Tämä on luultavasti tyhmä kysymys tälle palstalle...
Millä tavalla kannattaa luoda sivusto, että sitä voi helposti päivittää myöhemmin?
Päivitettävä sivusto
3
211
Vastaukset
- tekstieditorilla
tehnyt kymmeniä sivustoja.
Sillä samalla ne käy myös päivittää ja FTP:llä siirretään
sitten tuotos palvelimelle.
Ei mitään ongelmia, luulisin että aika yleinenkin tapa.
Alkuun kokeilin ns. Wysivyg-editoreilla,mutta kun taidot karttuivat
huomasin nopeasti suoran koodauksen edut, täysin laite ja
ohjelmistoriippumatonta, homma käy asiakkaan tiloissakin vaikka
hänellä olisi millaiset laitteet ja käyttikset. - .............
Tottuneempi tekee millä tahansa tekstieditorilla, alkuun wysivyg editori voi olla helpompi kunnes oppii HTML-koodauksen. Kaikki eivät tosin edes halua oppia HTML-koodia, hyvä editori tuottaa suht hyvää koodia mutta osa tuottaa sitten melkoista sotkua (esim. MS-Wordista saa tallennettua HTML-koodina mutta tulos on melkoista sotkua ja tarpeettoman iso tiedosto).
Jos tarkoituksena on sivu jolla teksti muuttuu usein (useita kertoja kuukaudessa) ja mahdollisesti useampien henkilöiden toimesta saattaa joku sisällönhallintajärjestelmä olla helpoin (Wordpress, Joomla yms.), noilla ulkoasun muokkaus on vähän rajoitetumpaa ja "hankalahkoa" mutta tekstin ja muun sisällön päivitys ei voi helpommaksi tulla.
Valinta "staattisen" ja sisällönhallintajärjestelmällä luodun sivuston välillä on tapauskohtainen joten siihen on vaikea ottaa kantaa kumpi olisi parempi.Helpoin tapa päivityksen kannalta on rakentaa sivusto joomlaan tai wordpressiin. Yksinkertaisille ja vähän monimutkaisemmillekin sopii. Sivun rakentaminen tosin on jonkin verran työläämpää kuin normaali tavalla tehdyt sivustot, mutta kuvien lisäys, tekstin lisäys onnistuu sitten helpommin päivitettäessä.
Päivitettäessä tärkeintä on tietää henkilön osaamistaso joka päivittää. Jos sivu on rakennettu esim. joomlaan ei tarvitse osata yhtään html,css koodia jotta voisi lisätä tekstiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1952043
- 1331138
- 1131063
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa21805- 58796
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä34721ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann42628Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m175574Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45538- 9522