Muutamaa perusneuvoa vailla

Jeza241

Eli: tarkoitus olisi väsätä harrasteurheilutiimille kotisivut. Tavoitteena olisi ennenkaikkea sivistää itseään mm. tietokantojen parissa. Sivuihin kuuluisi siis pienimuotoisia tietokantaominaisuuksia, kannasta lukua ja sinne kirjoittamista (esim. osallistujat.com-tyylinen toiminnallisuus, joka vielä etusivulle tekisi listauksen viimeisimmistä tapahtumista tilastoineen ja raportteineen), jne. Perus HTML on tuttua ja tietokannat myös teoriatasolla, mutta itse en ole niitä juurikaan väsännyt.

Mitkä ovat sopivia ohjelmia alkuun pääsemiseksi ja esim. tietokantaoperaatioiden hallintaan? Miten voin testata sivujen toiminnallisuuksia, miten luon testiympäristöjä/servereitä? Miten tietokantayhteys väsätään sivulle? Mitä muuta tulee ottaa huomioon?

Eli, en nyt kaipaa mitään luentoa... jos vaikka joku asioista paremmin perillä oleva heittäisi listana vaikkapa muutamia google-hakusanoja, joilla pääsen omatoimisesti oikeaan suuntaan, hieno homma.

4

199

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Itsekin opiskelen vasta

      mysql tehdään se tietokanta.
      Onko käytössä esimerkiksi dreamweaver. Sillä voi ottaa yhteyden mysql luotuun tietokantaan ja sitä kautta.

      Omat taidot riittävät joten kuten login ja uloskirjautumisen ja heikon chat sovelluksen luomiseen dreamweaverissä.

      Harjoitteluun käy esim xammp sovellus.
      tai sitten oma domain mikä tukee tietokantoja ja php:tä.
      Halvallakin saa itsellä 20e/v rajaton määrä tietokantoja. Toimii hyvin ainakin opiskelu käyttöön joskin isommissa projekteissa hieman hidas.

      • Jeza241

        Duoda duoda, eikös tää dreamweaver ole kanssa näitä "editoreita" jotka klikkailun perusteella sitten generoi sitä HTML:ää. Tarkotus olis kyllä ihan ite saada nuo jutut aikaseksi ja siinä samalla oppia asioita. Tosin mahtaako tuonkaltaisesta ohjelmasta olla hyötyä opettelussa?


      • Jeza241 kirjoitti:

        Duoda duoda, eikös tää dreamweaver ole kanssa näitä "editoreita" jotka klikkailun perusteella sitten generoi sitä HTML:ää. Tarkotus olis kyllä ihan ite saada nuo jutut aikaseksi ja siinä samalla oppia asioita. Tosin mahtaako tuonkaltaisesta ohjelmasta olla hyötyä opettelussa?

        Se voi olla sitäkin :D Eli napeilla kyllä saa aikaan ties mitä mutta se voi olla myös vähän kuin notepad heh. Eli koodin voi kyllä itsekin kirjoittaa. Editorin suurin etu kuitenkin on mm. html,css. Että se ehdottaa tagien nimiä jne. Eli kun aloitat kirjoittamaan d... niin se ehdottaa mm. div ja sitten id eli ei aina tarvitse kirjoittaa läheskään kaikkea kokonaan ja näin myös välttyy "tyhmiltä" kirjoitusvirheiltä.

        Totta on se että koodia kirjoittamalla oppii parhaiten kuin jollain napeilla.

        Tosin dreamweaver ei ole se halvin editori::D


      • Jermo1234
        Jeza241 kirjoitti:

        Duoda duoda, eikös tää dreamweaver ole kanssa näitä "editoreita" jotka klikkailun perusteella sitten generoi sitä HTML:ää. Tarkotus olis kyllä ihan ite saada nuo jutut aikaseksi ja siinä samalla oppia asioita. Tosin mahtaako tuonkaltaisesta ohjelmasta olla hyötyä opettelussa?

        Kannattaa tutkia, olisiko jostain framworkistä hyötyä. Valmiita kirjastoja, ettei aivan perusasioita tarvitse aina koodata uudestaan käsin. Kaikki kuitenkin itse hallittavissa. Esim Zend tai joku opensource php framework voisi olla tarkoitukseesi sopiva.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona

      Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks
      Sinkut
      200
      4344
    2. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      58
      3112
    3. Väestönsiirtoa itään?

      Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per
      Helsinki
      89
      1708
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1306
    5. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      12
      1304
    6. Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?

      Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20
      Suomalaiset julkkikset
      23
      1097
    7. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      10
      1091
    8. Kuumalle kaivatulle tiedoksi

      Tykkään susta!
      Ikävä
      49
      1055
    9. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      239
      1045
    10. Nyt musta tuntuu

      Et alat päästämään kokonaan irti..
      Ikävä
      49
      966
    Aihe