Päivitettävä sivusto

ei mikään nero

Tämä on luultavasti tyhmä kysymys tälle palstalle...
Millä tavalla kannattaa luoda sivusto, että sitä voi helposti päivittää myöhemmin?

3

211

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekstieditorilla

      tehnyt kymmeniä sivustoja.
      Sillä samalla ne käy myös päivittää ja FTP:llä siirretään
      sitten tuotos palvelimelle.
      Ei mitään ongelmia, luulisin että aika yleinenkin tapa.

      Alkuun kokeilin ns. Wysivyg-editoreilla,mutta kun taidot karttuivat
      huomasin nopeasti suoran koodauksen edut, täysin laite ja
      ohjelmistoriippumatonta, homma käy asiakkaan tiloissakin vaikka
      hänellä olisi millaiset laitteet ja käyttikset.

    • .............

      Tottuneempi tekee millä tahansa tekstieditorilla, alkuun wysivyg editori voi olla helpompi kunnes oppii HTML-koodauksen. Kaikki eivät tosin edes halua oppia HTML-koodia, hyvä editori tuottaa suht hyvää koodia mutta osa tuottaa sitten melkoista sotkua (esim. MS-Wordista saa tallennettua HTML-koodina mutta tulos on melkoista sotkua ja tarpeettoman iso tiedosto).

      Jos tarkoituksena on sivu jolla teksti muuttuu usein (useita kertoja kuukaudessa) ja mahdollisesti useampien henkilöiden toimesta saattaa joku sisällönhallintajärjestelmä olla helpoin (Wordpress, Joomla yms.), noilla ulkoasun muokkaus on vähän rajoitetumpaa ja "hankalahkoa" mutta tekstin ja muun sisällön päivitys ei voi helpommaksi tulla.

      Valinta "staattisen" ja sisällönhallintajärjestelmällä luodun sivuston välillä on tapauskohtainen joten siihen on vaikea ottaa kantaa kumpi olisi parempi.

      • Helpoin tapa päivityksen kannalta on rakentaa sivusto joomlaan tai wordpressiin. Yksinkertaisille ja vähän monimutkaisemmillekin sopii. Sivun rakentaminen tosin on jonkin verran työläämpää kuin normaali tavalla tehdyt sivustot, mutta kuvien lisäys, tekstin lisäys onnistuu sitten helpommin päivitettäessä.

        Päivitettäessä tärkeintä on tietää henkilön osaamistaso joka päivittää. Jos sivu on rakennettu esim. joomlaan ei tarvitse osata yhtään html,css koodia jotta voisi lisätä tekstiä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      41
      1917
    2. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1312
    3. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      102
      1076
    4. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      102
      918
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      914
    6. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      66
      771
    7. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      662
    8. Olinko yhden viestin arvoinen?

      Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.
      Ikävä
      71
      537
    9. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      13
      528
    10. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      78
      511
    Aihe