Norovirus(ko)

Huolestunut äiti

Hei!
Muita kenellä vatsatauti jyllää parhaillaan? Meillä reilu 2-vuotias poika, joka on jo kuudetta päivää taudissa. On edelleen kuitenkin ihan suht pirteä ja reipas. Joka toinen päivä näyttää siltä, että tauti on jo talttunut ja sitten palataan taas alkupisteeseen...Tänään on on ollut erityisen paha päivä, yöllä oksennettiin ja päivällä on ripuloitu melkein kaikki sekin vähä, mitä on syöty ja juotu. Olen soittanut useaan otteeseen terveyskeskukseen, mutta siellä vaan käsketään antaa nestettä ja palata asiaan, jos lapsi on väsähtänyt. Olen silti huolissani, onko tämä enää normaalia? Noroviruksesta on ollut puhetta, mutta ei sitä mitenkään varmennettu ole. Minä ja miehemme saimme ko. vatsataudin myös muutama päivä sitten, mutta se meni päivässä ohi. Tietääkö kukaan, onko Norovirukselle tyypillisistä, että vointi vaihtelee päivittäin, että näyttää että on jo parantumassa ja sitten taas tilanne pahenee? Entä voiko se kestää näin kaun? Vastaisiko joku mahd. pian, kiitos.

2

515

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitsu123

      Kuulostaa rotavirukselta. Paljon PALJON nesteitä vaan ja ruokana kaikki mikä maistuu. Oireet kestää 5-7 päivää. Aikuiset ja vanhemmat lapset pitää taudin lievempänä koska ilmeisesti joskus jos sairastaneet taudin. Tällehän virukselle saa jonkinlaisen immuniteetin toisin kun noroviruksille jotka muuntautuu kaikenaikaa. Pikaista paranemista teille! P. s meidän perhe sairasti saman taudin pari kuukautta sitten ja aivan samanlaisilla oireilla, näytteet otettiin ja rotavirukseksi päljastui.

    • äiti 79

      Hei! meillä sama juttu.. ekaksi oli oksentelua,sitten 2päivää taukoa ja taas vatsa sekaisin.ripulia ja oksentelua...nyt taas kunnossa 2 päivää.odotan vain alkaako huomenna uudestaan! olen yrittänyt ottaa selvää onko norovirus,mutta oireet ei selvästikkään ole niin rajuja mitä siinä pitäisi olla...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1290
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1218
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1142
    4. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      101
      1034
    5. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1030
    6. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      54
      912
    7. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      6
      833
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      32
      818
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      197
      710
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      689
    Aihe