Hei, mietin tässä tulevaa kesää ja suunnittelin pihaani... olisiko kehityskelpoinen idea kasvattaa humalaa koivun vieressä, jolloin koivusta saisi köynnöstuen?
hei
6
505
Vastaukset
- seilorska
Minusta ihan ok idea. Koklaisin itekkin, mutta eipä ole koivua.
- puutarhaaja
Jos kyseessä on jo isompi, vanha koivu, on siilä jo melkoinen juuristo joka imee veden ja ravinteet lähialueelta koivun tarpeisiin. Humala kasvaa reheväksi muhevassa, hyvin lannoitetussa maassa, joten koivun juuristoalue ei ole paras mahdollinen kasvupaikka.
- humala friikki
humalalle voi aina tehdä sen vanhankin koivun lähelle ikioman kasvualustan. koivun vettä imevät juuret on kaukana rungosta. voi sinua tietämätön....
- koivupiha
humala friikki kirjoitti:
humalalle voi aina tehdä sen vanhankin koivun lähelle ikioman kasvualustan. koivun vettä imevät juuret on kaukana rungosta. voi sinua tietämätön....
ja kauankohan se kasvualusta pysyy humalan ikiomana? Eiköhän ne koivun juuret hakeudu sinne mistä vettä ja ravinteita helpoimmin saa. Kannattaa eristää istutuskuoppa juuriestematolla tai jollain.
Kokemus on opettanut, että koivun tyvialue on huono kasvupaikka, vain jotkin maanpeittoperennat olen saanut menestymään. Sitä paitsi jo kunnollisen istutuskuopan kaivu juuristoalueelle on aika homma, paljon paksuja juuria ja vielä enempi pienten juurien muodostamaa verkostoa.
Mutta tottahan kasvatusta kannattaa kokeilla, voihan olla että humala viihtyy ja kasvaa komeaksi. Mikä ei onnistu toisen puutarhassa voi toimia toisaalla mainiosti. - Tarhuri!
koivupiha kirjoitti:
ja kauankohan se kasvualusta pysyy humalan ikiomana? Eiköhän ne koivun juuret hakeudu sinne mistä vettä ja ravinteita helpoimmin saa. Kannattaa eristää istutuskuoppa juuriestematolla tai jollain.
Kokemus on opettanut, että koivun tyvialue on huono kasvupaikka, vain jotkin maanpeittoperennat olen saanut menestymään. Sitä paitsi jo kunnollisen istutuskuopan kaivu juuristoalueelle on aika homma, paljon paksuja juuria ja vielä enempi pienten juurien muodostamaa verkostoa.
Mutta tottahan kasvatusta kannattaa kokeilla, voihan olla että humala viihtyy ja kasvaa komeaksi. Mikä ei onnistu toisen puutarhassa voi toimia toisaalla mainiosti.Hanki ensin 150 ltr:n muovinen saavi. Kaiva puun juurelle kuoppa, katkoen tarvittaessa puun juuria tieltä jotta saat astialle tilaa. Poraa astian pohjaan joitakin 5 mm:n reikiä ja laita pohjalle 10 sm soraa, täytä saavi mullalla ja istuta humala tai mikä muu köynnös onkaan kyseessä. Puun juuret eivät saa riittävästi tilaa kasvaakseen, vaikka osa pääsisi saavin sisällekin reijistä.
Reijitys on välttämätön, ettei vesi jää seisomaan astiaan. Näin saat juuri oikean multaseoksen haluamallesi kasville sekoitettuna ja pysymään paikoillaan! - seilorska
Tarhuri! kirjoitti:
Hanki ensin 150 ltr:n muovinen saavi. Kaiva puun juurelle kuoppa, katkoen tarvittaessa puun juuria tieltä jotta saat astialle tilaa. Poraa astian pohjaan joitakin 5 mm:n reikiä ja laita pohjalle 10 sm soraa, täytä saavi mullalla ja istuta humala tai mikä muu köynnös onkaan kyseessä. Puun juuret eivät saa riittävästi tilaa kasvaakseen, vaikka osa pääsisi saavin sisällekin reijistä.
Reijitys on välttämätön, ettei vesi jää seisomaan astiaan. Näin saat juuri oikean multaseoksen haluamallesi kasville sekoitettuna ja pysymään paikoillaan!Noin niitä ohjeita pitää antaa, eikä saivarrella ties millä jonninjoutavalla uhalla ja roudalla.
Kerrankin selkeä ja toimiva sekä vielä edullinen kikka sitä tarvitsevalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst24914351Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1483817PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1283722Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt1631492Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun3691464En minä kyllä enää odota sinua
Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O131330Jos joku luulee että kaikki käy
Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn471251Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan
Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var81001Sakin hivutus - ilmiö
Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok45928En pystynyt vaan vastaamaan...
Kaikki on ihan solmussa eikä ole voimia alkaa ratkaista naisena 😔93783