miksi työväen puolue kokoomus ei saa edes aikaan vähinmäispalkkalakia sen lain turvin pitäs taata kaikille vähintään 15 euron tuntipalkka
vähimmäispalkka laki
ylitindrn
8138
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
5euroa on sopiva taksa.Minä en ainakaan maksa kenellekään 15euron tuntipalkkaa.
Moni hinnoitteleeitsensä ulos kuvioista.
Siihen vois yhteiskunta pystyä, kunhan hyysäys ulkomaille lopetettaisiin, elämä on valintoja, valintoja jotka kansanedustajat on kussut.
120 miinus verot mitä sillä saa, ei yhteiskunta kaikkien palkkoja maksa, suomen kapitalistit vain ahnehtii kaiken itselleen jos ei pysty palkkaa maksamaan tehkööt ite paska duuninsa
Varmaankin pystyttäisiin maksamaan sillä oishan se poissa työttömyys ja sosiaalimenoista. Mutta kuinka paljon ja mikä poliittinnen taho siihen uskaltaa enää maassa jolla ei ole itsenäisyyttä.
Eu- lait ajaa ohi kansallisista päätöksistä ja eu.lle on hyväksi jos on työttömiä reservinä. Toisaalta kasalaispalkka aiheuttaisi kovan ryntäyksen suomalaiseksi ja homma kaatuisi heti.
Pitäs saaha itsenäisyys takaisin ja kontroloida maahanmuuttoa, mutta sehän on vastoin unionin toimintaa. Vaikeeta on kaikki nykyään.
teen töitä tällä hetkellä 31e/t ja töitä riittää. tosin työni edellyttää halukkuutta matkustamiseen.
tolla palkalla matkustella
reissureetulla olla oma virma, eipä taida kukaan työntekijälleen suomessa tuollaisia tuntitaksoja maksaa, kun saavat jopa puoleen hintaan
Ennkkokirjalla pitääkin saada vähintään 25€ tunnille kun siitä joutuu maksaan kulungit.
Eli hälle 35€ siitä jää joku 22 tunnille ja siitä verot. Ihan hyvä siltikin ja tuohonkun vielä päiväraha, kilometrikorvaukset, niin hyvinhän sillä pärjää.