joka mahtuisi 128l akvaarioon kalojen kanssa,tarkoitan jotain vesikäärmettä? jota voisi pitää kädessä.... ihan vaan uteliaisuudesta kyselen....olen lukenut nauhavesikäärmeistä mutta ne ei vois olla pelkkien kalojen kaa.... :)
onko olemassa käärmettä
nini
143793
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
eli vastaus löytyy jo otsikosta.. sellasta käärmettä ei ole.
Kaikki käärmeet, nauhavesikäärme ja sukkanauhakäärme mukaan laskien tarvitsevat terraarion, jossa suurin osa on kuivana pidettävää maata. Akvaario olisi kyllä muuten sopivan kokoinen, mutta sen pohjan pitäisi olla kuiva isoa laakeaa vesikuppia lukuunottamatta.
Nauhakäärmeitä ei kannata muutenkaan päästää akvaarioon, sillä ne syövät pääasiassa kaloja.
pilkkua viilata.. toki on käärmeitä jotka elelevät lämpimissä merissä eli merikäärmeet. Lemmikiksi niistä tosin ei ole. Taitavat olla kaikki merikäärmeet voimakkaan myrkyn omaavia tapauksia, joten nakit pois vedestä, se saattaa purra *LOL*
Eikä muutenkaan saisi laittaa kahta eri eläintä/lajia samaan terraan tai akvaan...
Ei esim siis liskoa ja käärmettä samaan...
Kuten akvaarioonkin vain kaloja.
entäs sitten kun vaikka kalani kuolevat ja akvaario jää tyhjäksi,olen miettinyt käärmettä.
akvaariossa on 18watin lamppu,riittääkö?
minkä käärmeen voisi ottaa?
antakaa pliis linkkejä ja kuvia :D
http://www.matelijat.info
Sopii esim viljakäärme, kunkkupyton tai sukkis..
ei 18watin lamppu mihinkään riitä käärmeillä pitää olla semmoinen terraario missä on lämpölamppu ja eri lämpötiloja.
yleisesti peruslämmöksi riittää huoneenlämpö,mutta käärmeen pitää päästä paikkaan missä lämpöä on enemmän yleensä 25-35 astetta käärmeethän eivät osaa ns.säädellä lämpöään vaan siirtyvät paikasta toiseen riippuen hakevatko kuumempaa vaiko kylmempää paikkaa
http://www.faunatar.fi/fin/index.php?cmd=37 tuossa on linkki joka kannattaa katsoa jos mielii käärmettä lemmikikseen
Akvaarioon voipi kuitenkin laittaa käärmekalan, jos altaan vesiarvot ovat sopivat. Se näyttää hyvin paljon käärmeeltä ja liikkuu samalla tavalla. Mielenkiintoinen kalalisä käärmeistä tykkäävälle! :)
On se ihmeellistä että nää käärme harrastajat ei keksi että on olemassa tämä käärmekala. En muista sen oikeeta nimeä... Olen nähnyt semmoisia kerran eläinliikkeessa Espoossa, ja silloin meinasin ostaa niitä. Mut ne tarvitsee kyl isomman akvaarion kun se 128 l.
no ei todelkaan koska älysi vaatii harjotusta opettele akvaario täydelisesti mulkku
Tosiaan huomenna marssiin kauppaan ja ostan varaamani käärmiksen 19,90€hintana. Se on n.20cm:nen Minulla on 150l. jossa ennestään rihmapariskunta, taistis, 4leväbarbia ja iso haarniskamonni. Seeprat hävitän huomenna (annan)
Tuo tila on kyllä nafti, mutta saa nyt kelvata 6kk:tta
Näin ensimmaistä kertaa käärmekala hesassa. Se oli hieno ja maksaa 95 euroa. Luin viestisi että aiot ostaa käärmekala 19.90e, mistä saat niin halvall????????
Se oli siis n.25cm pitkä!!kyllä olen kuullut Hesa-lisästä mutta eiks toi ole jo liikaa!!!!!
En muuten hakenutkaan sitä koska otan silloin vasta kun 300litrainen akviksen saan kesällä toi 150l liian pieni kun siellä ennestään rihmapariskunta, 5 iiisoa leväbarbia ja 17cm haarniskamonni sekä taistis niin tulee liikaa äksöniä.....harmi
Ei käärmekala eli Erpetoichthys calabaricus tosiaan maksa 95e tai ainakin täytyy olla hullu jos niistä niin paljoa maksaa. Kullä se hinta on liikkeissä n.20e ja soimmista ehkä 30e/kpl. Itse sain nuo omat kolme ilmaiseksi aqua-web.org palstalta.
Toisekseen 150l akva on käärmekalalle liian pieni. Poikasena menee mutta muuten vaatii kyllä vähintään sen 250 litarisen ja vähintään 120cm altaan.
Lisäksi hyvä huomata että vedenlämpö oltava liki 30astetta.