Kun automaatti on muuttunut manuaaliksi.Ei pidä haluttua lämpöä,nappuloita käsin veivattava kesällä
ja talvella ja manuaalisesti lämpö säädettävä.Vika kytkimissä,anturissa,jokin isompi ongelma?
Kellään vastaavaa?
mikä vikana S60 lämmitys/ilmastointilaitteessa?
5
1019
Vastaukset 5
- Niissä
Lämmönohjaus läpissä eli jotka ohjaavat niitä moottoreita jotka säätäävät niiden läppien toimintaa.Tai sitten softauksessa eli uudelleen softaus ja lämmönsäätöläppien kaliprointi.Kaliprointi maksoi 18e ja uuden softan laitto on pikkasen kalliimpi mutta nämä nyt olisi yksi vaihto ehto.Sitten vielä se sisäilmanhaistelija joka on siinä etupaneelissa eli pieni reikä ja siellä pyörii propeli eli se voisi myös olla jumissa ei tarvitse isoa roskaa/pölyhippua.Kokeileppas myös semmosta juttua myös että käännät esim. ensiksi täysille lämmöt ja sitten kylmälle joskus tämäkin auttaa mutta myös lämpötunnistin anturi voi olla viallinen nämä ei ole kalliita toimen piteitä.
- Volvoon kyllästynyt
imuri siinä kojetaulun keskellä. Löytyy siitä ritilän takaa. Se haistelee sisälämpöjä. Jos ei pyöri/pörise niin siinä vika. Putsaus onnistuu itsekkin. "Pikku" purkuhommaa vaatii ja oli aika lujassa se ilmastointiyksikkö. Usko meinasi loppua, mutta kun propellin putsas niin loppui vikakin.
- Välttämättä tarvitse
Purkaa monesti auttaa kun varovasti paineilmalla sinne pöhäyttää mutta hankalassa tapauksessa sitten purkua.
- moonman50
Välttämättä tarvitse kirjoitti:
Purkaa monesti auttaa kun varovasti paineilmalla sinne pöhäyttää mutta hankalassa tapauksessa sitten purkua.
Erittäin asiallisista ja informatiivisista vastauksista!En aio itse tuota "pikku" purkutyötä tehdä,mutta
otanpa nämä vinkit mukaan Jäädytinkoirjaamolle,heille infot varmaan tärkeitä. - rähähdysvaara
moonman50 kirjoitti:
Erittäin asiallisista ja informatiivisista vastauksista!En aio itse tuota "pikku" purkutyötä tehdä,mutta
otanpa nämä vinkit mukaan Jäädytinkoirjaamolle,heille infot varmaan tärkeitä.Ja víelä kerran,oli anturi jumissa ja paineilmalla putsattiin ja toimii.No,nyt hajosi kytkin,ilm.
painelaakeri.Tään on elämää,mutta...jälleen Kiiti vastaukista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 51863
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan63643- 54619
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43552Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik29507Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk4492En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.27437- 33415
- 66409
- 32405