Kannattaako pitää subivahvistin valmiustilassa?

Eli mulla on ollut kohta 6 vuotta toi Audio Pro Sub focus(subbari siis akt. vahvarilla) jossa on virtakytkin on/off sekä AUTO eli haistelee tulosignaalia mennäkkö päälle vai ei.
Olen pitänyt sitä Auto asennossa mutta kysymys kuuluukin lyhentääkö tämä ko. laitteen käyttöikää vai jopa päinvastoin(kun konkat ei pääse ilmeisesti kuivamaan niin helposti virrallisena)?
5257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ainoa oikea tapa kotiteatterisysteemin sähkönsyötöissä on hankkia jostain tai tehdä itse sellainen releellä ohjattava jatkojohto, jota sitten ohjastelet vahvistimen takaa löytyvällä AC lähdöllä. Tämä lähtö menee päälle ja pois samalla kuin vahvistinkin. Tämän releohjatun sähkön varaan kytketään sitten aivan kaikki sellaiset signaalilähteet jotka eivät tarvitse jatkuvaa virtaa (DVD, bluray jne) ja kuin myös subbareiden päätevahvistimet.

Auto-asento on kyllä typeryyden huippu: se yrittää signaalista haistelemalla päätellä, milloin subin tulisi olla päällä. Systeemi myöhästyy aivan armottomasti kun leffassa tulee se ensimmäinen LFE-efekti ja nielee siitä alun. Leffasta riippuen ennen seuraavaa efektiä subi on jo ehtinyt sammua. Ei sellaisessa ole järjen häivääkään...

Äänestä
  • mulla kun se ei sammu kun vasta 60-70min kuluttua koska vaihdatin konkan aikoinaan suurempaan(olikohan 2000microF) jolloin aika piteni 5min->60-70min.
    Mutta onko muuten järkevä käyttää tätä eli lyheneekö käyttöikä vahvarilla vai EI?

    Äänestä

  • temectus72 kirjoitti:

    mulla kun se ei sammu kun vasta 60-70min kuluttua koska vaihdatin konkan aikoinaan suurempaan(olikohan 2000microF) jolloin aika piteni 5min->60-70min.
    Mutta onko muuten järkevä käyttää tätä eli lyheneekö käyttöikä vahvarilla vai EI?

    Audio Pro Subbarin tyyppivika on että muuntaja kärähtää. Hakkurin sisällä oleva pikkumuuntaja on Erittäin hankala löytää...Todellakin pitää virta olla välillä pois.

    Äänestä

  • Substraali kirjoitti:

    Audio Pro Subbarin tyyppivika on että muuntaja kärähtää. Hakkurin sisällä oleva pikkumuuntaja on Erittäin hankala löytää...Todellakin pitää virta olla välillä pois.

    kiitos kun kerroit tuon!
    Alan sammuttelee sitä aina käytön jälkeen.....

    Äänestä

Jos et jotain laitetta tarvitse, sammuta se. Mitä sitä komponentteja lämmittämään 24/7 jos kerran tarvetta ei ole? Nykyään on monenlaisia kytkimellisiä jatkojohtoja ja vastaavia, joilla on kätevää hallita virtojen päälläoloa. Itse käytän sellaisia.

Lisäbonuksena sammuttelusta tulee, ettei jännitteetön sähkölaite yleensä syty palamaan. Se "yleensä" liittyy teoreettiseen tilanteeseen, että laiteessa on varautuneita suuria konkkia, joiden energialla voi periaatteessa jotain syttyä vikatilanteessa, mutta monen subbarin virtalähde tai muu päätevahvistin tyhjentää itsensä sammuttamisen jälkeen polttamalla virtalediä (tai lämmittämällä purkuvastusta) kunnes konkat ovat purkautuneet. Noh, ei se jännitteettömyys nyt ainakaan tulipaloriskiä lisää! ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


temectus72 kirjoitti:

Eli mulla on ollut kohta 6 vuotta toi Audio Pro Sub focus(subbari siis akt. vahvarilla) jossa on virtakytkin on/off sekä AUTO eli haistelee tulosignaalia mennäkkö päälle vai ei.
Olen pitänyt sitä Auto asennossa mutta kysymys kuuluukin lyhentääkö tämä ko. laitteen käyttöikää vai jopa päinvastoin(kun konkat ei pääse ilmeisesti kuivamaan niin helposti virrallisena)?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu