9.3-62 Pienriistalle :

Neuvoja vailla.

Elikkä etsisin n. 15-grammasta erittäin helposti aukeavaa puolivaippaluotia pienriistalle jonka voisi ladata
melko miedosti.
("Tiedän, tiedän, että hommaa pienriistalle pienempi kaliberinen ase"), mutta kun mulla jo satuu olemaan
tämä 9.3, ja sillä on nyt mentävä enspelissä.
Elikkä jos jollain sattuis olemaan ideaa ja ehkä vielä latausohjeita, niin allekirjoittanut kiittäs.

5

1264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrginalCheyenne

      Miksi aukeavaa luotia pienriistalle kaipaat? Ja varsinkin noin raskaalla luodilla... Mikäli vastaus on :turvallisuus syistä ettei lennä niin pitkälle eläimen läpäistyään... Niin siinä tapauksessa suosittelisin täys-lyijyistä luotia. Se ei vielä tee ulostulopuolelle ladon oven kokoista reikää, mutta kuitenkin pysähtyy jo pari keskikokoista puuta läpäistyään.

      • Tässä tapauksessa

        Sellier&Bellot 12,5 g puolivaippaa. N 600 m/s nopeudella leviää vähintään riittävästi.
        Latausarvoja en turvallisuussyistä anna. Saat itse selvittää.


      • 19+7
        Tässä tapauksessa kirjoitti:

        Sellier&Bellot 12,5 g puolivaippaa. N 600 m/s nopeudella leviää vähintään riittävästi.
        Latausarvoja en turvallisuussyistä anna. Saat itse selvittää.

        Samaa mieltä edellisen kanssa että S&B 12.5g on hyvä vaihtoehto. Mieleen tulee lisäksi sakon 16.6g lyijykärki joka suunniteltiin 9.3x53R-kaliiberiin. Se on liian helposti avautuva hirvijahtiin mutta pienriistajahtiin se on passeli. Niitä voi saada jopa halvemmalla kuin tuota s&b-luotia. Nuo kaksi luotia ovat halvimmat tuohon kaliiiberiin, niitä minä käytän pahvin puhkomiseen.


      • 9,3
        19+7 kirjoitti:

        Samaa mieltä edellisen kanssa että S&B 12.5g on hyvä vaihtoehto. Mieleen tulee lisäksi sakon 16.6g lyijykärki joka suunniteltiin 9.3x53R-kaliiberiin. Se on liian helposti avautuva hirvijahtiin mutta pienriistajahtiin se on passeli. Niitä voi saada jopa halvemmalla kuin tuota s&b-luotia. Nuo kaksi luotia ovat halvimmat tuohon kaliiiberiin, niitä minä käytän pahvin puhkomiseen.

        15 g kokovaippa Oryx, käytän itse linnun pyyntiin. Tekee muuten siistimpää jälkeä kuin esim 222 rem. Ei revi eikä heinät käännä poikittain.


    • Neuvoja vailla.

      Kiitoksia vastauksista ja neuvoista.
      Lähinnä haen sitä puolivaippaa Ketulle, Majavalle ja Kauriille, linnustuksessa käytän itsekin Norman 15 gramman
      Jaktmachia, myös kokemuksin, että toimii paremmin kuin pienempikaliberiset.
      Kun taas esim. ketut eivät tunnu heti tuolla kokovaipalla pysähtyvän, samoin puolivaippainen hirvipanos
      ei ehdi ketussa vielä aueta, ja taas varmintit repivät ulostulopuolelle hirveän reiän.
      Täytyy kokeilla tuota Sellier&Bellottia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      88
      3304
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      331
      2919
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1576
    4. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      242
      1344
    5. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1282
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1051
    7. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      74
      1010
    8. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      1007
    9. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      970
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      934
    Aihe