Löytyykö täältä työikäisenä muistisairauteen sairastuneen omaisia?
Olisi helpottavaa vaihtaa ajatuksia.
Olisi helpottavaa vaihtaa ajatuksia.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
kysyä Tamperelta esimerkiksi Muistiliitto ja Pirkanmaan Muistiyhdistys ovat sellaisia yhdistyksiä, joilla on monipuolista toimintaa ja myös vertaistukea. Osaavat myös neuvoa erilaisissa asioissa.
Toivon, että löydät vertaistukea esimerkiksi näistä yhdistyksistä. Olisi erinomainen asia, jos myös Hämeenkyrö - Ikaalinen alueelle saataisiin yhdistystoimintaa muistisairaiden ja heidän omaistensa tueksi.
Toivon kovasti, että saat tukea ja löydät läheisistä ja vieraista ihmisistä niitä, joiden kanssa voit vaikeistakin esiintulevista asioista ja ajatuksista keskustella. Toivottavasti ystäväsi ja ne, joille viran puolesta Sinunkin tukemisesi kuuluu pitävät huolen siitä, että pääset vapaaksi välillä hoivatyöstä. Ajan oloon tarvitset konkreettista apua. Liian moni on sidottu ympärivuorokautiseen huolenpitoon lähimmäisestään.
Muistisairaus voi kohdata meistä ketä tahansa. Tuki muistisairaiden omaisille on tälläkin paikkakunnalla riittämätöntä . Eri asteista muistisairautta potevia on Hämeenkyrössä todennäköisesti satoja.
Voimia Sinulle
unohdin "Kannattaisi ehkä". Yhdistysten yhteystiedot ynnä muuta tärkeää löydät googlen avulla.
Kiitos sinulle nim.myötätunnolla!
Itse asiassa Hämeenkyröön on juuri saatu perustettua oma Pirkanmaan Muistiyhdistyksen alaosasto yhdessä Ikaalisten kanssa. Tapaamisia on tulossa muutama tälle keväälle- mutta se on vain 1 1/2t- toki jostain on aloitettava. Hyvin nihkeästi sinne on tullut sairastuneita, vaikka niitä varmasti onkin. Ymmärrän hyvin miten vaikea heitä on saada tulemaan. Minäkin joudun ihan "väkisin" ottamaan mieheni mukaan- muuta mahdollisuutta ei kertakaikkiaan ole. Kaipaisin niin kovasti vertaistukea ja haluaisin että myös miehelläni olisi jotain mielenkiintoista. Huhtikuun lopulla menemme Härmän Kuntokeskukseen viettämään virkistysviikonloppua. Näitä toivoisi enemmän. Muuten kertakaikkiaan pää hajoaa.
Toivoin että olisin tämän keskustelulinjan kautta löytänyt kohtalotoverin.
Ihanaa kun Sinä vastasit-tunnut olevan hyvin paljon perillä muistisairaudesta.
Hyvää kevättä Sinulle:)
Katso nokialta