Saiskos jostakin ilmaisia domaineja. Domainitten kuuluisi olla muodossa:
____________.com
____________.fi
____________.org
PS: Ei alidomaineja! Pelkästään sivunnimi ja sitten pääte.
Ja ps: Ilmaista.. ei mitään kuukausi/vuosi/pv/viikko maksua!!!
Ilmaisia domaineja, mistä saa? Ei alidomaineja!
5
214
Vastaukset
- jermo1234
Ilmaisia domaineja ei ole. Jokuhan ne aina ylläpitää ja miksi kukaan tekisi sitä ilmaiseksi. Kylkiäisenä niitä voi saada muiden maksullisten palveluiden, kuten palvelintilan yhteydessä.
- kakskymppiä
ei todellakaan.
Ja aina pitää olla vinkumassa ilmaiseksi....
Jos parikymppiä vuodessa on liian iso raha niin kannattaa unohtaa suosiolla koko ajatus. - MieSieHyö
Arkku on suomalainen webhotelli, joka tarjoaa omia domaineja hintaan n.12e / vuosi. Kirjaudu sinne ja käy tutustumassa. Näkyy olevan aktiivinen keskusteluosio siellä ja apua pitäs olla ihan hyvin saatavilla jos /kun tarvii.
itsekin maksoin net päätteisestä 20e/vuosi siihen sisältyy webhotelli. Ei ole paha hyötyyn nähden, lähinnä opiskelu käytössä ja omien sivujen käyttö. Ajatellaan että netissä voi kuitenkin hyvin mainostaa itseään,omia töitään jne.
Fi tunnus maksaa muistaakseni jotain 45e. vuosi tai jotain. Muut päätteet ovatkin sitten halvempia ja sisältyvät usein webhotelliin.- Zota
sfinski80 kirjoitti:
itsekin maksoin net päätteisestä 20e/vuosi siihen sisältyy webhotelli. Ei ole paha hyötyyn nähden, lähinnä opiskelu käytössä ja omien sivujen käyttö. Ajatellaan että netissä voi kuitenkin hyvin mainostaa itseään,omia töitään jne.
Fi tunnus maksaa muistaakseni jotain 45e. vuosi tai jotain. Muut päätteet ovatkin sitten halvempia ja sisältyvät usein webhotelliin.Fi-pääte ei maksa 45€/vuosi vaan tuolla hinnalla saa kolmivuotisen sopimuksen. Net, com, org, info -päätteiset domainit saa keskustarjoajilta 3-10€/vuosi (esim. godaddy, joker). Sekä kotimaiset, että ulkomaiset palveluntarjoajat antavat usein domaineja kaupanpäällisinä vuoden sopimuksilla. Ulkomailla palvelintila on yleensä ylivoimaisesti edullisempaa, kuin Suomessa suhteutettuna palvelujen määrään, kuten tietokantoihin yms.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7242401Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3442017Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä261883Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o101683Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja581498Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise121032Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181009- 55870
- 63865
Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?
Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?2818