Kyllä on hirvet pieniä Suomessa

pieniä on hirvet suo

Kävin selailemassa kuvia suolakiviltä, joille on asennettu riistakameroita. Hirviä käy kyllä paljon kivillä, mutta eipä näkynyt yhtään kunnon lapiosarvista otusta kuvissa. Pitäisiköhän metsästystapoja jotenkin muuttaa, että edes joku hirvi ennättäisi aikuiseksi kasvaa... Muualla maailmalla niitä näyttää kyllä olevan.

11

1095

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hirvmets.

      Urokit ovat pääosi pudottaneet jo sarvensa,niin mitenpä niitä sarvipäitä silloin näkyy.
      Johtuen kovasta hirvikannan verotuksesta ,ei maassamme hirvet ehdi kasvaa täyteen mittaansa.Siinä syy miksi syksyllä ei kunnon lapiosarvia näy nykyään kuin aniharvoin.
      80-luvun alkupuolella oli paikoitellen valtavia sarvipäitä.

      • sabluuna

        Suomen hirvikannan geeniperimä on sellainen, että yli 90 %:lla sonnihirvistä kasvaa päähän hankosarvet eikä lapiosarvia. Tämäkin osaltaan selittää sitä miksi lapiosarvisia ei kummemmin näy.


      • hirvmets.
        sabluuna kirjoitti:

        Suomen hirvikannan geeniperimä on sellainen, että yli 90 %:lla sonnihirvistä kasvaa päähän hankosarvet eikä lapiosarvia. Tämäkin osaltaan selittää sitä miksi lapiosarvisia ei kummemmin näy.

        Se tutkimus missä noin todetaan.Ja jos totta olisikin ,silloin näkisimme isoja hankosarvia.Sellaisiakin ammuin 80-luvulla.


      • perimä taitaa heiket

        Mutta nuo kuvat ovat kyllä pitkältä aikaa ja ympäri vuoden. Kyllä niissä sarvipäitä on. Mutta tavattoman pieniä. Parihaaraisia hankosarvia enimmät. Jokin tässä on pahasti pielessä.


      • unelsa
        perimä taitaa heiket kirjoitti:

        Mutta nuo kuvat ovat kyllä pitkältä aikaa ja ympäri vuoden. Kyllä niissä sarvipäitä on. Mutta tavattoman pieniä. Parihaaraisia hankosarvia enimmät. Jokin tässä on pahasti pielessä.

        Sonnit käy syömässä suolansa muualla. Eikä joka puolella suomea ole
        isosarvisia sonneja. Jokatapauksessa sonneja on, muuten ei olisi vasoja:)


    • Ryynäsen Topi

      metsästän hirviä etelä-suomessa niin sonnit ovat lähes järjestään tappi päitä. Parhailla pari piikkiä puolellaan.
      Eli nämä nuoret mullit painaa sitten ainakin pk-seudun lehmät.
      Keski-suomessa metsästellessä tuli joka vuosi joitain kasi piikkisiä yms porukalla saaliiksi ja joskus kerran viiteen vuoteen 14-15 piikkisiäkin.
      Kaveri taas ampuu pohjoisessa lähes joka vuosi yli kymmen piikkisiä.
      Onhan se niin että lapin laajoissa selekosissa isomuksilla on hyvät mahdollisuudet karata ja joukkoon sopii runsaasti kunnon isomuksia. Etelän hirvi motteihin kymmenien ukkojen saartamina saalis on liki varma aina ja kanta näin nuorta.

      • hirveemän

        Sarvien koko on yhtä kuin kannan koko.Kateellisena katsoin kun Kuusamolaiset kaatoivat Isosarvisia.
        Itse sain niitä 80-luvulla


      • irvimies
        hirveemän kirjoitti:

        Sarvien koko on yhtä kuin kannan koko.Kateellisena katsoin kun Kuusamolaiset kaatoivat Isosarvisia.
        Itse sain niitä 80-luvulla

        Suuria hirviä?
        Jos jollain on tiedossa linkkejä kuviin suurista hirvistä, laittakaa näkysiin.


    • Hirvi vai ei

      No lapiot on ollut kysyttyjä.Saunatuvalle
      voi lyödä 10" naulat Rambopukuja kannattelemaan.
      Vai olisko kyse jostain muusta..?

      • Sarvipäitä teilannut

        Olisiko syynä se, että on nämä sarvirajoitukset olemassa. Kun isoja ei ammuta, ei tule reviiritilaa pienemmille, etenkään kun pienemmät urokset ammutaan keskenkasvuisina tappipäinä pois. Ihmiset ajattelevat lihanlaatua ja muka sitä että on siitoshirviä kun sästetään isoimmat. Mutta veikkaap,a että nämä vanhat sarvipäät eivät siitä ja kuolevat sitten vanhuuteen tjtn. Pitäisi siis ampua isompia hirviä, niin niden suhteellinen osuus kannasta kasvaisi.


    • Länsikairan mies

      Suomen hirvikanta tapettiin melkein sukupuuttoon 1900 luvun alussa. Vanhat miehet seurassa muisteli ku täällä pohjosessakhaan ollu hirviä. Aina ku jäljet näky niin niitä lähethiin seuraahmaan ja toivothiin että ei ole joku muu kereny ennen. Selkosissa sai kuulema hiihtää pitkiäki matkoja eikä jälen jälkeä. Venäjältä alko tulehmaan hirviä meille suohmeen ja ne hirvet toivat mukahnaan hankosarvet. Ennen kannan romahtamista suomen metsissä samoili komeita lapiosarvisia sonneja. Totta on myös se mitä monet ovat maininneet että etelän metsästyksen tehokkuus heikentää hirvien mahdollisuutta kasvaa isoiksi. Täällä pohjoisemmassa lääniä on ja mahdollisuus kasvaa rauhassa on hyvä. Pari vuotta sitten kiikarissa oli 23 piikinen, lapiosarvet omaava sonni. Päähän olisi pitänyt ampua jos sen olisi halunnut. En lähtenyt koittamaan vaan päästin menemään. Meni linjasta läpi koska tiesi mistä mennä. Se pistää vielä monesti vahvat geeninsä poikimaan ja kanta pysyy hyvänä. Lapiosarvia näkkyy joka syksy ja saaliiksikin jää muutamia. Viime syksynä 17 ja 19 piikkiset.

      On paljon kiinni kannan verotuksesta miten hirvemme voivat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      29
      2705
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      91
      1034
    3. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      901
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      66
      875
    5. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      847
    6. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      6
      827
    7. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      37
      800
    8. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      65
      794
    9. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      75
      724
    10. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      135
      718
    Aihe