Nokian keskusta on yhä tyhjää kulmaa väärällänsä.
Valtatien varteen esim. "Nasonlinnan ja poliisilaitoksen" edessä täysin turha viheralue. Oikeastaan koko valtatien varren voisi rakentaa kiinni tiehen.
Samoin Nanson myymälän viereisen viheralueen voisi rakentaa.
Nokialle jää silti mittavat puistot ja viher-alueet.
Valtatien varteen esim. "Nasonlinnan ja poliisilaitoksen" edessä täysin turha viheralue. Oikeastaan koko valtatien varren voisi rakentaa kiinni tiehen.
Samoin Nanson myymälän viereisen viheralueen voisi rakentaa.
Nokialle jää silti mittavat puistot ja viher-alueet.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Olen ehdottamasti samaa mieltä. Nokialla on aivan liikaa viheralueita. Lisää taloja ja rakennuksia ja tiiviimpää rakennuskulttuuria.
Joskus on minulta ulkopaikkakuntalainen kysynyt nokian keskustassa, että "missä se keskusta on?"
Joskus pari ruotsalaista kysyi tietä Nokian keskustaan pirkkalaistorin bussipysäkillä... Pikkasen meinasin revetä, mutta oli sitten asiallisesti selitettävä, että olette keskellä Nokian keskustaa... Eivät meinanneet millään uskoa.
Vihreys/vehreys,miten kukin vaan halua sanoa,niin on henkireikä ihmiselle, vaikka kaupunki olisi sitten Oslo tai Nokia,niin jokainen joka haluaa sellaista tiiviisti rakennettua kauppojen miinoittamaa,tuhansien neliöiden keskusta-aluetta,niin toivoisin heidän siirtyvän sellaisiin metropoleihin, jossa heidän olisi hyvä olla, koska kaikille ihmisille suotakoon hyvä olo niissä puitteissa kuin se kullekin on mahdollista.Nokia on kiva paikka, vaikka tällä hetkellä raha hiukan määrää investointeja,mutta käykäähän ihmiset keväällä/kesällä kävelemässä "Penttilän pelloilla",niin huomaatte kuinka kaunista Nokialla on.
Vanhoja rapistuneita huonokuntoisia liikerakennuksia voisi keskustasta purkaa pois ja rakentaa uutta ehompaa tilalle. esim. koko kauppakadun pätkän voisi rakentaa melkeinpä uudelleen.
Vanha talouskaupan rakennus joutais myös purettavaksi. Samoin kuin oikeastaan kaikki Välikadun liikehuoneistot. Uutta kerrostaloa vaan tilalle ja niihin laajat liiketilat kivijalkaan.
Nokialle on ehdottomasti rakennettava tälläinen...nähtävyys.
http://www.nymander.com/images/1990s/Year_1996/11_Italia/1996_11_Italia_16_Pisa_Torni.jpg
Todellakin! Olen puhunut samaa jo pitkään, mutta valitettavasti kuulin huhua, että vanhoja taloja päinvastoin kunnostetaan ulkoa ja sisältä näyttämään paremmalta ja uuteen apteekkikerrostaloon sopivaksi. Tässä todellakin olisi paikka kymmenille uusille kerrostalokodeille. Oikeaa keskusta-asumista ja keskustan elävöittämistä.
Nokiallehan rakennetaan kovaa vauhtia pisantornia" kun häpesuo syö tornitalon !
Ei se puistoista kiinni ole, ettei Nokia näytä kaupungilta, vaan siitä, että kaupungissa kuuluisi olla kortteleita. Kaupunkiin eivät myöskään kuulu laajat parkkialueet, vaan autot pistetään halliin. Parkkialueet ja ylileveät kadut saavat paikan kuin paikan näyttämään vähän maalaiselta. Oikea kaupunkilainenhan ei autoa tarvitse, kun palvelut ovat kävelymatkan päässä. Käväisepä joskus vaikka Pieksämäen keskustassa miettimässä, miksi se on paljon kaupunkimaisempi kuin Nokia, vaikka pienempi paikka onkin. Tai katso http://maps.google.com/
Valtatien varresta olen kyllä kanssasi samaa mieltä. Samalla valtatietä voisi kaventaa. Oikeita kaupunkeja ympäröivät ohitustiet eikä niissä ole läpiajoliikennettä, kuten Nokialla on. Lisäksi Välikatua ja Välimäenkatua pitäisi kaventaa, S-marketin parkkipaikan tilalle rakentaa, ja vieläpä siten että puistoon päin tulee kunnon julkisivu eikä mikään huoltoliikenne-persreikä. Voisi olla vaikka kahvila, josta voisi katsella sinne puistoon ja seurata kun siellä on konsertteja tms.
Nokialla ei näytäisi katsoen olevan minkäänlaista asemakaavaa, talot ovat rakennettu sinne tänne kuin tilapäisessä kaivoskylässä. "keskusta" siirtyy aina sinne mihin rakennetaan uusi tavaratalo ...puistot matalaksi vaan !
Toinen vaihtoehto on, että hankitaan kuntalaisille leveämmät autot. Citymaasturit pakolliseksi. Moottoripyöriin sivuvaunut ja polkupyöräilijöiden on ajettava vähintään kaksi rinnakkain.
Ei vaan, olisihan se hienoa, että puiston vieressä olisi kahvila, josta voisi kerran vuodessa seurata konserttia kun ei ole varaa mennä edes kerran vuodessa sinne konserttialueelle nauttimaan virvokkeita.
Ja kansainvälisyyden tuntua tulee sosiaalisista ongelmista ja katuväkivallasta.
Mitä hyvää suurkaupunkimaisuudessa muka on?
Sitäpaitsi nopea "kaupungistaminen" saa yleensä aikaan asukkaille vieraan ympäristön ja kokonaisuudesta tulee lähinnä surkuhupaisa. Oikea kaupunki kasvaa asukkaiden myötä.
Itse olemme päättäjät valineet.KAUPUNKI KUVA ON TÄMÄ.kerrostalot laidoilla,yli leveät kadut.
Kelle ne talot rakennetaan Vappupäivänä yhteensä viisi ihmistä kylällä joista kaksi istui Taksissa ajajan paikalla. Se siitä , ensin pitäis saada tänne vähän tapahtumaa. Mutta ei ole pajoa vieraille näyttämistä : purettu uimahyppytorni, osittain taidolla purettu urheilukentän katsomo Vanhoilla valomainoksilla pilattu pirkkalaistorin remontti jovuosia ehkä länsi-suomen surkeimmat kadut .Positiivita Ehkä kaikkiein kalleimmasta ja yli budjetin menevä teatterin katsomo , Pinsiön sorakuopilla oleva nuorison kokoontumispaikka joka tunnetaan myös nähtävyytenä. Myös lyhyt matka Turkuun ja Tampereelle
onhan nokialla yksi nähtävyys.Se maamerkki,jossa on vieläkin asuntoja myymättä vaikka kuinka.Myrkylliseen maaperään rakennettu kolhoosi.Ei siis mitään nähtävää nokialla.Turha edes pysähtyä,matka jatkuu tampereelle.