Osaako joku viisas sanoa mielipiteen Tähän kortti sirkukseen !
Olen ollut paitsiossa näistä korttiasioista monta vuotta ja käsitteet Debit ja Gredit kyllä ymmärrän . Olen Sampopankin jäsen . Minulla on ollut joskus Luotollinen Master vuonna herne . Nyt jos haluan vastaavan setin Sampopankista , joudun ottamaan 2 korttia eli toisen maksamiseen = Master Debit ja Visaan =Visa Gredit . Onko muilla käyttäjillä kokemuksia asiasta ? Joudutteko ottamaan muistakin pankeista 2 korttia . Mielestäni tässä mennään perse-edellä puuhun . Pointti lienee siinä että jos hukkaat jomman kumman ulkomailla on toinen vielä millä pärjäät ?
ps. Kyllä ennen oli kaikki paremmin yksi kortti missä on kummatkin ominaísuudet !!
kiitos etukäteen vastauksista!
Master debit ja Visa Gredit
4
2803
Vastaukset
- jkyfujfyufkyf
Miksei Visa Debit/Credit yhdistelmä käy? Sellaista korttia ei ole missä on sekä masteri että visa.
Veikkaisin, että syy on siinä, ettei Sampo Pankilla (aloitupostaajan pankki) ole tarjolla sellaista yhdistelmää (tai muutakaan debit/credit -yhdistelmäkorttia valikoimissa).
- 89rdud
kyllä mainostaa, että heidän MasterCardinsa sopii sinulle, jos haluat yhdistää siihen pankkikortin? Minun ymmärrykseni mukaan kyseessä on siis yhdistelmäkortti.
http://www.sampopankki.fi/fi-fi/Henkiloasiakkaat/PaivittaisetRahaAsiat/Kortit/tuotteetjapalvelut/Pages/MasterCard.aspx - 15+12
Tässä käännökset tämän päivän termeille:
- entinen pankkikortti = nykyinen Debit-kortti
- entinen luottokortti = nykyinen Credit-kortti
- entinen yhdistelmäkortti (pankkikortti luottokortti samassa) = nykyinen Debit/Credit-kortti
Kortilla on vain yksi brändi, Visa tai MasterCard. Samassa kortissa ei voi olla toinen puoli Visaa ja toinen puoli Masteria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot993775Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe523126- 793037
- 192875
- 282744
- 522472
- 192207
- 602138
- 591986
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola121888