Pitäsköhän hakea Venäjän

-27-

passia? Venäjän suurlähetystö myöntää niitä hakemuksesta kenelle tahansa.

Antonille Venäjän passi

MTV3 - Tuula Malin

Runsaasti kohua herättänyt Anton Salosen tapaus on saanut uuden, erikoisen käänteen. Venäjän Helsingin suurlähetystö myönsi tiistaina Antonille Venäjän passin äidin Rimma Salosen yksipuolisesta hakemuksesta. Antonin yksinhuoltajaksi määrätty isä, Paavo Salonen sai tietää passin myöntämisestä jälkikäteen, eilen aamupäivällä.

- Tämä oli totaalinen järkytys. Miksi äiti hakee passia ja saa sen ilman ainoan laillisen huoltajan kuulemista, ihmettelee Paavo Salonen.

Viideksi vuodeksi myönnetyn passin vuoksi poliisi on joutunut kiristämään turvatoimia Antonin suojaamiseksi.

- Suurin pelko on tietysti se, että äiti pyrkii viemään pojan passin turvin rajan yli, kertoo Salonen.

Paavo Salonen on ollut yhteydessä asiassa Suomen ulkoministeriöön. Ministeriössä kummeksutaan passin myöntämistä ilman yksinhuoltajaksi määrätyn isän kuulemista. Toisaalta todetaan myös, että Venäjä voi niin halutessaan myöntää passin kenelle vain. Suomi ei voi puuttua naapurimaan päätöksiin.

- En voi käsittää tätä. Toisaalta nyt äidillä ei ole minkäänlaisia mahdollisuuksia tavata Antonia ilman valvontaa. Tähän saakka hän on tavannut poikaansa Porin ensi- ja turvakodissa kaksi kertaa kuukaudessa kolmen tunnin ajan kahden sosiaalityöntekijän läsnä olleessa. Mietimme jo valvonnasta luopumista, mutta nyt se ei tule mitenkään kysymykseen, Salonen tilittää kotoaan Kokemäeltä.

Rimma Salonen on hakenut Antonille Venäjän passia jo loppuvuodesta 2007. Tuolloin Venäjän Turun pääkonsulaatti ei sitä myöntänyt, koska isä ei ollut paikalla allekirjoittamassa hakemusta, ja koska Anton oli Suomen kansalainen.

2

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saada kansalaisillee

      viisumivapauden EU:n alueelle,mikä on ajatuksenakin naurettava,koska venäläinen voi ostaa täysin virallisesti itselleen useita henkilöllisyyksiä ja passeja, jotka myönnetään lahjuksia vastaan.

      Tällaisia tapauksia ihmetellään Suomen tullissa vähän väliä.

      Ei ikinä viisumivapautta venäläisille.

      • Ei kyllä ilman papereita ne sankarit tule tänne... ja Venäjäkin on vissiin valmis vaikka 10 venäläisen takia alottamaan sotatoimet toisessa maassa jos heitä ei kohdella hyvin. Eli tulevatkohan Antonin takia tankkien ja jalkaväen kanssa. Kunhan omat joukot valmistautuu viikon ennen kuin tulevat yli...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      154
      7694
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      217
      5715
    3. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      39
      4628
    4. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4236
    5. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      76
      3953
    6. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      32
      3808
    7. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      2991
    8. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      108
      2919
    9. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      71
      2426
    10. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      112
      2325
    Aihe