isäni vanhoja papereita ja sieltä löysin vanhan kirjan. Siis kyseessä on ruotsinkielinen " Suomen Valtiokalenteri vlta 1820". Pienikokoinen 170 sivuinen, suht.hyväkuntoinen ja ehjä kirja.
Liekö sillä mitään arvoa ?
Liekö sillä mitään arvoa ?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En osaa sanoa tarkkaa arvoa, mutta hinta liikkuu varmaankin muutaman kympin tienoilla. Tosin kunto vaikuttaa asiaan paljon, jos kirja on repaleinen ja osa sivuista irtonaisia, se vähentää arvoa. "suht.hyväkuntoinen" on aika epämääräinen kuvaus, joten sen perusteella kuntoa ei voi määritellä.
Suosittelen kysymään hinta-arviota antikvariaatista tai divarista, niissä arviointi on yleensä ilmaista.
Kirja on ehjä ja sivut paikallaan. Varovasti sitä on selailtava. Teksti on aika haalistunut mutta kyllä siitä selvän saa. Sitä pitää varmaan vielä säilyttää toiset 200 v. Hehheh.