liian hidas flashille?

nuubiotuubio

Onko kone, jossa on 1.5 GHz Sempron prossu, 1,5GB DDR400 muistia kertakaikkiaan liian hidas flashille?
Youtubessa kun kattoo videoita niin pätkii pirusti. Laitoin äsken AVG:n link scannerin pois päältä niin CPU-kuorma ei enää noussut 100 %:iin mutta pätki silti. Muilla sivuilla joilla on enemmän flash-sisältöä videon lisäksi, meininki on aivan mahdotonta.

Näytönohjain on ATI Rage Fury Pro. Vanha kakka siis. DVD-rautapurku löytyy. Mutta eikö 1.5 GHz prossu muka riitä flashin softapurkuun? Olisiko tähän jokin koodekki joka osaisi purkaa flash videota paremmin? Näköjään ffdshow on asennettu joskus muinoin tähän koneeseen mutta se ei näytä elonmerkkejä flash-videoita katsellessa (ei ilmesty systrayhin ikonia).

Sama ongelma on muuten myös linuxissa. Siis puppy linux ilman mitään ylimääräisiä ohjelmapaketteja. Ehkä juuri siksi jumittaakin, ettei silläkään puolella sopivaa purkajaa ole asennettu? Vai onko rauta kertakaikkiaan liian hidasta?

Nettiyhteys ei ole ongelma, vaikka vain megainen onkin. Puskurointi ei auta ja modernimmalla koneella videot pyörii hyvin.

4

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hölöttäjä2010

      nettiyhteys olla mokkulan kanssa...?

      Jos on siinä syy...

    • kerts

      Kakkoskoneessä kähisee 700mhz duron, giga muistia, geforce2 32mb, ja youtube pyörii ilman ongelmia. Luulisi onnistuvan puolta tehokkaammallakin.

      • Samoja ongelmia :DDDD ettei vain johtuisi että kone on fuji ja emolevy kivikautinen. Itse vähän päätynyt sen syyllistämiseen. Itsellä ei ainakaan ole mokkulaa. Ja pätkii muissakin kuten facebook... Yhteys on soneran 2mt adsl. Uuden koneen osto taitaa olla edessä ainakin itsellä.


      • 35

        Olohuoneen koneessa 1,6GHz Sempron, giga muistaakseni 333:sta muistia ja vanha Radeon 9200 näytönohjain, emona on joku MSI:n nForce3-pohjainen ja käyttöjärjestelmänä ubuntu 9.04. Youtube pelaa ongelmitta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      358
      2216
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      51
      1715
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      155
      1379
    4. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      1284
    5. 145
      1229
    6. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1171
    7. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1122
    8. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      85
      1102
    9. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1067
    10. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      48
      1002
    Aihe