Onko äitini narsisti?

Eemil27

Sanokaapas voisiko tämä olla narsismia. Äitini on kahtiajakoinen persoona joka toisaalta ei osaa kunnolla peruskoulun 1 ja 2 luokan matematiikkaa eli aivan peruslaskennassa on suuria vaikeuksia ja ongelmia. Toisaalta sosiaalinen puoli, se joka käy kanssakäymistä toisten ihmisten kanssa on kehittynyt kuin ylisuureksi. Äitini "ostaa" vieraat ihmiset syöttämällä juottamalla heitä ja olemalla yliystävällinen. Hän mielellään alistaisi meidät lapset omien ystäviensä vallan alle, eli hän kuin myisi meidät muille palvelemaan että saisi paremman aseman omien ystäviensä seurapiirissä. Hän säälii meitä lapsia muttei koskaan auta oikeasti, aivan kuin hänen tarkoituksenaan olisi pitää meidät aina itsensä alapuolella. Äiti ei halua meille menestystä, vaan ainoastaan kurjuutta, siten hän pystyisi meitä aina jotenkin auttamaan ja siten pitämään aina tuon asetelman. Jos lapsella on pyrkimys parempaan hänen tehtävänsä on tuhota ne aikeet. Kaikki sellainen joka johtaisi lapsen parempaan menestykseen on ollut kiellettyä ja siihen on puututtu oikein ystävien kera, lapsen saamiseksi takaisin ruotuun. Apu äidiltä on sellaista että hän pitäisi meitä juuri ja juuri elossa ja henkemme olisi täysin äidin avun varassa. Noin hän saa itse jotain kicksejä siitä että on meitä muita parempi mutta ei ymmärrä että on kiusannut, mitätöinyt, väheksynyt ja rääkännyt omia lapsiaan pienestä saakka. Kasvattanut meistä henkisestin mitättömiä. Olemmeko joutunut alhaisen äö:n omaavan hirviön uhreiksi ja sen alistamiksi ja kiusaamiksi ? Äidille on ihanteellinen tilanne ollut aina se kun hän saa antaa lapselle sen verran että me selvitään seuraavaan päivään, siten lapset pysyvät kahleessa.
Hän itse nauttii selvästi siitä mutta ei ymmärrä miten pahaa saa lapsilleen aikaan. Puhuminen ei auta, hän ei ole omasta mielestään narsisti eikä edes ymmärrä mikä sellainen on. Paha tilanne koska asioiden käsityskyky verrattuna muihin alueisiin on kuin vertaisi rusinaa ja rantapalloa. Olen neuvoton miten sellaiselle ihmiselle asiat saisi menemään perille, jolta puuttuu aivoista se looginen puoli ja käsityskyky.

21

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näkymätönlapsi

      En tiedä onko äitisi narsisti, mutta eihän tuo normaalia kuitenkaan ole. Asia on kuitenkin niin että sinun ei kannata keskittyä äitisi muuttamisee. Hän ei muutu. Ei kykene siihen, kun ei kerran ymmärrä mikä on pielessä. Itsesi kannalta on parasta ottaa välimatkaa ja itsenäistyä äidistäsi. Itseäsi voit muuttaa ja ongelmia on paljon, niin terapiasta saat hyvän avun. Siellä voit käsitellä niitä asioita, joita et äitisi kanssa voi. Voit surra, olla vihainen jne. Sitten voi jättää ne asiat taaksesi ja mennä itse eteenpäin. Kehittää omaa itseäsi.

      Minun äiti kuulostaa samanlaiselta kuin sinunkin. Hänestä olen sitä mieltä että kyllä hänellä on narsistisia piirteitä. En myöskään ole ikinä saanut esim. rahallista apua mihinkään suureen asiaan joka olisi auttanut elämässä eteenpäin. Rahaa on kyllä jaeltu kaikenmaailman pieniin juttuihin. En ole saanut tukea kotoa muuttamiseen jne jne. Lista on vaikka kuinka pitkä puhumattakaan siitä henkisestä väkivallasta. Häen ei kuitenkaan kykene näyttämään välittämistään vaikka hän varmasti sitäkin tekee. Se on harmi ettei minulla ole sellaisia vanhempia, joiden puoleen voisi käänty ja kertoa huolensa. Se surettaa, mutta niin se vaan on.

      • Eemil27

        Minäkään en välitä rahallisesta avusta vaan siitä muusta joka lapselle tulisi antaa, sellaista apua että lapsen sisällä kasvaisi tunne että että ole jotakin eikä sellainen että olen mitätön. Kun meillä lapsilla ei ole koskaan ollut pientäkään vaikutusvaltaa perheessä olemme kasvaneet henkiseen mitättömyyteen. Henkisen väkivallan avulla on saatu nöyräksi. Perusajatuksena on ollut ettei lapsella ole omia aivoja joilla ajatella, vaan vanhemmat hoitavat kaiken. Ainoastaan todella tyhmä ihminen voi ajatella noin.

        Me ei olla mitään eikä meidän sanalla eikä tarpeilla ole mitään merkitystä. Meidän tarpeet tyydytetään niillä muruilla jotka muilta tähteeksi jää jos yleensä mitään jää. Vähän tuohon tyylin se kasvatus on ollut. Kasvatuksen tuloksena meillä on aina tunne että muut ennen ja me viimeisinä, koskaan emme ole ensimmäisinä hamuamassa mitään.

        Pikkurahaa meilläkin jaettiin, se piilotti sen tosiasian että emme saaneet mitään muuta. Tärkeintä ei ole kuitenkaan se rahallinen apu vaan se että lapsista ei kasvateta jo valmiiksi alistuneita ihmisiä joita on helppoa alistaa aina uudelleen ja uudelleen ja joiden menestys on toisten mielenailahtelujen varassa.


    • Olisiko kuitenkin niinpäin että äitilläsi nimenomaan pelaa looginen puoli mutta tunneälykkyydessä on ne puutteet?

      Ompa sinulla hankala tilanne! :'(

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1215
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      894
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      777
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      20
      749
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      717
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      702
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      626
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      593
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      115
      511
    Aihe