapakkia ja siirrytään paremmista yhteyksistä hitaampiin.
Suomalainen kun on sellainen kaikkeen tyytyväinen lammas eikä osaa vaatia missään asiassa kunnollista vaan tyydytään siihen minkä halvimmalla saa.
Varkaudessa ei ole muita ADSL-vaihtoehtoja kuin Sonera tai jos onkin, niin he käyttävät Soneran linjoja. Itse selvittelin tätä asiaa hiljattain, koska olisin halunnut vaihtaa pois Sonerasta news-serverin lopettamisen takia.
Totta kyllä että ei mokkula useammalle koneelle sovi. Mutta juurikin jos kyse vain yhden koneen käytöstä niin ajaa asiansa toisin kuin monet antaa olettaa haukkumalla mokkulan pystyyn heti kättelyssä, että ei tässä sentään ihan vanhoissa GPRS nopeuksissa tarvitse olla.
Tuo on kyllä harmi homma että sonera saa tuollein savustaa muun porukan pois, ei oikein voi kilpailuttamis mahdollisuudesta puhua. Itselläkin oli aluksi DNA;n adsl mutta siinä oli sitten semmonen jännä sopimuksen uusimis homma juuri sillon kun sonera savusteli muita pois, jonka munasin olemalla pariviikkoa myöhässä eli ainoa mahdollisuus olisi ollut sonera, josta olisi taaskin pitänyt maksaa vähän enemmän ja avausmaksu tarjoustakaan ei soneran mukaan ollut sillon menossa kuin nopeimmille liittymille. Mokkula oli kuitenkin 10€ halvempi per kk, ja loppujen lopuks yksi ainoa käyttö katko ollut. 2M mokkula nopeampi mitä silloinen 1M ADSL, paitsi peleihin ei sovellu juurikin suuren pingin takia.
Meillä on Elisan ADSL-yhteys ja on toiminu ku unelma 5 vuotta. Tietysti hinta on sen yli 30 kuussa mut enpä valita ku ei tarvii kiristellä hermoja toimimattoman yhteyden takia :)
Elisan ADSL vuonna 2007. Se tietenki toimi Soneran verkossa. Sitten kesällä jokin meni rikki niissä kopissa, mitkä ovat tien vieressä. En tiedä mitä ovat nimeltään. Joka tapauksessa yhteys oli poikki 5 viikkoa. Kyselin Elisalta, sieltä sanottiin, että he eivät voi mitään, se on Soneran hommia. Soneralla kaikki asentajat olivat kai kesälomalla. Lisäksi odottivat jotain osaa. Pyysin Elisalta kuukauden hyvitystä, en enää muista sainko. Joka tapauksessa ihan sama kenen ADSL Varkaudessa on, koska Soneran verkossa on. Jos Sonera ei korjaa piuhoja, on ihan sama mikä kaista on.
Mokkula toimii oikein hyvin ihan päivittäisessä kotikäytössä. Edullinen, eikä ole ollut toimintahäiriöitä, kuten monissa kiinteissä laajakaistoissa. Lähinnä viittaan kirjoitukseen siitä, että Mokkula olisi Liikkuvaan käyttöön tarkoitettu.
DNA:n verkko ei ole pätkinyt eikä siitä syystä ole itsellä ainakaan tarvetta vaihtaa mokkulaa pois laajakaistayhteyteen.
Kertokaa joku viisas miten on mahdollista että soneran nettiyhteys pelaa osittain,eli sähköposti,facebook,ja muutama muu sivu toivii,sitten taas pankki,veikkaus,lehdet ym ym ei toimi.
Mokkulan kotikäytettävyys riittää tasan siihen jos asuu yksin ja surffailee vain harvakseltaan netin treffipalstoilla etsimässä seuraa, jotta voisi joskus perustaa sen perheen... :-) Tai jos taloudessa on vain yksi ainoa tietokone.
Sinkuille taasen mokkulaa parempaa ratkaisua tuskin onkaan: antaahan se vapauden muuttaa vaikka kerran kuussa eri puolille suomea työn tai heilan perässä, ilman että menee mitään kalliita siirtomaksuja internet-yhteyden takia. Samoin mokkula on rahattomalle hyvä; se on halpa ja jos on jo luottotiedot menneet, ei parempaa yhteyttä välttämättä saakaan.
Jos taas puhutaan ihan todellisesta kotikäytöstä perheessä, jossa on useampia tietokoneita (ei se enää nykyään ole niin harvinaista). Siellä esimerkiksi mukulat pelaa verkkopelejä (runescapea ja sen sellaisia), katsellaan netti-tv:tä (esim. YLE Areena), tehdään etätyötä yms. niin mokkulasta hitaine yhteysnopeuksineen ja järkyttävine latenssiaikoineen ei kyllä tällaiseen riitä. Jo pelkkä mokkulayhteyden jakaminen useammalle koneelle on oma päänvaivansa, ainoa järkevä ratkaisu olisi jonkin sortin 3G-reititin joka maksaa sekin jo sen verran että homman järkevyyttä pysähtyy viimeistään siinä vaiheessa miettimään. Toimivaa systeemiä monelle käyttäjällehän siitä ei kuitenkaan saa, eikä varsinkaan verkkopelaamiseen, jossa jopa normaalin ADSL-yhteyden latenssiajat ulkomaille ovat joskus liikaa ja peli alkaa "nykiä".
Olen tapellut nyt 3kk useita kertoja viikossa(3-6krt) soneran kanssa kun eivät saa näitä kaapelimodeemiyhteyksiä toimimaan täällä könönpellossa. Nytkin katkeaa ainakin kaksi kertaa päivässä ja SYY tiedetään mutta asialle ei tehdä mitään kun sen korjaus maksaa suht paljon. Näin kertoi asentaja ITSE!!
Vika on näissä vahvistimissa mitkä ovat tuolla tien varressa kaapissa eli siellä ilmankosteus aiheuttaa vahvarissa soutamista,hiipumista miksi sitä nyt haluat sanoa eli vahvistukset menee päin persettä kun vahvari yrittää kelikorjata.Esimerkiksi pääkaupunkiseudulla vastaavat vahvarit ovat kiinteistön sisällä jossa kosteus etc. ei muutu joten ei ole vikojakaan....
Sitäkin ennen ei toiminta ole ollut siedettävällä tasolla eli yhteydet poikki viiden vuoden aikana mitä asunut tässä OK talossa (2-3 kertaa/vko yht.poikki)
Vittu jos tänne saisi jonkun muun yhteyden niin alkais noi HD ohjelmatkin näkyä mut kun ei niin ei!
Tuossa on juuri yksi syy siihen, miksi kaapelinetti (ja kaapeli-tv yleensäkin) on huono. Lisäksi niitä teiden varsilla olevia kopperoita ei ole edes varmennettu mitenkään joten yksi ainoa sähkökatko jossain matkan varrella pimentää signaalit. Sukulaisella jolla on kaapeli-tv on ollut useampaankin kertaan kaikki kanavat poikki ja syy kaapeli-tv:ssä. Eivät tunnu pitävän kovin kovaa kiirettä korjausten kanssa. Sitten kun yksisuuntaisen tv-signaalin sekaan sotketaan vielä kaksisuuntainen internet-yhteys, onkin sellainen soppa valmiina ettei tosikaan. Eipä siis ihme, jos ei toimi - ei sen ole tarkoituskaan toimia.
Kunnollisiakin tekniikoita olisi (valokuitu) mutta kovin vain hitaasti suomessa yleistyvät kun ihmisille riittää halvin mahdollinen mopoyhteys. Kaipa tässä on vaan tyytyminen ADSL-yhteyteen. Ei katkea edes sähkökatkojen aikana, viimeksi kun oli tältä alueelta kolmisen tuntia sähköt pois (tiedän missä keskus sijaitsee) niin ei mitään häiriöitä ADSL-yhteydessä.
Mutta olisihan se valokuitu nykyaikaa.
Työasioiden hoitaminen, laskujen maksaminen, sähköpostien lukeminen ja kirjoittaminen, uutisten seuraaminen. Nämä asiat pystyy oikein hyvin Mokkulan avulla hoitamaan.
Jos tarkoitit kirjoituksessasi, että etsisin treffiseuraa netistä, siinä olet kyllä väärässä. =)
En etsi ketään mistään, kyllä se sieltä kohdalle sitten sattuu kun on sen aika. Niinkuin perheenkin perustamiselle. Nyt sinkkunaisena on hyvä tehdä töitä, jotta jonain päivänä voi keskittyä täysillä perheeseen. =)
Onhan se totta että varsinkin kaapeliyhteys tökkii Varkauden alueella, tiedän tuttavien puheista. Ja siinä olet myös ihan oikeassa että ei Mokkula varmasti toimi hyvin mikäli sen kautta tulisi pystyä useamman koneen toimimaan. Tällaisia talouksia on myös tuttava piirissä, mutta tähänkin on oma ratkaisunsa heillä. Yksi kone jossa netti, perheen yhteisessä käytössä.
Tuleepahan tehtyä muutakin kuin istuttua tietokoneella, niin vanhempien kuin lastenkin.
Tuollaiset perheen yhteisessä käytössä olevat koneet ovat kyllä varsinaisia pommeja! Milläs sitten makselet laskuja tai teet töitä, kun perheen nuoriso pistää koneen sekaisin? Tämähän käy käden käänteessä kun nykyiset windowsit saa herkästi sekaisin jopa itsestään ihan tavallisessakin käytössä. Puhumattakaan sitten, kun koneeseen asennetaan kaikki mahdolliset pelit ja "otetaan koneesta kaikki irti".
Minä en kyllä katsele lainkaan pahalla sitä, jos nuoriso viettää aikaansa koneen parissa. Meillä harrastavat paljon muutakin kuin pelaamista, syntyy jopa omia ohjelmia sekä videoita. Se on luovaa työskentelyä ja erittäin kehittävää. Hyvistä ATK-taidoista on nuorille tulevassa elämässä pelkästään hyötyä ja esimerkiksi jo pienenä aloitettu ohjelmointiharrastus tietää työpaikkaa IT-alalla tulevaisuudessa. Vaikka nuoriso on taitavaa niin kyllä vain on konekin aina välillä tiltissä omien kokeilujen tuloksena. Onneksi saavat sen myös takaisin pystyyn itsenäisesti.
Mutta eipä tulisi pieneen mieleenkään antaa omaa työ- tai henkilökohtaista konetta vapaasti nuorison käyttöön. Tietokoneet kun eivät nykyään paljoa maksa niin ostaa saman tien jokaiselle oman ja jakaa nettiyhteyden kaikille. Nykyään jopa halvimmissa ADSL-modeemeissa on jo paikat vähintään neljälle koneelle, ja laittamalla kytkimiä saa koneita vieläkin enemmän verkkoon.