9.3-62 Pienriistalle :

Neuvoja vailla.

Elikkä etsisin n. 15-grammasta erittäin helposti aukeavaa puolivaippaluotia pienriistalle jonka voisi ladata
melko miedosti.
("Tiedän, tiedän, että hommaa pienriistalle pienempi kaliberinen ase"), mutta kun mulla jo satuu olemaan
tämä 9.3, ja sillä on nyt mentävä enspelissä.
Elikkä jos jollain sattuis olemaan ideaa ja ehkä vielä latausohjeita, niin allekirjoittanut kiittäs.

5

1431

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrginalCheyenne

      Miksi aukeavaa luotia pienriistalle kaipaat? Ja varsinkin noin raskaalla luodilla... Mikäli vastaus on :turvallisuus syistä ettei lennä niin pitkälle eläimen läpäistyään... Niin siinä tapauksessa suosittelisin täys-lyijyistä luotia. Se ei vielä tee ulostulopuolelle ladon oven kokoista reikää, mutta kuitenkin pysähtyy jo pari keskikokoista puuta läpäistyään.

      • Tässä tapauksessa

        Sellier&Bellot 12,5 g puolivaippaa. N 600 m/s nopeudella leviää vähintään riittävästi.
        Latausarvoja en turvallisuussyistä anna. Saat itse selvittää.


      • 19+7
        Tässä tapauksessa kirjoitti:

        Sellier&Bellot 12,5 g puolivaippaa. N 600 m/s nopeudella leviää vähintään riittävästi.
        Latausarvoja en turvallisuussyistä anna. Saat itse selvittää.

        Samaa mieltä edellisen kanssa että S&B 12.5g on hyvä vaihtoehto. Mieleen tulee lisäksi sakon 16.6g lyijykärki joka suunniteltiin 9.3x53R-kaliiberiin. Se on liian helposti avautuva hirvijahtiin mutta pienriistajahtiin se on passeli. Niitä voi saada jopa halvemmalla kuin tuota s&b-luotia. Nuo kaksi luotia ovat halvimmat tuohon kaliiiberiin, niitä minä käytän pahvin puhkomiseen.


      • 9,3
        19+7 kirjoitti:

        Samaa mieltä edellisen kanssa että S&B 12.5g on hyvä vaihtoehto. Mieleen tulee lisäksi sakon 16.6g lyijykärki joka suunniteltiin 9.3x53R-kaliiberiin. Se on liian helposti avautuva hirvijahtiin mutta pienriistajahtiin se on passeli. Niitä voi saada jopa halvemmalla kuin tuota s&b-luotia. Nuo kaksi luotia ovat halvimmat tuohon kaliiiberiin, niitä minä käytän pahvin puhkomiseen.

        15 g kokovaippa Oryx, käytän itse linnun pyyntiin. Tekee muuten siistimpää jälkeä kuin esim 222 rem. Ei revi eikä heinät käännä poikittain.


    • Neuvoja vailla.

      Kiitoksia vastauksista ja neuvoista.
      Lähinnä haen sitä puolivaippaa Ketulle, Majavalle ja Kauriille, linnustuksessa käytän itsekin Norman 15 gramman
      Jaktmachia, myös kokemuksin, että toimii paremmin kuin pienempikaliberiset.
      Kun taas esim. ketut eivät tunnu heti tuolla kokovaipalla pysähtyvän, samoin puolivaippainen hirvipanos
      ei ehdi ketussa vielä aueta, ja taas varmintit repivät ulostulopuolelle hirveän reiän.
      Täytyy kokeilla tuota Sellier&Bellottia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      74
      2415
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      37
      1977
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      101
      1233
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      49
      1012
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      94
      917
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      857
    7. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      148
      723
    8. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      30
      716
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      695
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      598
    Aihe