koska suunniteltu ja RKP:n jo siunaama YLE-maksu ei näytä toteutuvankaan, ei ainakaan tällä hallituskaudella ja seuraavassa hallituksessa voivatkin istua muut päättäjät kuin RKP ja Folktinget.
YLE-maksu
RKP: Täydellinen shokki
- Me olemme täydellisesti shokissa. Se on täydellisen omituista edelleenkin.
Näin kommentoi Björn Månsson, ruotsalaisen eduskuntaryhmän puheenjohtaja, viestintäministeri Suvi Lindénin (Kok) päätöstä panna suunniteltu YLE-maksu jäihin.
Tänä aamuna tapasi Lindén kaikkien eduskuntaryhmien puheenjohtajat ja pääsihteerin ja silloin hän ei maininnut mitään aikeista pysäyttää suunniteltua YLE-lakia.
- Se on pötypuhetta häneltä, että hänellä ei olisi eduskunnan tuki. Hänellä ei ehkä ole eduskunnan 100-prosenttinen tuki. Mutta YLE ei ole hallituksen radio vaan eduskunnan, sanoo Björn Månsson.
http://www.hbl.fi/text/inrikes/2010/3/11/w44207.php
RKP on täysin poissa tolaltaan
16
261
Vastaukset
- tghjgjhkhjkjhk
Että vammaiset. tässä tapauksessa sokeat kustantavat näkeville palveluita.
Nurinkurista, että vammaisilta otetaan rahaa terveille.- PAKKO-OTOT::!!!!11
.
vuosituhannella 2000, se vasta nurinkurista olisikin!!!!!1111!!
. - CDOP
PAKKO-OTOT::!!!!11 kirjoitti:
.
vuosituhannella 2000, se vasta nurinkurista olisikin!!!!!1111!!
.Onneksi on vielä 1997 vuosituhatta siihen.
- Taisto.
Budjettirahoitus ei sallisi loputtomasti hyysätä FST:tä, vaan eduskunta voisi tarpeen tullen vaatia leikkauksia sen tuhlauksesta. Ei ihme, että svekoja hermostuttaa.
- +++++
Yleisradiota koskevat päätökset, pitää siirtää viestintä ministeriltä eduskunnalle.
Jotta varmistetaan vain rkp:n toiveiden mukaisia yle ratkaisuja. - S.A:V:O
+++++ kirjoitti:
Yleisradiota koskevat päätökset, pitää siirtää viestintä ministeriltä eduskunnalle.
Jotta varmistetaan vain rkp:n toiveiden mukaisia yle ratkaisuja.Seuraava hallitus , jossa ei ole rkp mukana, siivoaa fstv5:n pois ylestä.
Yleen on tehtävä noin 20-30 % kustannusleikkaukset, että nykyinen holtiton meno saadaan kuriin! - AUKOTTOMASTI:::????
.
FST:n ylettömän HYYSÄYKSEN, siksi PakkoMaksua ajetaan kuin tapettavaa sikaa
. - yksinkertaista
AUKOTTOMASTI:::???? kirjoitti:
.
FST:n ylettömän HYYSÄYKSEN, siksi PakkoMaksua ajetaan kuin tapettavaa sikaa
.Anna-Maja Henrikkson kirjoittaa blogissaan pettyneenäasiasta.Hänestä ei mediamaksussa olisi ollut mitään ongelmaa,koska "köyhille se olisi maksettu sossun luululta ja opiskelijat olisivat voineet katsoa TV:tä kotiperheensä maksulla, koska olisivat jääneet kirjoille kotipaikalleen."
- LOGIIKKA:::!!!!!!!11
yksinkertaista kirjoitti:
Anna-Maja Henrikkson kirjoittaa blogissaan pettyneenäasiasta.Hänestä ei mediamaksussa olisi ollut mitään ongelmaa,koska "köyhille se olisi maksettu sossun luululta ja opiskelijat olisivat voineet katsoa TV:tä kotiperheensä maksulla, koska olisivat jääneet kirjoille kotipaikalleen."
.
köyhät laitettaisiin PAKOLLA maksamaan jostakin jotakin jota heillä ei edes välttämättä ole, ja sitten sitä olematonta pitäisi mennä kinuamaan sossun luukulta
Näin toimii vain ärkkopee väki
.
käyttää vain ministerinvaltaa. RKP saa nyt maistaa omia lääkkeitään. Kun eduskunnassa nousi edellinen suuri pakkoruotsikeskustelu, niin RKP:n opetusministeri Ole Norrback totesi kylmän rauhallisesti, että vaikka 100 % kansanedustajista vaatisi pakkoruotsia pois, niin hän ei toisi esitystä eduskuntaan. Se on Suomen ruotsalaisten käsitys demokratiasta. On hyvä, että siitä saadaan nyt myös kokoomuslainen esimerkki.
Arvaatte varmaan, miksi RKP:lle hallituksessa pysyminen on elämän ja kuoleman kysymys!- joo-o...
Miksi shokki?
Koska budjettirahoitus tarkoittaa säästökuuria, sisältäen mm.:
-FST5 kanava lopetetaan ja yhdistetään esim. Areenaan
-Radio X3M lopetetaan (josta on ollut jo vuosia puhe)
-Ruotsinkielinen uutistoimitus ulkomaantoimittajineen lopetetaan ja rippeet liitetään muuhun uutistoimintaan
Seuraava vaali voi tiputtaa RKP:n hallituksesta ja vielä hävittää pitkälti YLE:n sveko-pesäkkeet. Panokset kovenevat....- ITSENÄISTYMÄSSÄ:::??
.
viimeisetkin Ruotsinwallan ja CCCP:n jäänteet menettää otteensa
. - niin_ja...
Niin ja listaan voi lisätä eräitä urheilulähetyksiä, jotka siirtyvät kaupalliselle puolelle, ei enää svenska-selostusta.
- itsenäistymässä
niin_ja... kirjoitti:
Niin ja listaan voi lisätä eräitä urheilulähetyksiä, jotka siirtyvät kaupalliselle puolelle, ei enää svenska-selostusta.
Suomi on taantumassa Venäjän tasolle mielipiteenvapaudessa. Lehtien toimittajat eivät poliitikkojen pelossa enää uskalla julkaista edes yksityisten kansalaisten mielipidekirjoituksia maahanmuutosta , koska kaikki tätä asiaa sivuava asiallinenkin mielipiteenilmaisu tuomitaan poliitikkojen taholta aina rasismiksi.
Nettimielipiteisiin on iskenyt poliitikkojen masinoima sensuuri; järkevätkään mielipiteet maahanmuutosta eivät palstoilla kauan viivy, kun ne on jo pyyhitty sieltä pois. Ainoa oikea tieto maahanmuuttopolitiikasta on hallituksen poliitikkojen mielestä vain ja ainoastaan poliitikoilla itsellään. Pääministeri valmistelee kansalaisoikeuksien ja mielipiteen vapauden rajoituksia, ja muu hallitus säestää sitä kuorossa. Emme ole enää kaukana Venäjän mielipideilmastosta, jossa vallankäyttäjillä on vain se yksi ja ainoa oikea totuus, ja muiden mielipiteiden esittäjät eliminoidaan. - MEILLE::::????
itsenäistymässä kirjoitti:
Suomi on taantumassa Venäjän tasolle mielipiteenvapaudessa. Lehtien toimittajat eivät poliitikkojen pelossa enää uskalla julkaista edes yksityisten kansalaisten mielipidekirjoituksia maahanmuutosta , koska kaikki tätä asiaa sivuava asiallinenkin mielipiteenilmaisu tuomitaan poliitikkojen taholta aina rasismiksi.
Nettimielipiteisiin on iskenyt poliitikkojen masinoima sensuuri; järkevätkään mielipiteet maahanmuutosta eivät palstoilla kauan viivy, kun ne on jo pyyhitty sieltä pois. Ainoa oikea tieto maahanmuuttopolitiikasta on hallituksen poliitikkojen mielestä vain ja ainoastaan poliitikoilla itsellään. Pääministeri valmistelee kansalaisoikeuksien ja mielipiteen vapauden rajoituksia, ja muu hallitus säestää sitä kuorossa. Emme ole enää kaukana Venäjän mielipideilmastosta, jossa vallankäyttäjillä on vain se yksi ja ainoa oikea totuus, ja muiden mielipiteiden esittäjät eliminoidaan..
että kaikki mikä ei ole varauksettomasti mamu-myönteistä on aina *RASISMIA?????*
. - S.A.V:O
MEILLE::::???? kirjoitti:
.
että kaikki mikä ei ole varauksettomasti mamu-myönteistä on aina *RASISMIA?????*
.Sasi tuli ulos rkp:n kätyrikaapista ja tuhosi samalla oman uransa.
Se kirjataan lisäksi tämän yle-ottelun voitoksi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1911350
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138903- 85852
- 51758
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51750Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t253637Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä312601Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55589Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7585- 53584