Paris, Texas (1984)

trentonoir

Huom. Juoni spoilataan.

Paris, Texasin aloitus kuuluu minun mielestäni siihen harvalukuiseen täydellistä elokuvaa-sarjaan.
Kuvaus auringon polttamassa kuivuudessa kulkevasta Travisista (Harry Dean Stanton) Ry Cooder musiikin tahdittamana, on jotakin niin hienoa että välillä pitää laittaa levy koneeseen vain katsoakseni tuon kohtauksen. Stantonin kärsivät kasvot, musiikin melankolisuus ja tilanteen hiljainen yksinkertaisuus kertoo kaiken Travisin sisäisestä tyhjyydestä, jonka korjaamisen sijaan hän on paennut autiomaahan.

Pieneen etelä-Teksasilaiseen kyläpahaseen eksyy autiomaassa harhaillut Travis. Ilmeetön ja äänetön Travis on ollut kadoksissa jo neljä vuotta ja nyt sattuman kautta hän on ilmaantunut sivistyksen pariin. Asiasta ilmoitetaan hänen veljelleen Waltille (Dean Stockwell), joka lähtee noutamaan veljeään takaisin kotiin Los Angelesiin.
Kotimatkasta tulee aikamoisen yksinäistä, kun Travis ei puhu mitään ja hänen mielensä on jossain muualla kuin Waltin seurassa. Koska Travis pelkää lentämistä, niin he joutuvat ajamaan koko matkan ja matkan aikana Travis rupeaa hiljalleen avautumaan. Ilmenee että Travisin harharetkillä onkin ollut määränpää ja tuo kohde on ollut Paris, Texas. Sieltä Travis on ostanut joskus kauan sitten pienen maa-alueen ja tuo paikka edustaa hänelle kotia jota ei koskaan tullut.
Travisilta on on jäänyt taakseen hänen poikansa Hunter (Hunter Carson) jonka Walt vaimonsa Annen (Aurore Clément) kanssa on kasvattanut kuin omansa.
Walt ja Anne pitävät Hunteria omana poikanaan, kuten myös Hunter pitää Waltia ja Annea omina vanhempinaan. Joten Travisin pitää osoittaa vastuullisuutensa ja isyytensä uudelleen, jotta saisi Hunterin rakkautta osakseen. Hiljalleen Hunter rupeaakin luottamaan Travisiin.
Travis haluaa olla jälleen isä ja saada perheensä yhteen. Tähän suunnitelmaan kuuluu myös ex-vaimon, Janen (Nastassja Kinski) löytäminen.
Jane on myös syy miksi Travis jätti Hunterin Waltille ja karkasi autiomaahan. Jane oli pitänyt itseään nuoren ikänsä ja kypsymättömyytensä vuoksi epäsopivana vaimoksi ja äidiksi. Travis muuttui mustasukkaiseksi, Jane ulkopuoliseksi. Kun Travis oli ostanut heille heille maata Paris, Texasista oli jo myöhäistä ja heidän jo hajonnut suhteensa oli liikaa Travisille, joka murtui ja kadotti itsensä.
Nyt Travis saa tietää, että Jane on jossain Houstonissa ja lähtee etsimään häntä. Hunter haluaa lähteä mukaan, siispä yhdessä he matkaavat Houstoniin.
Travis löytää Janen työskentelemästä jossain seksikapakassa ja seuraa hieno kohtaus jossa he keskustelevat siten, että Jane ei esiintymiskopistaan näe yksisuuntaisen peilin vuoksi Travisia ja täten ei tiedä kuka on asiakkaana. Travis poistuu paljastamatta itseään Janelle.
Travis tulee siihen tulokseen että hän ei pystyisi korjaamaan itsensä ja Janen välejä, mutta pystyisi saattamaan Hunterin ja Janen takaisin yhteen.
Travis palaa sinne seksikapakkaan ja saamme nähtävksemme aiemman kaltaisen yksipuolisella näkymällä olevan kohtauksen. Travis kääntää selkänsä jotta nyt kumpikaan ei näe toista vaikka ovat vain lasin erottamina. Travis aloittaa kertomuksensa omasta elämästään yhdessä Janen kanssa, mutta ilman nimiä jotta Jane ymmärtäisi itse kertomuksen sisällön olevan heistä kahdesta. Nyt katsoja saa kuulla kaiken mikä ajoi Janen lähtemään, Travisin lähtemään ja miten tähän tilanteeseen oli päädytty.
Travis saattaa Hunterin ja Janen yhteen, ja ajaa pois.

Paris, Texas on kauttaaltaan hieno elokuva. Se on hyvin elämänmakuinen särkyneen sydämen kuvaus jossa näyttelijät ja tunnelma ovat liioittelematta ja liioitellen, täydellisiä.
Varoituksen sana täytyy antaa kuitenkin siitä, että elokuva on erittäin hiljainen ja hidastempoinen. Joten yli kahden tunnin pituus voi tuntua jokseekin puuduttavalta. Sen ei tulisi kuitenkaan pelottaa pois elokuvan luota, sillä elokuvan hiljaisuus ja hitaus on hyvin palkitsevaa.
Surumielisyydestään huolimatta Paris, Texas tuntuu miellyttävältä kuin pitkän päivän jälkeen sänkyyn pääseminen.

Elokuva on ihan pirun nätti. Sininen, vihreä ja keltainen hehkuvat kuin aurinko ja suuret laajat alueet levittäytyvät silmien eteen kuin olisi muurahainen keskellä valtamerta. Ry Cooderin musiikki vain korostaa kaiken kohdilleen osumista.

Olenko ainoa (epätodennäköistä) jonka mielestä Harry Dean Stanton näyttää Ressun veljeltä, Rempulta.

”And for the first time, he wished he were far away. Lost in a deep, vast country where nobody knew him. Somewhere without language, or streets. He dreamed about this place without knowing its name.”

***** / *****

9

1717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mandalay

      näin ekan kerran venäjällä venäjäksi dubattuna ja aivan ihana se oli siltikin. Tuli Blackout, kuka olikaan ohjaaja? Nasstasia Kinskiä ilmeikkäämpää naisnäyttelijää ei olekaan, se tulee myös esiin Marian rakastajat -elokuvassa.

      • Wim Wenders


      • Max TW

        Luojan kiitos Nastasja tuli ulkonäöltään äitiinsä eikä isäänsä...


    • Anonyymi

      MISTÄ TÄN VOIS LÖYTÄÄ...

    • Anonyymi

      Oijoi, se kohtaus missä kaiken tyhjyydessä vaeltamisen jälkeen nuori Nastasja Kinski istuu yhtäkkiä huoneessa punaisessa pörröpaidassaan ja on kuin elävää tulta...

    • Anonyymi

      Tämä on yksi kaikkein parhaista elokuvista omalla listallani. Olen löytänyt elokuvia VPN:n avulla amerikkalaisista suoratoistopalveluista ja youtubesta, sieltähän voi myös ostaa maksullisia elokuvia katsottavaksi.

      Viimeksi katsoin sitä kautta elokuvan PARADISE: LOVE. Oli hyvä, suosittelen.

    • Anonyymi

      Lukekaas hesarin arvostelu tältä päivältä.
      https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000009042529.html

      Tiedän että elokuvat tekstitetään yleensä audiolta.
      Kääntäjä ja koneäly eivät näe kääntämiään elokuvia.

      Uutta mulle on se, että elokuvan voi arvostella myös niin,
      ettei katso sitä.

      Sitten somepäivityksen tasoinen sepustus julksaistaan arvisteluna.
      Hesarissa oli joskus arvosteluja oikeilta kriitikoiltakin.
      Nykyinen hesari on ihan vitsi.

    • Anonyymi

      Elokuva on hiukan enemmän kuin Harri Römpötille on avautunut.
      Tai ehkä arvostelijan olisi pitänyt ja täytynyt (ja tietysti kannattanut)
      katsoa elokuva ihan kokonaan. Aikaa on ollut vuodesta 1984 saakka.

      Arvostelusta on luettavissa kirjoittajan oma ahdistus ja
      selvä vajavaisuudentuntu, maailman nykytilan
      ja yhteiskunnallisen paineen alla.

      Römpötille tiedoksi että miehenkin on elettävä elämänsä.
      Mutta elämä jää vajaaksi, jos ei tee siitä seikkailua.

    • Anonyymi

      Onko minussa jotain pahasti vialla, vai olenko ainoa jonka mielestä elokuva on tylsääkin tylsempi!?? En ymmärrä koko hehkutusta!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      131
      7202
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      14
      2609
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      264
      1250
    4. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1029
    5. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      161
      947
    6. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      910
    7. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      71
      907
    8. Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille

      Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.
      Tuusniemi
      79
      774
    9. Kirkonkylän puliveivarit

      Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j
      Karstula
      13
      743
    10. Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa

      Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com
      Puolanka
      18
      721
    Aihe