Tilanne on tämä. 24v nainen katosi melkein kahdeksi vuorokaudeksi ja jätti 5v tyttönsä minulle. Tilanne johti siihen että lapsi otettiin huostaan kriisiperheeseen. Nyt nainen on hyvin järkyttyneessä tilassa ja hilluu kaupungilla ja raivoaa minulle ja mitä ilmeisemmin vetää huumeita tms. liikkuu vaarallisilla vesillä. Hänet tulisi saada menemään hoitoon. Taustalla on vaikea elämä, väkivaltaa yms. epäilen myös prsotituutiota. Lapsi on kuitenkin todella hyvävointinen ja kaikin puolin normaali ihana pikkutyttö, sekä perheen koira ja kissa ovat myös onnellisia. Tällähetkellä hänellä ei muuta ole kuin ne eläimet ja minä (perhe ilmeisesti ei tee juuri mitään..) mutta oma asemani on vaikea koska minä olen se joka aiheutin lapsen huostaanoton. Rakastan tätä ihmistä yli kaiken ja toivon että hän saa itsensä kuntoon ja lapsensa takaisin.
1. Missä kunnossa tämän naisen elämän tulisi olla jotta lapsi voidaan palauttaa hänelle?
2. Pääsekö tämä henkilö tapaamaan tytärtään, mitä siihen tarvitaan?
3. Voiko ihmisen pakottaa hoitoon, vai onko odotettava että jotain vielä pahempaa tapahtuu?
P.S. Taustalla on myös rikoksia yms. viimeksi nainen sanoi että hän joutuu oikeuteen.
1. Missä kunnossa tämän naisen elämän tulisi olla jotta lapsi voidaan palauttaa hänelle?
2. Pääsekö tämä henkilö tapaamaan tytärtään, mitä siihen tarvitaan?
3. Voiko ihmisen pakottaa hoitoon, vai onko odotettava että jotain vielä pahempaa tapahtuu?
P.S. Taustalla on myös rikoksia yms. viimeksi nainen sanoi että hän joutuu oikeuteen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
katkaisuhoidon jälkeen voi yrittää sovitella, jos menee korvaushoitoon voi olla ettei lasta lasketa kotiin, riippuu ihan siitä kuka työntekiä kyseessä (ja mitä sen korvien välissä liikkuu)
äkkiä katkolle esim 3. päivää lääkekatkolla josta yrittää hakeutua lääkkeettömälle katkolle.
ainut tapa edes toivoa saada elämäänsä urille.
Juurikin näin olen ajatellut. Se vaikea asia on juurikin saada tyttö vapaaehtoisesti sinne hoitoon... pelottaa aivan helvetisti. Mutta sitkeä se on :)
Valtakunnallinen PALVELEVA PUHELIN 010 80 4550
antaa apua, tietoa ja tukea huumeista.
Puhelimeen vastaavat on koulutettu kohtaamaan ja käsittelemään mm. huumeiden käytön aiheuttamaa kriisiä.
•Vastaa arkisin klo 9 - 15 ja 18 - 21.
•Puhelimeen voi soittaa nimettömänä.
•Puhelimeen vastaavat yhdistyksen työntekijät
ja koulutetut vapaaehtoiset.
Elisa veloittaa: Lankapuhelin 0,08 e/puhelu 0,06 e/min. Matkapuhelin 0,08 e/ puhelu 0,17 e/min. Sis. alv.
Alueosastojen Palvelevat puhelimet klo 18 - 21
Alueosastot vastaavat myös omien osastojensa numeroissa Palvelevaan puhelimeen seuraavasti:
Helsinki parittomien viikkojen maanantaisin numerossa 050 375 3390
Kouvola tiistaisin klo 9 - 12 numerossa 050 543 5230
Lahti maanantaisin, tiistaisin ja keskiviikkoisin klo 9 - 15 ja joka toinen tiista klo 18 - 21 numerossa (03) 752 3434
Lappeenranta maanantaisin, tiistaisin ja keskiviikkoisin numerossa (05) 419 0168
Tampere keskiviikkoisin ja torstaisin numerossa (03) 212 5949
Turku parillisten viikkojen maanantaisin ja parittomien viikkojen torstaisin klo 12 - 15 numerossa (02) 2514 403
Puhuminen auttaa
Soittamalla meille saat tietoa huumeista tai niiden vaikutuksista, tietoa huumeriippuvuudesta ja sen vaikutuksista käyttäjään tai perheeseen. Myös neuvoja ja tukea arjessa selviytymiseksi.
Kerro meille, jos epäilet läheisesi elämään liittyvän huumausaineiden käyttöä. Puhuminen voi selkiyttää ajatuksiasi. Päätät itse, mistä olet valmis puhumaan.
Vaitiolovelvollisuus
Sekä yhdistyksen työntekijät että vapaaehtoistyöntekijät ovat vaitiolovelvollisia. Kaikki yhteydenotot ja saamamme tiedot käsitellään luottamuksellisina.
http://www.irtihuumeista.fi/tietoa_ja_tukea/palveleva_puhelin/