..täällä ei pitkään aikaan oo saanut lukea työn orjien piristävää vallankumousuhoa. Ryhdistäytykää proletaarit ja liittykää tappituntumalle yhteen täne palstalle. Saa kapitalistitkin taas jotain naurun aihetta.
Missä kaikki kylän punikit..
kalkkiämpäri
28578
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Kyllä se tiedossa on, että pikku kapitaalia naurattaa kun oma maha on täynnä ja mielestään yksinkertaisia saa oikein lain ja asetusten nojalla jymäyttää. Toivottavasti ei hymy hyydy eikä pelko siitä, että joutuu vähän isompien kapitalistien toimesta rahapussiaan raottamaan. Nimittäin kun tulee tilanne, ettei köyhiltä enään ole mistä ottaa käy suurpääoma seuraavaksi sinne pikkukapitaalin pusille, jottei vastakkainasettelua syntyisi.
pussi on jo tyhjä. Onhan niistä maksettu punikkien (esim. ahtaajien) lokoisat olot. Pekkaspäivät, lomalta-
paluurahat, lomapalkka, työttömyysvakuutus, kommunistilikkeen jäsenmaksut, ay-liikkeiden ns.virkistys-
kelohonkamajat ympäri lappia, krapuilapäivien "sairasajan" palkat, saunakorvaus, työterveydenhoito,
eläkkeet, työhön soputumiskoulutus, työhönperehdyttämiskoulutus, työssäjaksamiskoulutus, työhönolym-
pialaistenjälkeen palaamisajan soputumiskoulutus jne. jne. jne. Syvä huokaus... niin paljon on pikku pikku
kapitaali maksanut pussistaan että pikku pikku korkeasti koulutettu ahtaaja saisi ylimääräisen viskipullon
lämmittämään ja antamaan voimia kantaa pikku pikku panderollia sataman portilla.
Ei noita kuluja kapitaali maksa omasta pussistaan, vaan kerää sen rahan asiakkailtaan tuotteen tai palvelun hinnassa. Ei kai kukaan työnantaja voi olla niin hullu että pitää työntekijöitä ihan huvin vuoksi, jos he eivät myös tuota tulosta firmalle. Kuinka suuri siivu sitten työsä kuuluu työnantajalle ja mikä osuus varsinaisen työn tekijälle, on sitten sopimusasia. Mutta mitä tästä enempää selittämään jos perusymmärryskin on tuota tasoa. On niinkuin tuuleen huutaisi...
Vai tästäkö olikin kyse. Eli kateudesta. Pikku "kapitaaliausta " pahempaa kadehtijaa ei maa päällänsä kanna. Kateus lienee täällä Ikaalisten oikeiston kantava voimavara. Vahinko sillä moni hyväkin asia on menetetty
tämän pikkusieluisen kateuden takia. Muuten ne oikeistolaisia arvoja kunnioittavat ja ihannoivat työntekijät tai palkansaajat ovat kyllä niitä kovimpia omanetunsa perkaajia. Eli pitävät kyllä huolen omista edusistaa ym. palkoistaan. Hyvin usein jopa toisten hiljaisempien työntekijöiden kustannuksella. Periaatteella mulle kaikki mitä muiden on väliä...
Kapitaallisten kateus on ehtymätön voimavara ainakin täällä meillä. Köyhät kyykkyyn se on päätavoite.
Rahat omiin taskuihin.
"Ei kai kukaan työnantaja voi olla niin hullu että pitää työntekijöitä ihan huvin vuoksi, jos he eivät
myös tuota tulosta firmalle". Perusymmärrys sinulla on kohdallaan, sarkasmin taju sen sijaan ei. OK.
Jatketaan sitten asia linjalla; Kerro millä oikeudella AKT vesittää Suomen orastavan nousun laskusuh-
danteen syövereistä?
Laillisella lakko-oikeudella. Pitää muistaa että lakossakin on kaksi osapuolta. Ahtaajien tavoite on hyvä, mutta on epätodennäköistä että onnistuu yhdeltä pieneltä liitolta yksin.
Olisi aivan perusteltua ja kohtuullista, että suomalaiselle työväelle saataisiin samantasoiset irtisanomisoikeudet kuin euroopassa jo on. Missä viipyy koko eurooppaa koskeva yhtenäinen työlainsäädäntö.
Tehtävä kuuluisi oikeastaan hallitukselle ja eduskunnalle, koko työlainsäädännön uudistamisena. Taitaa vain olla turha sitä nykyiseltä hallitukselta odottaa. Hallitusta juoksutetaan työnantajapuolen kireässä talutusnuorassa.
Surkeinta on että tilanne on näin pitkälle päässyt. Syyllisiä ei silti pidä hakea vain työntekijäpuolelta.
Miten se toteutuu tässä lakossa? Räty ei kysyttäessäkään suostu vastaamaan mitä ahtaajat oikein
vaativat. Muutosturvan käsite on pahasti hukassa jommalla kumalla osa puolella. Miten perustelet
sen että suomessa on työväellä huonommat irtisanomisoikeudet kuin muualla euroopassa?
Kerro faktaa esim. nettiosoite jossa on asiasta maakohtaiset tiedot.
Kumma jos et vielä tiedä mikä ahtaajien vaatimuksissa eniten kiistaa aiheuttaa. Suomessa on huonommat irtisanomisoikeudet kuin euroopassa yleensä. Yleis-sivistykseen kuuluu tietää joitain perusasioita. Etsi itse puolueetonta fektaa jossa tämä kiistetään. ps. EK:n propakanda ei ole puolueeton lähde.
Miksi Suomessa lopetetaan kannattava tehdas, ja siirretään tuotanto euroopassa sijaitsevaan kannattamattomaan tehtaaseen. Ei ainakaan halvempien työvoimakustannusten vuoksi, vaan siksi, että suomessa irtisanominen on niin paljon halvempaa.
Tutki sieltä netistä samalla myös se, mitä kuuluisa Nokian tehtaan lopetus saksassa lopulta tuli maksamaan. Pieniä on suomalaiset irtisanomisrahat niiden rinnalla, surkean pieniä.
ei löydy faktaa. No sen nyt arvasikin; koska asiassa ei ole mitään perää, vaan samaa
perusteetonta propagandan jauhamista ja riidan kylvämistä.
nokian tehtaan siirto johtui eu rakennetuista ja vastaanottavan maan
alhaisista palkkakustannuksista joten saksalaisille oli kannattavaa maksaa
pieni kipuiluraha
irtisanomisrahat ovat joissain eu maissa isommat, mutta siellä ei ole ansiosidonnaisia
Tanskassa olisi hyvä malli Suomenkin tarpeisiin
lakko vaikuttaa sen että tänne josta tavaroita on vaikea kuljettaa ei
kukaan investoi
työnantaja siirtyisikin uusvanhaan kekseliäisyyteen. Porukka vaan vuosittain pihalle ja pestuumarkkinat käyntiin. Saataisiin aikaan paikallista sopimista ja joustoa. Ammattiyhdistykset ja muu tuomaskuona voitaisiin tarpeettomina lakkautta, lakkoja ei olisi enää koskaan ja markkinat toimisivat kysynnän ja tarjonnan lakien mukaan.
taas kataisesi kepulainen porvari Suomeen haluu. Sais taas aikaseks tilanteen ruveta lahtaamaan ja lyömään keskitysleiriin porukkaa.
Esitä itse faktat pöytään kun asiasta toista väität. Ei ole sinunkaan perustelut mutu tietoa vahvempia. Vahvasti niukkaristyyppinen kirjoitus oli tuo.
Olisi tässä muutakin tekemistä ollut, mutta ei tuota ruikutusta erkkikään kuuntele. Tässä linkki aluksi. Ei se sinulle kelpaa kuitenkaan, mutta laitoin nyt kuitenkin. On tuollainen yleis-sivistävä artikkeli.
http://www.palkkatyolainen.fi/pt2001/pt0103/p010403-a2.html
Suomen työttömyyskorvaukset eivät ole edes eurooppalaista keskitasoa.
Vielä yleis-sivistystä korkealta taholta.
http://www.parliament.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/skt_36_2008_64_p.shtml
Pieni lainaus tutkimuksesta
Kokonaistyövoimakustannuksista irtisanomisrahan osuus on suurin Itävallassa eli 3,1 prosenttia. Sitten seuraavat alenevassa järjestyksessä Espanja, Saksa, Ranska, Hollanti, Kreikka, Portugal ja Belgia. Suomi ja Ruotsi ovat tässä kalleusluokituksessa kolmanneksi ja toiseksi viimeisinä 0,2 prosentin osuuksillaan. Halvempaa irtisanominen on Luxemburgissa, siellä irtisanomisraha on 0,1 prosenttia kokonaistyövoimakustannuksista.
Tuossa erittäin mielenkiintoista tekstiä. En nyt viitsi enempää. Tieto lisää tuskaa.
http://www.metalliliitto.fi/portal/suomi/ahjo_verkkolehti/?a=getArticle&issueId=40&articleId=449
Olipas todella yleis sivistävää linkitystä: kaksi vasemmistolaista lähdettä ja keskustelupätkä
eduskunnan täysistunnosta jossa kaksi työelämästä saatikka ýrityselämästä täysin tietämä-
töntä nokittelee toisiaan. Edelleenkään ei mitään todellista numerotietoa siitä miksi suo-
messa työntekijän asema olisi huompi kuin kuin muualla.
Valitettavasti ei löydy vastaavaa tietoa kokoomuslaisella painotuksella. Johtuu ehkä siitä, että linkitetty tieto on sitä faktaa. Jos huomasit niin asiasisältö oli tutkijoiden tekstiä, pääasiassa se ei ollut polittista hapatusta. Eduskunnan täysistunnossa käytettävät lähteet eivät kai kuitenkaan ole aivan huuhaata. Jos olisi, niin johan siihen puuttuisi työ- ja yrityselämässä ansioituneet kokoomuspolitikot välittömästi.
Pitäisikö kadehtia paikallisa oikeistovoimia kun näin fiksua aatetta osaavat täällä julistaa
kyl siin viel tän kylän tuki kapitalisteil on ihmettelemistä kun vaikertaen maksavat työajan takuupalkkoja työläisilleen kotiin kyllä ne muutkin alat ne osaa vaatia ja hintoja vaan ylös aina siirtyy ostovoima mualla muut maan viljeliät pärjää ja ostaa tuki valmetteja
sano demari Ruusukontissa. Omaisuutta on kertynyt kahdeksan kappaletta
asuntoja, kaksi kesähuvilaa, saari Kyrösjärvessä, muutama metsäpalsta, hyvä auto
itsellä,pojalla ja tyttärellä. Näin aktiividemarilla Ikaalisissa, nykyisin juoksee eläke ja
ikää vasta 60 kovalla työkunnolla. Hys Hys niistä maataloustuista niitäkin tämä demari saa
Näin on. Tyämiäs ne kaikki on maksanut ja koturiluonteella varustettuna se vielä luulee
omistavansa vaikka joku on sen ostanut ihan itselleen.
ikaalisista en tiedä yhtään kapitalistia pikku porvarillisia näpertelijöitä täällä on kyllä riittämiin suurin osa perseaukisia muutta helevetin reheviä saklta puuttuu voima lepsujen demarien takia tarvitaan jyrkempää vasemistolaista politiikkaa niin kauan kun kokoomus on hallituksessa kansan olo kurjistuu myös pikkuporvareiren
..iloista vaan kaikille taistolaispunikeillekin.. Muistakaahan käydä uhoamassa Lauttakankaalla taas.
ynnää ne nimet siittä lauttakankaan plootusta, niin tietää montako siellä on