Väkivalta

Mitä Maamme Tavalla eli väkivallalle tulisi tehdä?

Miksi voimme niin pahoin?

Miksi yhteiskuntamme on sairas, vai onko se?

Lapsiemme ja heidän lastensa vuoksi syytä huoleen?
7128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Maan Tapa tekee pahan olon kaikille, kuin sielu mätänisi...

Äänestä

"Mitä Maamme Tavalla eli väkivallalle tulisi tehdä?"
- Siihen pitää puuttua sekä auttavalla, että kovalla kädellä. Mielenterveyspalveluita pitää lisätä ja niiden saatavuutta helpottaa, - 2000-lukulainen, yksilökeskeinen kilpailuyhteiskunta luo valtavasti paineita yksilötasolla, ja mahtavat puitteet henkisille ongelmille. Ennalta ehkäisevän toiminnan lisäksi olen kylmästi sitä mieltä, että esimerkiksi pahoinpitelyistä, raiskauksista ja muista henkirikoksista tulisi langettaa nykyistä huomattavasti kovemmat rangaistukset. Niin kovat, että "tekijä" todella joutuisi miettimään kaksi kertaa ennen, kuin lyö tms.

"Miksi voimme niin pahoin?"
-Hektinen meno, yksilökeskeisyys, rahanvalta.. Pelle Miljoonan sanoin "Kansaa yhdistää enää kieli, kadonnut on kansallismieli. Lyöty lyötyä lyö, kun pitäis yhdistyä. Kun herrat ja narrit eväitämme syö." Onko sille mitään tehtävissä? En usko varsinaisesti. Luulen silti, että lähenemme jonkinlaista "käännekohtaa".

"Miksi yhteiskuntamme on sairas, vai onko se?"
- On. Ja siitä merkkinä pahoinvointi, "Ei ole terveyden merkki että on sopeutunut syvästi sairaaseen yhteiskuntaan" - J. Krishnamurti

"Lapsiemme ja heidän lastensa vuoksi syytä huoleen? "
Kyllä ja ei. Tottahan se huolettaa, mutta niin se on huolettanut aina.

Äänestä
  • on väkivaltaa. Väkivallasta ei päästä eroon mielenterveyspalvelujen lisäämisellä vaan vähentämisellä. Sairas mieli on kielikuva samalla tavalla kuin sairas yhteiskunta on. Henkiset ongelmat eivät ole sairauksia.

    Äänestä

Suomi on rappiolla ja porsaat senkun bilettävät...nuoret kostavat?

Äänestä

Kuulemma nyrkkeilysäkkien ja viinan myynti kasvoi Vaalirahoituksen todellisen laiden (Maan Tapa) selvittyä suomalaisille:)

"Lama" ja työttömyys ovat lisänneet turpaan vetoa (mikä oli jo ennastaan korkealla tasolla kossun kanssa).

Äänestä

Varkauden lapsen murhan yritys oli hyvin suomalainen teko ja ajassa kiinni.

Äänestä

Kun uudenpolven mamulaumat kasvaa.. Meno, sitten, kuin Ruotsissa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maan Tapa kirjoitti:

Mitä Maamme Tavalla eli väkivallalle tulisi tehdä?

Miksi voimme niin pahoin?

Miksi yhteiskuntamme on sairas, vai onko se?

Lapsiemme ja heidän lastensa vuoksi syytä huoleen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu