Sama Jeesus?

Weha:
*****VL:ien ja hellareiden uskoerot ja opetukset ovat niin suuret, että ei millään voi olla kysymys samasta uskosta. Nämä erot tosin koskee monia muitakin liikkeitä.

Eroja:
-opetus vanhurskauttamisesta
-opetus kasteesta
-opetus ehtoollisesta
-opetus kielilläpuhumisesta
-opetus armolahjoista
-opetus tuhatvuotisesta valtakunnasta ja lopuajoista
-tietysti ekumenia, koska helluntailaiset saisivat sisään turmiollisia oppeja.

Ja vielä puhutaan samasta hengestä...hävetkää ekumeenikot.*****

Itse en koe olevani "ekumeenikko", mutta ihmetyttää miksi Weha jättää yhdistävät tekijät pois.

Samoja:
- Jeesus?
-Jeesuksen lunastustyö ja siihen turvaaminen..?

19

194

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sinäkö valitat kirjoituksistani, että ne poistetaan? Todella raukkamaista toimintaa...

      • p.k.

        Enpä osaa kuvitella että Devoit viitsisi tehdä poistopyynnön jokaisesta viestistäsi, niinkuin Moppi kertoi niistä tehdyn. Hänellä lienee muutakin tekemistä. Eikä hän ymmärtääkseni ole epäreilu (vai ootko D ?).

        Uskon että ne poistopyynnöt tekee hän, joka esiintyy täällä vanhoillislestadiolaisina ja haluaa antaa liikkeestänne tietyn kuvan, eikä voi sietää sinua ja lyyleriä koska olette oikeita tiukkis-veeälliä.


      • p.k. kirjoitti:

        Enpä osaa kuvitella että Devoit viitsisi tehdä poistopyynnön jokaisesta viestistäsi, niinkuin Moppi kertoi niistä tehdyn. Hänellä lienee muutakin tekemistä. Eikä hän ymmärtääkseni ole epäreilu (vai ootko D ?).

        Uskon että ne poistopyynnöt tekee hän, joka esiintyy täällä vanhoillislestadiolaisina ja haluaa antaa liikkeestänne tietyn kuvan, eikä voi sietää sinua ja lyyleriä koska olette oikeita tiukkis-veeälliä.

        Mukavaa että pidät minua reiluna kaverina, niin pyrin olemaankin, jopa Wehaa kohtaan. En ole poistattanut kenenkään kirjoituksia, koska olen sensuuria vastaan. Törkeyksiä voisi poistattaakin jos jaksaisi jokaiseen puuttua, mutta onhan meillä sefu.


      • On myös raukkamaista syyttää minua teosta, jonka vain luulet minun tehneeni. Voin puhtaalla omallatunnolla sanoa etten yhtään kirjoitustasi ole koskaan poistattanut. Poistattaminenhan kertoisi etten pärjää sanallisessa väittelyssä. Minä en ole vl, joka kokee vastakkaisen mielipiteen uhaksi itselleni.
        Jokainen kirjoituksesi tarjoaa minulle loistavan vastapallon, jonka avulla voin kirkastaa Kristusta.


      • näin on
        Devoit kirjoitti:

        On myös raukkamaista syyttää minua teosta, jonka vain luulet minun tehneeni. Voin puhtaalla omallatunnolla sanoa etten yhtään kirjoitustasi ole koskaan poistattanut. Poistattaminenhan kertoisi etten pärjää sanallisessa väittelyssä. Minä en ole vl, joka kokee vastakkaisen mielipiteen uhaksi itselleni.
        Jokainen kirjoituksesi tarjoaa minulle loistavan vastapallon, jonka avulla voin kirkastaa Kristusta.

        poistaa SRK:n veljet , jotka häpeävät sitä, että heidän harha-oppinsa paljastuu Wehan kirjoitusten avulla!


      • Harmittaa että parannukseen kehoittava viestisi poistettiin tästä aloituksestani, ennen kuin ehdin vastata siihen. Laitapa uudelleen...

        Eipä hätiä mitiä, Hakomaja tarjoaa auttavan kätensä meille poistovainotuille, tässäpä sinunkin kirjoituksillesi turvapaikka ;)

        http://hakomaja.net/keskustelu/lainatut-ja-turvapaikka-


      • näin on kirjoitti:

        poistaa SRK:n veljet , jotka häpeävät sitä, että heidän harha-oppinsa paljastuu Wehan kirjoitusten avulla!

        Weha kirjoittaa julkisuuteen ne asiat, jotka pitäisi puhua vain omalle väelleen. Vl-liike tunnetusti ajaa kaksilla rattailla, Weha tulee palstalle väärillä rattailla, jotka rikkovat julkisuuteen annetun vl-kiiltokuvan.

        Tästä voimme päätellä että Weha olisi vl-liikkeen vihollisena SRK:lle vähemmän vaarallinen kuin ystävänä :)


    • Missä olet kuullut tai lukenut, että Jeesus lunastaa??

      Kirtilliset kirkot tunnustavat sen, että Jeesuksen tunnustaminen Herraksi ja Messiaaksi pelastaa, eikä kertomasi jutut.

      Jeesus ei pealsta, eikä vaikka on synnit anteeksi, mutta usko Jeesukseen Kristuksena pelastaa.

      Jumala lunastaa.

      • Usko Jeesukseen Kristukseen syntiemme sovittajana, pelastaa.


    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      91
      2650
    2. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      52
      2597
    3. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2559
    4. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      74
      2453
    5. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      42
      1966
    6. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      60
      1917
    7. Persujen kannatusromahdus tekee kesästä 2026 nautinnollisen

      Satoi tai paistoi, niin Suomen kansalaisella on kuluvana kesänä syytä hymyyn. Niin upealta tuntuu persujen kannatusroma
      Maailman menoa
      134
      1831
    8. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      28
      1363
    9. Martina Aitolehti läpäisi Erikoisjoukot - Tilittää umpirehellisenä kuvauksista

      Martina Aitolehti selvisi Erikoisjoukot koulutuksesta. Hän myös malttoi pääosin pitää mölyt mahassaan, vaikka saikin ko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1343
    10. Mitä tapahtui?

      Mitä tapahtui keskiviikkoiltana kun oli paljon hälytysajoneuvoja ja mediheli?
      Kiuruvesi
      18
      1194
    Aihe