9.3-62 Pienriistalle :

Neuvoja vailla.

Elikkä etsisin n. 15-grammasta erittäin helposti aukeavaa puolivaippaluotia pienriistalle jonka voisi ladata
melko miedosti.
("Tiedän, tiedän, että hommaa pienriistalle pienempi kaliberinen ase"), mutta kun mulla jo satuu olemaan
tämä 9.3, ja sillä on nyt mentävä enspelissä.
Elikkä jos jollain sattuis olemaan ideaa ja ehkä vielä latausohjeita, niin allekirjoittanut kiittäs.

5

1368

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrginalCheyenne

      Miksi aukeavaa luotia pienriistalle kaipaat? Ja varsinkin noin raskaalla luodilla... Mikäli vastaus on :turvallisuus syistä ettei lennä niin pitkälle eläimen läpäistyään... Niin siinä tapauksessa suosittelisin täys-lyijyistä luotia. Se ei vielä tee ulostulopuolelle ladon oven kokoista reikää, mutta kuitenkin pysähtyy jo pari keskikokoista puuta läpäistyään.

      • Tässä tapauksessa

        Sellier&Bellot 12,5 g puolivaippaa. N 600 m/s nopeudella leviää vähintään riittävästi.
        Latausarvoja en turvallisuussyistä anna. Saat itse selvittää.


      • 19+7
        Tässä tapauksessa kirjoitti:

        Sellier&Bellot 12,5 g puolivaippaa. N 600 m/s nopeudella leviää vähintään riittävästi.
        Latausarvoja en turvallisuussyistä anna. Saat itse selvittää.

        Samaa mieltä edellisen kanssa että S&B 12.5g on hyvä vaihtoehto. Mieleen tulee lisäksi sakon 16.6g lyijykärki joka suunniteltiin 9.3x53R-kaliiberiin. Se on liian helposti avautuva hirvijahtiin mutta pienriistajahtiin se on passeli. Niitä voi saada jopa halvemmalla kuin tuota s&b-luotia. Nuo kaksi luotia ovat halvimmat tuohon kaliiiberiin, niitä minä käytän pahvin puhkomiseen.


      • 9,3
        19+7 kirjoitti:

        Samaa mieltä edellisen kanssa että S&B 12.5g on hyvä vaihtoehto. Mieleen tulee lisäksi sakon 16.6g lyijykärki joka suunniteltiin 9.3x53R-kaliiberiin. Se on liian helposti avautuva hirvijahtiin mutta pienriistajahtiin se on passeli. Niitä voi saada jopa halvemmalla kuin tuota s&b-luotia. Nuo kaksi luotia ovat halvimmat tuohon kaliiiberiin, niitä minä käytän pahvin puhkomiseen.

        15 g kokovaippa Oryx, käytän itse linnun pyyntiin. Tekee muuten siistimpää jälkeä kuin esim 222 rem. Ei revi eikä heinät käännä poikittain.


    • Neuvoja vailla.

      Kiitoksia vastauksista ja neuvoista.
      Lähinnä haen sitä puolivaippaa Ketulle, Majavalle ja Kauriille, linnustuksessa käytän itsekin Norman 15 gramman
      Jaktmachia, myös kokemuksin, että toimii paremmin kuin pienempikaliberiset.
      Kun taas esim. ketut eivät tunnu heti tuolla kokovaipalla pysähtyvän, samoin puolivaippainen hirvipanos
      ei ehdi ketussa vielä aueta, ja taas varmintit repivät ulostulopuolelle hirveän reiän.
      Täytyy kokeilla tuota Sellier&Bellottia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      182
      14880
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      118
      10435
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      72
      9441
    4. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9291
    5. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      50
      9128
    6. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      52
      6890
    7. Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      180
      6470
    8. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      31
      5561
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      151
      5331
    10. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      46
      3846
    Aihe