BED-apukavereita!

Soma30

Hei kaikki ahmijat. Olen 30-vuotias 6-vuotiaan pojan sinkkuäiti Keski-Uudeltamaalta. Sain bulimia ja keskivaikea masennus -diagnoosin 11 vuotta sitten, sekä hoitoja syömishäiriöpolilla ja yksityisessä terapiassa. Olen syönyt koko ajan (paitsi raskausaikana) mielialalääkettä, viime vuodet tosi pientä annosta. Ahmin silti epäsäännöllisen säännöllisesti. Lopetin lääkkeen syömisen ennen joulua pikku hiljaa, koska uskoin olevani tarpeeksi tasapainoinen. Nyt huomaan ahmivani enemmän kuin lääkettä syödessäni. En ehkä saisi enää diagnoosia (vaatii 2 ahmimista viikossa...?) mutta ihan riittävän raskasta tämäkin on. Yksinäinen arkeni ei auta tilannetta. Jaksan töissä (ja lapsen kanssa) vielä aika hyvin, mutta välillä tuntuu että olen vaan NIIN LOPPU tämän sairauden kanssa. Joka päivä on yhtä kuluttavaa taistelua herkkuja vastaan ja sorrun lähes viikottain. Yritän olla laihduttamatta rankasti, koska jos olen nälkäinen, sorrun takuulla. Käyn jumpissa ja hölkkään kesäisin, mutta ahmimispäivinä en liiku lainkaan. Painon nousu ahdistaa ja ottaa päähän. Olen 173cm pitkä ja painan NOIN 73 kg. Haluaisin laihtua muutaman kilon, mutta paino vaan nousee kun en PYSTY olemaan ahmimatta.

Olen aikoinaan käynyt myös OA:ssa, mutta sellainen ei kokoonnu lähialueellani, enkä oikein jaksaisikaan niitä askelia jne. enää.

Olisi huippu hienoa löytää kohtalotovereita suht läheltä, jonka kanssa yhdessä taistella tätä paskaa vastaan ja tsempata toinen toista. Jos siis itselläsi olisi tarvetta tällaiselle, voitaisiin vaikka kokoontua joskus ja jutella, tai tehdä kävelylenkkejä tms. Nykyiset ystäväni eivät kärsi syömishäiriöstä, eivätkä voi ymmärtää mitä tämä on ja miltä tämä tuntuu.

1

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...-.-.-....

      Tsemppiä ,vastaisin jos asuisin vaan lähempänä.. koita jaksaa :/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      725
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      55
      626
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      536
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      504
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe