Katsoitteko kyseisen dokkarin. Minkälaisia ajatuksia se herätti?
Tuntuu järjettömältä kuinka järjettömiä jotkut ihmiset ovat. Itseäni puistatti se äiti, joka oli käärinyt lapsensa kyynärtaipeen pyyhkeeseen ja hakannut vasaralla, jotta sai aikaiseksi turvotusta ja pääsi lääkäriin kokemaan sympatiaa hoitohenkilökunnalta. Eikä milloinkaan ole pyytänyt anteeksi tekoaan.
Tuntuu järjettömältä kuinka järjettömiä jotkut ihmiset ovat. Itseäni puistatti se äiti, joka oli käärinyt lapsensa kyynärtaipeen pyyhkeeseen ja hakannut vasaralla, jotta sai aikaiseksi turvotusta ja pääsi lääkäriin kokemaan sympatiaa hoitohenkilökunnalta. Eikä milloinkaan ole pyytänyt anteeksi tekoaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
milloin uusintana?
Ainakin se on tullut ennenkin, eli oli jo uusinta, niinkuin nyt kaikki mitä teeveestä tulee.
todella karsealta. Pelottaa ajatellakin, kuinka paljon tällaisia ihmisiä elää keskuudessamme. Olen tiennyt, että jotkut menevät lääkäriin jokaisen pikkujutun takia, mutta että joku kiduttaa lastaan saadakseen aikaan jutun juurta! Ja vielä niin, että lapselle jää pysyviä vammoja. Sairasta!
ja se järkytti!
Ei saisi tuollaista päästä tapahtumaan!
Ja monen lapsen kohdalla tätä oli jat-
kunut jo vuosia!!
Hirvittävää!
Käväseekö kellään kuitenkaan päässään, että mieleltään sairaitahan nämä vanhemmat, jotka sitä tekevät, on ?? Järkyttäväähän kaikenlaisen hoitamattoman mielenvikaisuuden jälkiseuraamuksen katselu on...
sanoma oli, että tällaiselle sairaudelle on nimi (en muista mikä), oireet sun muut on lääkäreiden tiedossa ja kun tällaista tapahtuu, on konkreettista tarttumapintaa niin, että voidaan estää tapaukset vastaisuudessa. Aikaisemmin tuskin kukaan uskalsi edes puhua aavisteluistaan, kun ei tiedetty, mistä on kysymys. Kiduttajaäidit ei kärsi tuomioitaan vankilassa, vaan saavat hoitoa mielisairaalassa.
Munshausenin syndrooma (välillinen), jossa lasta käytetään välikappaleena, pelkkää Munshausenin syndroomaa kärsivät aiheuttavat itselleen kaikenlaisia "sairauksia", jotta saavat kaipaamaansa huomiota ja marttyyriutta.
Ei näitä välillisiä tapauksia kait kovin paljon ole, ainakaan suomessa.
Munshausen, kirjoitetaan saks. y:llä
Tohon et ei ole yleistä, en kyllä yhdy. Tämä sairaus on valitettavasti vielä vähän tutkittu ja siten heikosti havaitavissa. Mutta tätä on varmasti paljon olemassa. Jokaisen kannattaa tarkkailla (ei hysteerisesti) ympärillään tapahtuvia asioita ja varsinkin sairaahoitohenkilökunta ja koulun/päiväkodin henkilökunnan tulisi saada koulutusta tunnistaa tämä sairaus ja sitä kautta saada mahdollisimman pian apu lapsille, jotka joutuvat kärsimään tästä vanhemman/muun aikuisen sairaudesta. täytyy vaan uskaltaa ottaa vastuu jos epäileekään jonkun lapsen joutuvan tälläisen kohtelun uhriksi.
Edellinen nimimerkki on oikeassa. En tosin tiedä kuinka paljon näitä suomesta(kin) löytyy, mutta ainakin on yksi varma tapaus, sittemin jo "parantunut". Eikä kyseinen henkilö koskaan jäänyt kiinni, kenellekkään.
Vai tiedät jonkun "varman" tapauksen? Mitä se teki? Tukisti muksua? Sitten muksu kasvo ja totteli kerrasta...
Ihan vaan tukkiakseni lärvisi kerron että lapsi oli sairaalassa yhteensä noin kaksi vuotta, pisimmät jaksot noi 8 viikkoa kerrallaan.
Arvet ovat edelleen nähtävissä, eivätkä siirteiden määrästä ja vammojen syvyydestä johtuen koskaan häivykään.
Katsoin dokumentin: 4D: Äitini, hyväksikäyttäjä! Olen ollut nuorisopsykiatrisella osastolla töissä, jossa henkilökunta (pääsääntöisesti naisia) eivät mitenkään uskoneet että äiti hyväksikäyttää yhtä poika- potilastamme! Kaikki etsivä syytä pojan ahdistukseen isästä! Minä tiesin "poika kertoi", yritin ja yritin kaikin keinoin saada tietoani eteenpäin ja kohtasin hirveän vastarinnan (olin kuulemma naisvihaaja?), lääkärin, osastonhoitajan, sosiaalityöntekijän, psykolokin ja suurimman osan hoitajien taholta jotka kaikki olivat naisia. Miksi tässäkään dokumentissä ei tuotu esille yhtään miestä joka olisi joutunut äidin hyväksikäytön uhriksi? Minä uskon että heitä on paljon, ikävä kyllä. Mutta ilman että asiasta keskustellaan ja asia myönnetään ei se lopu eikä miesten haavat parane.