Rekkakuskit pieksivät eilen pari ahtaajaa Vuosaaren portilla kun olivat tukkineet rekkojen tiet portilla.
Poliisit ehtivät hätiin viime tipassa ettei tapahtunut enempää.
Milloinkahan mussalossa kiehahtaa??
Rekkakuskin nyrkki on iso!
Poliisit ehtivät hätiin viime tipassa ettei tapahtunut enempää.
Milloinkahan mussalossa kiehahtaa??
Rekkakuskin nyrkki on iso!
Vastaukset 35
Vanhimmat
isoa kuin perse...
- siinä ehkä joku vahinko?
Ymmärtääkseni ottava-osapuoli oli ahtaajia?
Sitä saa mitä pyytää......
v'äkivala lopettaa vittuilun
Se on varma.
Kyllä saa, eipä taida viikonloppuna näkyä paljon ahtaajia baareissa, kun kyyti on kylmää...
Olen baarissa koko viikonlopun!!!!! Missä sinua voi käydä moikkaamassa nopeista nopein?!?!!?!? Nussin sua ku rekkamies ladyboyta thaikuis!!
SIÄ baarissa ryttyilijä , toivottavasti nähdään siellä BAARISSA. toinen helvetin vahva ahtaaja, sul on koht kyyti kylmää , siähän taidat olla joku 45 kilonen sulkapallon pelaaja.T. 300 KG MAASTAVETO
Muutama hesalainen isokäsi vois tulla kotkalaisiin takoo älliä kalloihin, vittu kun täällä ei osata muuta kun soittaa turpaa ja sekin vielä piilosta ja äidin hameen alta. Aina sama laulu, suuta soitetaan ja minkään tekijäksi ei olla. Paskahoususakkia, ehkä tähän tautiin auttais ja se ihmelääke LuuViisi mitä saa halutessaan ilman reseptiä ja sellaisissa kerta-annoksissa että tietää lääkettä saaneen.
Kaksi ahtaajaa oli tossa pienessä pierussa kun aaveen nahneenä. Jotenkin katse harhaili ja äijät pyörivät paikoillaa ikäänkuin peläten jotain.
Syytä onkin sillä siinä lähellä hiihteli puolitoista metriä pitkä kaveri vappunaamarissa. Kaverilla oli kuitenkin jotain selkäkotelossa. Lopulta liike pysähtyi kun kiiltävä hiiliteräs viilsi kaksi lyhyttä viiltoa ja palasi takaisin koteloon.
Vappunaamari mies hihkaisi innoissaan Jippii ja seisöi hetken käsillään ja katosi näkyvistä. Vasta silloin ahtaajat kaatuivat turvalleen ja muita eläviä sieluja ei paikalla ollut tapahtumaa todistamassa.
TULIS vaan ne hesalaiset pienmunaset rekkakuskit tänne kotkaan ryttyilee, VITTU alkais läski tummuu ja burana 600 vois hakee apteekista sitten ku kunto kestää jos enää kestää. terv. TODELLINEN ISOKÄSI ,HAUKAN YM .45 CM EIKÄ OLE LÄSKIÄ JA SIITÄ RIITTÄÄ POTKUA . ISOA rekkakuskeilla on perse ja maha ehkä pää ,no osuupahan helpommin
juttua...
jos muut tehtaat alkavat seisahtua lakon pitkittyessä.
Tämän selkkauksen lopputulos on että kaikki eivät pääse takaisin töihin. Ne jotka pääsevät takaisin on luultavasti otettava käyttöön PAMin tessi. Silloin palkat noin puolittuu. AKT:n henkilöstö polkaistaan silloin maan rakoon pysyvästi.
ahtaajat hakkaa älykkyysosamäärässä ja tappelussa kaikki luuserit
"ahtaajat hakkaa älykkyysosamäärässä ja tappelussa kaikki luuserit"
HAAAAHAHAHAHARRRRUUUUUAAAAAAAAHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
lisää tällaisia vitsejä.kansa vaatii
HAHAAAAAAHAAAAAARUUUUUUUUUUUUUUUUAAAAAAAAAAAAAHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!
heheheh....taisivat olla naamiomiehiä.--- Muutenhan siinä vois käydä tulevaisuudessa niin, että kyseisten rekkakuskien lasteja voisi kaverit saada purkaa ihan itte.. On se kummaa, että liiton porukat kinailee toistensa kanssa, ja aika lähellä on alat vielä---ettei ihan karjakkojen lakko. Että mitäköhän vaihteeksi on rekkamiesten nupissa liikahdellut. Jokos alkaa solidaarisuus karsiutumaan naapuriduunareilla. Kummaa meininkiä. Ettei olis ollu isännät kuskin hommissa, ni sitte ymmärtää---moisen käytöksen.
V..un solidaarisuus.Kuskit on aina saannu ahtaajilta pelkkää vittuilua satamissa.Jos ei kone häivy piiloon kuurin taakse rekan nähtyään ahtari päikkäreille ni sit otetaa ennenaikanen hiljanen.Sit vielä venytetää hiljasta 15min et kuskille on varmasti käynny selväks kuka on kingi rannas.Kysyä ei voi mitään,palaute on vittuilua.Ni älä pikku ressukka perää mitää vitun solidaarisuutta vaan jatka lakkoas niin pitkää et rannas uuet köörit hommis.Mieluusti vaik maahanmuuttajista.
samaa mieltä!
Mut eipä oo samanlaista Saimaa terminalsil tai Containerstevel.. Stevecol on ahtaajien pohjasakka ja osa niistä avuttomista "vanhoista" ahtaajista on justiinsa ne ylimielisimmät paskat. Harvoin kuulee vittuilua tai näkee taukojen venymistä muualla ku stevecolla.
..ja tunnetusti aivot on pienet. heheheheheheh.:)
ja perse leveä
jos ei suun soitto lopu
SINUA painetaan ylä pesään , onko kiva olla kohta pariviikkoa pilliruokinnalla. VITUN AASI
jaa....jos sillee. Ehkä tää kuukauspalkka sitte vaikuttaa, mutta ennenvanhaan esim Jätkässä kun rekkaa purettiin - niin ne ahjaajat melkein lensi, ja kärräs kamaa sisään bunkkeriin. Palkka kun tuli tonnien mukaan, mutta ehkä sitten ei enää liksa liity tavaraan, joten on aikaa istuskella. Tosin mikäköhän logiikka siinä sitten olisi, kun ne samat autot joka vitun tapauksessa puretaan, joten olisiko kyse siitä KUKA ne purkaa.. muutenhan siitä istuskelusta tai lintsaamisesta ei ole kenellekään mitään hyötyä. Vai missä se hyöty piilee??
Noin se just on, kyllä niitä trukkeja muutkin osaa ajaa kuin nämä akt.n syöttiläät.
Työtahti on ihan toista kuin ahtaajilla!!
työnantaja.kilauta vuokrafirmaan.ollaan valmiudessa.ootellaan.hei
ps.meil on työkuteet ja ammattitaito omasta takaa
heheh....on taas juttua. Vähän topicista ohi, mutta sellainen juttu noin teoriassa ja miksei käytännössäkin...että onhan maailma muuttunut ja Kiinat sun muut vetävät halvalla työvoimalla ja sinne painelee firmat ja tehtaat kilvan. Se on aika faktaa ja ikävä homma. Ja yhtenä syynä lienee nämä kuuluisat työkustannukset ym jubinat. SUomi ja pohjoismaat ja Eurooppakin on ollut aika hyvinvointipaikkaa, kun on sosiaaliturvat ym ja terveydenhuollot - mitä taas tuolla Kiina-osastolla ja muualla ei ole tietoakaan..ja vielä saa kai kuulan kalloon, jos aukaisee suunsa jostain mikä voidaan tekaista maanpetturuudeksi ym.... Mutta se, että suomen ammattiliike sinällään olisi jotenkin menettänyt kaikkensa, niin ei ihan taida pitää paikkaansa. Tämän päivän palkat ja meillä oleva elintaso tietty kai vaikuttaa kilpailukykyyn eli pitää hintoja korkealla ja tekee tiukkaa kilpailun kannalta- ---toisilla aloilla se ei haitanne, mutta miten sitten oikein... tiedä häntä. Mutta jos aatellaan sitä ammattiliikkeen "voimaa" vielä tänäpänäkin, niin teoriassa ei tarvita kuin yksi poikien(ja tyttöjen) saunailta...missä duunaribossit vetävät pienen juttutuokion - niin AINA niin halutessaan.... Suomi seisoo. Ku tikku paskassa. Eli yleislakkoa ei ole juuri ollut, ja hyvä niin, mutta eihän se käytännössä vaadi oikeastaan yhtään mitään. Muutama keskeinen ala, missä hommat loppuvat, niin suomen toiminnot ovat seis. Eikä kestä kauaa. Se, onko se hyvä asia, ei ole pointti, vaan että lakko on oikein toimiva työtaistelutapa ja toimii siis edelleen. Se, miten nuori polvi liittyy ammattiliittoihin, en tiedä, mutta jos haluaa pitää asioistaan huolta, niin jokainen valitsee tietty tiensä. Ei tarvita kuin vaikkapa siivoojat, juuri ahtaajat, kuljetus......kauppa....ja SUomi on polvillaan jonkun ajan päästä. Se, että Ek vielä rimpuilee ja yrittää nyt tietty saada kovasti lakisääteiseksi tätä lakkokieltoa, niin ainahan totta yrittää sopii, ja se on heidän hommansa taasen. Mutta kuten hoitsulakko osoitti, niin mikään laki ei voi kieltää ihmisiä irtisanoutumasta - jos ovat asiastaan niin leipääntyneitä tai ei homma pelitä, niin kukas sille mitään voi - ei edes laki. Kyllä jokainen voi lopputilin ottaa. Se on sitten toinen juttu tällaisen "sijaistoiminnan" jälkeen, että pääseekö vielä sinne takaisin töihin.? Mutta keinona ihan toimiva, vaikka riskejä sisältävä. Kumma ettei kukaan muu ollut keksinyt tuota ennen, itsellä se oli mielessä jo aikaa sitten ennen hoitsujen lakkoa ( enkä edes soittanut vinkkiä..heheehe)
Joten jos työntekijäpuoli muiden tekijöiden kanssa ota toista linjaa, tai että suomen talous ja ihmisten hyvinvointi ja selviäminen jotenkin radikaalisti muuttuisi...niin lakot ovat edelleen se ase, mikä toimii... ja kuten nyt tässäkin kohtaa..jokainen ala hoitaa omia hommiaan ja palkkojaan, jos ei sitten toista tukien, niin itse sitten omien kykyjensä mukaan. Siinä mielessä tällainen rekkakuskien ja ahtaajien nokkapokka on naurettavaa, että molemmat samanlaisia duunareita, ja pitävät omista eduistaan kiinni. Hyh hyh.. että vielä haukutaan toisia omien etujensa ajajia. Mutta oma suu on aina joskus liian lähellä. Kyllä sitä apua sitten tarvitaan toisessakin leirissä kun se aika koittaa. Mutta kuten sanottu, työnantajat eivät pärjää vielä tänäpänä edes etumatkan kanssa..jos haluavat firmojaan Suomessa pyörittää...mutta ilmeisesti juuri siitäkin syystä ovat nostamassa kytkintä..ja painelevat muille maille. Että riskinsä on tässäkin hommassa.
Olipas sekava tarina....:-))))))))))))))))))))))))) Oikeestaan se oli se pointti, että hauskaa aina seurata tuota EK:n nokittelua, kun loppupeleissä 99% prosenttisesti kaivavat verta nenästään, kyseessä on yleensä vain aika... kunnes se tappio tulee.
......JOUKKOIRTISANOUTUMINEN......siinähän se ratkaisu on.Eipä tätä ole ponjattu vaikka meitä on sentään 3000 fiksua ammattilaista pähkäilemässä ulospääsyä tästä PATISTA.
Näin saisimme riistäjät kyykkyyn.Toverit ei tätä tunnu hyväksyvän vaikka miten toitotan.
Veijo P
Ei jumalauta mitä tuhkamunia täälläkin kirjottelee.tajuatteko että AKT ajaa loppupeleissä kaikkien etuja!!sinä vuokratyöläinen,toivon että saisit VAKITUISTA työtä jostakin.vai suostuisitko olemaan töissä 3tuntii maanantaina,ti vapaa,ke 11tuntia,to 5tuntia jne...tätä työmallia työnantajat esittävät tässä kiistassa...
joka päivä tuplavuoroo ja rahantuloo ei voi estää. Jatkakaa ihmeessä lakkoo,sanotaa vaik tonne syksyn korvalle ni mie oon sit saanu talon ja mökin maksettua ja voin heittää levyks.Hyvää kevättä ja piiitkäää lakkoa.
piiiiitkääään olen odotellu ahtaajien käyvän lakkoon hoitsujen palkkojen puolesta. vois puolustaa välillä pienipalkkastenkin etuja.
hmg jmgh jty jtjhhhii
Kaikki entiset Lapinlahden sairaalan hoidokit nykyään Vuosaaren sataman lukkikuskeja.
mitä yhteistä on koiralla ja rekkakuskilla ,molemmat kusevat renkaaseen