Hei!
Muita kenellä vatsatauti jyllää parhaillaan? Meillä reilu 2-vuotias poika, joka on jo kuudetta päivää taudissa. On edelleen kuitenkin ihan suht pirteä ja reipas. Joka toinen päivä näyttää siltä, että tauti on jo talttunut ja sitten palataan taas alkupisteeseen...Tänään on on ollut erityisen paha päivä, yöllä oksennettiin ja päivällä on ripuloitu melkein kaikki sekin vähä, mitä on syöty ja juotu. Olen soittanut useaan otteeseen terveyskeskukseen, mutta siellä vaan käsketään antaa nestettä ja palata asiaan, jos lapsi on väsähtänyt. Olen silti huolissani, onko tämä enää normaalia? Noroviruksesta on ollut puhetta, mutta ei sitä mitenkään varmennettu ole. Minä ja miehemme saimme ko. vatsataudin myös muutama päivä sitten, mutta se meni päivässä ohi. Tietääkö kukaan, onko Norovirukselle tyypillisistä, että vointi vaihtelee päivittäin, että näyttää että on jo parantumassa ja sitten taas tilanne pahenee? Entä voiko se kestää näin kaun? Vastaisiko joku mahd. pian, kiitos.
Norovirus(ko)
2
507
Vastaukset 2
- hoitsu123
Kuulostaa rotavirukselta. Paljon PALJON nesteitä vaan ja ruokana kaikki mikä maistuu. Oireet kestää 5-7 päivää. Aikuiset ja vanhemmat lapset pitää taudin lievempänä koska ilmeisesti joskus jos sairastaneet taudin. Tällehän virukselle saa jonkinlaisen immuniteetin toisin kun noroviruksille jotka muuntautuu kaikenaikaa. Pikaista paranemista teille! P. s meidän perhe sairasti saman taudin pari kuukautta sitten ja aivan samanlaisilla oireilla, näytteet otettiin ja rotavirukseksi päljastui.
- äiti 79
Hei! meillä sama juttu.. ekaksi oli oksentelua,sitten 2päivää taukoa ja taas vatsa sekaisin.ripulia ja oksentelua...nyt taas kunnossa 2 päivää.odotan vain alkaako huomenna uudestaan! olen yrittänyt ottaa selvää onko norovirus,mutta oireet ei selvästikkään ole niin rajuja mitä siinä pitäisi olla...?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 133931
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.27906Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s42793- 39715
Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?48674Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?67578- 56576
- 36568
- 76567
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?57565