Jättiperenna

tahtoo_isoa

Kertokaahan millä saisi kunnon viidakkomeinikiä pihapiiriinsä? Kaipailisin isokasvuisia, monivuotisia perennoja, jotka antaisivat hiukan näkösuojaakin.
Syksyllä istutin muutaman suomentattaren, mutta mitä muita jättiläisiä ehdottaisitte?
Harmi, kun sitä jättiputkea ei arvaa hankkia. ;-)

7

2621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kasvattaja

      Isot perennat ovat kauniita, itsekin ole hulluina niihin.
      Keltakukkainen auringontähti, Telekia speciosa, sen korkeus on 150 ja joskus enemmänkin. Kultapallo on myös korkea, parimetrinen.
      Koristeraparperi parimetrinen, punakukkainen.

      Japanintatar kasvaa korkeaksi, itsellä se on melkein 3 metrinen, en ole varma onko se japanintar vai jättitatar. Se leviää kovin, joten se pitää rajata hyvin tai jos se on sellaisessa paikassa, että koneella pääse leikkaan ympäri, silloin ei tarvi rajauksia.

      Myös ritarinkannukset, nauhukset kasvavat pituutta, enkä ei kuitenkaan ole mitään jättiläisiä ;)

      Kilpiangervolla on mahtavat lehdet, kasvaa leveyttä ja korkeutta kun on otollinen paikka. Omassani on lehden leveys puolimetrinen, pihani kaunistus.

      Jättiputkenkin saa pidettyä aisoissa, kunhan vaan muistaa katkaista kukkavarren ajoissa pois.
      Tässä nyt joitain kasveja, muut kertokoot lisää.

    • O-mukulakiurunkannus

      Köynnöksillä saa näkösuojaa hyvin ja niistä voi istuttaa vaihtelevan aidanteen tai mitä nyt haluaa. Joukkoon voi lisätä yksivuotisia, kuten tuoksuhernettä tai ruusupapua, mustasilmäsusannaa...

      Monivuotisia köynnöksiä ovat esimerkiksi kärhöt, villiviinit, humala, virnat...

      Myös karhunköynnös on hyvin näyttävä perenna, mutta sitä ei kannata istuttaa, se valtaa helposti koko tontin ja tukahduttaa muut kasvit, jopa puut ja isot pensaat.

      On myös olemassa Suomen ilmastossa pärjääviä ja satoa tuottavia viiniköynnöslajikkeita, niistä se vasta rehevä fiilis tuleekin.

      Ja sen köynnösaidanteen eteen sitten kaikenlaisia edellisessä vastauksessa mainittuja perennoja - ja ah!

    • tipitii..

      on musta tosi hieno. en tiedä, selviääkö talvea joka paikassa. omaan pihaani ostin viime kesänä ja keväällä sitten näkee mitä sille on käynyt.

      kokeilen nyt myös esikasvattaa kys. heinää, toivottavasti taimeni eivät kuole :) siellä jo muutama alku on ja olen niitä koittanut hellästi hoivata :D

      • Kuiperus

        perenna ja kaunis (makuasia) on purppurapunalatva,kauniit lehdet ja varret kukkii loppukesästä.
        Omani kasvoi yli 2m.


    • Botanisti

      Suosittelen doorian villakkoa; n. 1,7 metristä 2 metriin (riippuen maan laadusta) täynnä keltaisi kakkaroita ryppäinä, kukkii heinäkuun lopulta syksyyn, toinen purppurapunalatva, n. 1,7 m korkea, punainen iso sarjakukka, perhosten suosima mehikasvi, - lähtee keväällä hitaasti alkuun, mutta hyvä tulee täällä Keminmaankin korkeudella. Sitten vielä Preeria-angervo, kasvaa parimetriseksi, voimakas kasvu, vaalean punainen iso röyhykukinto, ja tietenkin edellä jo mainitut Pihatatar eli suomentatar, ritarinkannukset (maatiaislajikkeina tummempi ja vaaleampi sininen, ei tarvitse tukea), Käy paikallisessa arboretum-puistossa katsomassa mallia, meillä lähin sellainen on Torniossa ja Roissa. Sieltä löytyy myös keltakukkaisia tosi jättiperennoja.

    • Ruttojuuri. Kukkii heti lumen sulettua vaatimattomin, vihrein kukkamöykyin. Mutta kasvattaa kesän mittaan rehevän, hiukan raparperiä muistuttavan lehdistön. Itse istutin likakaivojen ympärille savivelliin ja hyvin viihtyy. Korkeutta toista metriä ja on levinnyt läpitunkemattomaksi viidakoksi. Varjostaa levitessään heinät ym. rikkaruohot pois, joten todella helppohoitoinen.

    • kokemusta on

      Ruttojuuri leviää rutosti, älä vaan laita ainakaan naapurin rajalle, et saa sitä senjälkeen hävitettyä ja naapurisi kiroaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4348
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      144
      3110
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2408
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      46
      2333
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      97
      1971
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1596
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      22
      1584
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      150
      1411
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe