koira yksin...

apua222

Onko hyviä vihjeitä, kun tyttäremme koira - walesi 8v - menetti äitinsä ja on hieman ikävissään, luonnollisesti. Aikaisemmin kun mamma 13v oli sen kaverina, niin ihan meni hyvin esim. työpäivä 8h oikein loistavasti nukkuen. Nyt kun mamma otettiin pois on tietenkin ikävää. Minkälaisia neuvoja totuttamiseen löytyisi?

4

513

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jduaa

      Eipä siihen voi oikein totuttaa. Ajan kanssa ja tunnetustihan koiran muisti ei ole kovin pitkä tämmöisissä asioissa. Meidän koiralla meni reilu viikko että lakkasi etsimästä kaveriaan.

    • ; )

      Kylläpä koira muistaa, on luulo ettei muistaisi.
      Mutta silläkin on ne tunteet....

      Jätä radio päälle hiljaiselle päiväksi......
      Ehkä nalle kaveriksi ensin... kötyyttää kyllä sen retaleeksi tai omistajan puserokin voi olla
      hyvä juttu....
      Yksinäiseksihän se olonsa tuntee kun kaveri menee pois...

      • sitten

        sillä on vain pitkä aika kun ei ole leikkikaveria.


      • Onyx.

        Tämä meidän viimeinen mäykky oli huonossa paikassa yli vuoden vanhaksi.Sitte haettiin se meille.Mentiin 2 tuntia ennen sovittua aikaa ja koira oli keittiössä 2 metrin narun päässä.Otettiin koira ja lähdettiin kotiin.Kotona koira oli ensimmäisen kerran irti ja ihmeissään.Sitte oli päiväunien aika,mäykky keskellä ja me kahden puolen ja taas oli ihmettelemistä mäykyllä.Kun herättiin alko asunnontarkastus ja löyty jännä kori jossa oli lankavihtejä ja riemu sen mukainen.Jännää kun tuli saaliin suolet pitkin lattiaa.Muija ei raaskinu kieltää ja kivaa oli.Kesämökin piha ja sauna oli kans jänniä.Mäykky meni saunaan ja saunasta kuulu muoviämpärien kolina ja mäykky vauhdilla mun syliin.Noinkin voi koiralle käydä,että aurinko paistaa risukasaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      120
      2328
    2. 133
      1874
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1226
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      103
      1202
    5. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      76
      1088
    6. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1060
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      45
      1039
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      81
      990
    9. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      24
      986
    10. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      932
    Aihe