Onko Volvojen nahkaverhoilu jotenkin huonolaatuista, kuten Ajovalo.net -sivusto sanoo? Kyseessä siis edellisen korin V70. Sivusto kertoo, että Volvoihin on paljon otettu nahkaverhoiluja, koska sen hinta on ollut niin huokea. Samalla sanotaan, että nahan laatu on ollut selvästi huonompaa kuin kilpailijoilla.
Nahka huonoako?
jygvkjhyugikyu
7498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tiedä mutta ainakin itselläni yli 6v ikäisessä volvossa on nahkapenkit pysyny kunnossa.Tietysti ne vaatii asian mukaisella aineella huoltamista ja voihan olla että niissä on sattunut huonompaakin tavaraa mukaan.
Kyllä on huonoa, en ikinä osta kurttusilla nahkapenkeillä olevaa V70:stä ;)
Tiedä siihen muuta syytä kuin huono hoito koska ohjekirjassakin neuvotaan sen hoidosta(?) ei ne kangaspenkitkään ole sen parempia olen nähnyt nahkapenkkejä muissakin merkeissä jotka ovat huonolla hoidolla pilattu.Ja tottahan on että nahka venyy ajan mittaan mutta edelleen korostan että jos ei osata hoitaa kyseistä tuotetta niin pilalle menee sama se koskee kangaspenkkiin.Ja totta kai jos auto on 20v ikäinen niin jossain se näkyy muussakin kuin pelleissä.
Omassa pirsissä on nahkajakkarat ja ovat kuin uudet vaikka auto on -00 mallinen. Itselläni auto ollut noin 4 vuotta ja joka kevät ja syksy ne käsitellyt volvon omalla nahanhoitoaineella. Tiedä sitten onko laadukkaammat vaiko surkeammat kuin muilla mutta huomattavasti pehmeämmät ovat :o)
Ittekin olen ihmetellyt Volvon muka huonoja nahkoja, mullakin ne on kun uudet vielä, samoin -00 mallia (S70 Classic, musta kokonahkaverhoilu). Ja yli 200 tonnia ajettu. Muutenkin auto on tosi hienossa kunnossa ikäisekseen, no tietysti hyvin on pidettykin mutta niin pidin muitakin autoja muttei ne kestäneet samalla tavalla kuosissa kun Volvo. Konekaan ei uudesta eroa vielä.
Samoin olen kerran kesässä laittanut sitä Volvon omaa hoitoainetta, kallista mutta riittoisaa ja hyvää.
Aito nahka muuten venyy aina käytössä hieman, oli se missä merkissä tahansa.
PS. se Ajovalo.net on jonkun Volkkarifanaatikon oma sivusto...
surkean näköisiä on penkit vajaa 200000 ajetuissakin autoissa ja kuskinpenkin verhoilu on yleensä ihan kurtussa, toista ne on saksalaisissa.
Että osanahkaisetkin repsahtaa saumoistaan ja istuin osa menee nopeammin huonon näköiseksi kuin koko nahkaisessa ja tämäkin johtuu huonosta hoidosta.