nyt ei ole enää paljoa ilmaa, verrattuna keskieurooppalaiseen hintaan,
nyt ostan Valiota, mutta viime perjantainakin maksoi Valio 20 % enemmän,
se on tosi paljon kun jo veroina maksan melkoisesti maatalouden tukemisesta,
sianliha mainoksiin sakkaa.
olen monta kertaa laskenut,
valitsemalla edullisemman, samallisen niin säästän helpolla 1500, jopa yli 2000 € vuodessa.
Juuri eilen katsoin viipaloitujen sulatejuustojen hintoja K-kaupassa,
siellä maksaa 6 % ja 10 % "aamupalaviipaleet" tasan 1 e paketti,
VALION kai 2,30 € paketti, tai enemmän.
Lisäksi tuntui että tuossa halvemmassa on suolaa vähemmän ja suolaahan tulee aina liikaa.
En tosiaan ole niin vauras että maksaisin tukiessani Valiota runsaasti yli kaksinkertaisia hintoja,
muta näyttää heitäkin olevan, tosi vauraita.
.
Maito 0,64 €, on jo lähellä sopivaa hintaa,
10
1052
Vastaukset
Ei 6-10 % ole juustoa,tupakallako olet makuaistisi tuhonnut
- 123123123
Arlan maito Prismassa 0,60€/l netto
tartte kettutyttöjen filmausreissuja tiloilla. Siinä yks syy miks siellä maito(kin) halvempaa. Olosuhteita eivät tavan pulliaiset pääse kattelemaan, eikä siellä eläinten olosuhteista piitata. Ei brititkään pese lehmän tissejä, kädellä vaan pyyhkästään enimmät roskat ennen lypsyä. Sinne vaan kaikki tuotanto, maataloustukiaisista maksetaan valvontabyrokratiakin Suomessa. Loppuu sit sekin riesa. Ja kun eivät oo elukat meiän nähtävissä, ei omatunto kolkuta. Ihan sama mitä peltoihinsa lykkäävät, suljetaan vaan silmät.
- ei maajussi
Samaa täällä lykätään peltoon, mitä muuallakin. Ja AIV:tä syötetään lisäksi...
- ökyrikas perhe
Jos sosiaaliturvan antama tuki ei riitä, niin vähentäkää "matkailua", jos kerran "matkaaja perhe" olette.
Veronmaksajat ja maataloustuista valittajat eivät asu samassa osoittessa. Maataloustuki on vain ja ainoastaan pieni- ja nollatuloisia varten. Markkinahinnoilla elintarvikkeita eivät köyhät osta.
Ja mitä ostamista sellainen on, että veronmaksajien rahoilla käydään ostamassa kaupasta halpaa ulkomaista EU:n budjetista tuettua maitoa?
Oliko Suomi nettomaksaja vai saaja?- 39
"ökyrikas perhe"
uskotaan olet vauras
- 5+14
Osat maitosi lidlistä. Siellä on ihan valion maitoa, eri purkissa vaan. Siitähän ne hkelanto varmaan suuttuikin kun tuli dokkari jostain maitotuotteista ja ihmeteltiin miksi maito maksaa niin paljon enemmän muissa kaupoissa kuin lidlissä. Valion edustaja pokkana sanoi että Lidl ostaa vähemmän ja vielä omiin tölkkeihin eli maksaa maidosta enemmän ja kun myy silti halvemmalla niin varmaankin tyytyy pinempään katteeseen. Kyllä se ahne sika on ihan k-kaupat ja s-marketit. Ne pitää suurempaa katetta ja siks hinnat on korkeemmalla.
- 15
Köyhä mikä köyhä!
- AXDDFA
Jaa Ruyotsissa kävitte ja Ahvenanmalla
Jos maito maksaisi 0,40 € niin sitten.
Matkaile nyt vähän kotimaassakin ennekuin yleistät asiaa!!
Usein se maito maito 80-90 senttiä./l- 11+1
Prismassa Ingmannin maito 0,62 €/l ... tuosta sitten vielä 7% pois... en jaksa laskea....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721