Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

paineet sängyssä

Mikä helpottaisi paineita sängyssä... Olen 21-vuotias tyttö, ja aloittanut seurustelusuhteen 26-vuotiaan miehen kanssa. Sängyssä hän on tosi hellä, kuuntelee minua (ja on myös siis TODELLA, todella hyvä rakastaja). Minulla on ollut ennen häntä yksi vakava seurustelusuhde johon seksi kuului, olen siis ollut yhden miehen nainen, hän on seurustellut kai pari kertaa.

Jostain syystä ahdistun aina sängyssä kun pelottaa etten ole hänelle tarpeeksi hyvä. Kai se johtuu siitä että hän osaa käsitellä minua niin täydellisesti ja minusta tuntuu etten itse osaa häntä... Yhdynnässä en ole koskaan aiemminkaan saanut orgasmia, käsin ihan helposti, ja nykyäänkin tämä mies tyydyttää minut tosi taitavasti muilla keinoin. Tulee silti paineita kun en koskaan saa ja aina tarvitsee "erityishuomiota" (tiedän että kuulostaa tyhmältä mutta sellainen olo miulle tulee).. Ajattelen vaan sitä että hän on kokeneempi ja helkkarin hyvä sängyssä ja minä olen säätänyt tasan yhden miehen kanssa aiemmin enkä silloinkaan koskaan saanut yhdynnässä. En oikein tiedä miten häntä tulisi koskea, olemme jutelleet ja olen koittanut kysellä mutta vastaus on aina jotain tyyliin "kaikki tuntuu hyvältä.." ja ei se hirveästi helpota.. Pelottaa että hän kokee jäävänsä paljon vähemmälle huomiolle vaikka yritän tietysti parhaani, olen kokeilunhaluinen ja haluan että hänkin nauttisi mahdollisimman paljon..

Miten tästä jännittämisestä pääsee eroon, se latistaa koko fiiliksen kun tulee aina jostain esiin :/ Onko kohtalotovereita?
121255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

mieheltäsi mälli lentää kaikki ok

Äänestä

minulla on vähän samankaltainen tilanne. tuntuu etten, riitä hänelle seksin osalta. hänkin ollut aiemmin pitkässä suhteessa ja varmaan kaikenlaisia seksileikkejä kokeillut, eikä minulla hirveästi ole niistä kokemusta. mutta toisaalta, jokaisen ihmisen kanssa seksi on aina erilaista, enkä usko että miehet ajattelisivat että sen pitää olla samanlaista kuin edellisenkin kanssa.

ajattelin seuraavan kerran kun näen häntä, tehdä itse aloitteen seksiin ja pukeutua joihinkin uusiin seksikkäisiin alusvaatteisiin ja antaa hänelle vaikka hieronnan esileikkinä ja keksiä jotain spontaania :) sitten vaan rajua rakastelua ja uusia, erilaisia asentoja ;) ja kentien kuuma yhteissuihku session päätteeksi!

kait se sama aaltopituus makuuhuoneen puolella saavutetaan vasta ajan kanssa, kun toista on oppinut tuntemaan paremmin ja ehkä silloin uskaltaakin ja pystyykin puhumaan paremmin haluistaan ja tarpeistaan.

kysy häneltä mistä hän nauttii ja mitä hän haluaisi sinun hänelle tekevän. seuraa hänen ilmeitä ja eleitä, ne kertovat paljon mistä hän nauttii. ja jos sinä annat erityiskohtelua hänelle, se ei tunnu lainkaan "epäreilulta" että myös sinä saat erityishuomiota! ja varmasti miehesi mielellään tyydyttää sinua, sehän on miehelle tärkeää että kykenee naisensa tyydyttämään ;) (oli se sitten keino mikä hyvänsä)
ja mistäs sitä tietää vaikka miehelläsikin olisi jotain paineita sängyssä. jos asia vielä ahdistaa, puhu hänelle, ja pakota hänet keskustelemaan, ongi ne vastaukset jotenkin.

tsemppiä! :)

Äänestä

ja se, etä nainen näyttää ujostelematta ja teeskentelemättä miten hyvältä hänestä tuntuu, myös aamulla herätessä. Se kuuluu minusta kohteliaaseen käytökseen sängyssä.

Äänestä

1. Kerro hänelle rehellisesti mitä haluat ja millä tavalla. Äläkä jätä tätä vain pintapuoleiseksi tutkiskeluksi jostain yhdestä asennosta vaan mieti tarkemmin yksityiskohtia. Keskity myös itse aktin aikana havainnoimaan asioita jotka tuntuvat sinusta hyvälle ja ohjaa miestäsi vahvistamaan näitä asioita. Ja kun opit puhumaan miehellesi tulee myös uusien asioiden ehdottelu ja siten kokeilu helpommaksi. Miehesi selkeästi nauttii sinun käsittelystäsi joten miksi et tarjoaisi edes jonkinlaista manuaalia? Ei miehesi mitään reittikarttaa tarvitse vaan yksittäiset suuntimatkin auttaa paljon. Vaikka kuinka hyvältä tuntuukin nyt niin sinun avullasi miehesi varmasti pystyy parempaankin. Ja mitä tyytyväisempi sinä olet sen tyytyväisempi miehesi on. Tämän voin taata.

2. Tee hänelle spontaaneja seksuaalisia palveluksia. Jos haluat kunnon panon illalla kannattaa silloin ottaa mieheltäsi suihin joskus päivällä. Kun paineita on purettu aikaisemmin miehelläsi kestää pidempään tulla varsinaisessa aktissa. Tämä taasen mahdollistaa rajumman seksin sekä asioiden rennomman kokeilun kun mies ei heti laukea vaikka osuisikin johonkin ultratehokkaaseen hermoon. On eritäin mahdollista että joku näistä kokeiluista sitten osuukin oikeaan ja löydät keinon jolla saat yhdynnän aikana.

Varmaa on että ratkaisua ei löydy ilman asiaa tutkimalla, tai ainakin saat odottaa huomattavasti kauemmin. Joten reippautta ja rehellisyyttä peliin niin kyllä se siitä aukeaa.

Äänestä
  • Aloittaja on nuori ja jotenkin onnistunut lataamaan kovilla suorituspaineilla sen, minkä kuuluu olla hauskaa, helppoa aikuisten hellittelyleikkiä. Onko sinulla huono itsetunto muuallakin kuin sängyssä? Onko sinua lapsena tarpeeksi kehuttu, paijattu ja rakastettu? Vai pitikö hyväksyntä saavuttaa huippusuorituksilla koulussa, urheilussa tms?
    Vaikuttaa siltä, että sinulla on vahingollisia "sisäisiä höpöttäjiä" kuten "tämä mies on ihan liian hyvä minulle, en ansaitse tätä" tai "apua, en osaa rakastella tarpeeksi hyvin".
    Harjoittele vaikka aamuin illoin ison peilin edessä hyväksymään itsesi, ihailemaan itseäsi kauniina naisena, haluttavana ja hyväilyjen arvoisena. Jokin voimalause sopii silloin ääneen luettavaksi, vaikkapa "Rakastan itseäni ja hyväksyn itseni juuri tällaisena kuin nyt olen".
    Tutustu tantrisen seksin alkeisperiaatteisiin. Kunhan lakkaat vaatimasta itseltäsi suoritusta, esitystä, olet vaan aistit avoinna ja nautit, jossakin vaiheessa huomaat että ahdistus on muisto vain. Ja muista olla aito, vilpitön, rehellinen tätä partneriasi kohtaan. Varmaankin juuri siksi hän arvostaa ja kunnioittaa sinua, kun olet ollut "kiltti tyttö" etkä ole valtavan kokenut valmiiksi.

    Äänestä

  • xym kirjoitti:

    Aloittaja on nuori ja jotenkin onnistunut lataamaan kovilla suorituspaineilla sen, minkä kuuluu olla hauskaa, helppoa aikuisten hellittelyleikkiä. Onko sinulla huono itsetunto muuallakin kuin sängyssä? Onko sinua lapsena tarpeeksi kehuttu, paijattu ja rakastettu? Vai pitikö hyväksyntä saavuttaa huippusuorituksilla koulussa, urheilussa tms?
    Vaikuttaa siltä, että sinulla on vahingollisia "sisäisiä höpöttäjiä" kuten "tämä mies on ihan liian hyvä minulle, en ansaitse tätä" tai "apua, en osaa rakastella tarpeeksi hyvin".
    Harjoittele vaikka aamuin illoin ison peilin edessä hyväksymään itsesi, ihailemaan itseäsi kauniina naisena, haluttavana ja hyväilyjen arvoisena. Jokin voimalause sopii silloin ääneen luettavaksi, vaikkapa "Rakastan itseäni ja hyväksyn itseni juuri tällaisena kuin nyt olen".
    Tutustu tantrisen seksin alkeisperiaatteisiin. Kunhan lakkaat vaatimasta itseltäsi suoritusta, esitystä, olet vaan aistit avoinna ja nautit, jossakin vaiheessa huomaat että ahdistus on muisto vain. Ja muista olla aito, vilpitön, rehellinen tätä partneriasi kohtaan. Varmaankin juuri siksi hän arvostaa ja kunnioittaa sinua, kun olet ollut "kiltti tyttö" etkä ole valtavan kokenut valmiiksi.

    "Varmaankin juuri siksi ..., kun olet ollut "kiltti tyttö" etkä ole valtavan kokenut valmiiksi."

    Tuntuu jotenkin siltä, että miehet ilmeisesti haluavat saada mieluiten sellaista naista, joka ei osaa vaatia mieheltä myös sellaisia seksuaalisia asioita ja nautintoja, mitkä miellyttävät naista itseään, vaan naisen pitää olla mielummin miehelle se "kiltti tyttö" joka edustaa siinä suhteessa kokemattomuutta ja mies vastaavasti kokeneisuutta.

    Äänestä

on juuri sama tilanne. Tosin olen elämäni ekassa suhteessa. Olen myös saman ikäinen kuin sinä, mieheni 24v.
Mä luulen, että mulla vaikuttaa suorituspaineisiin sekin että oo ollut koko lapsuuden koulukiusattu.

Äänestä
  • ..ja vielä asiallisista sellaisista! :)

    Itsetunnossani ei (tietääkseni!) ole mitään vikaa, omasta mielestäni ja muidenkin mielestä olen kaunis tyttö. Tykkään hoikasta vartalostani ja lässyn lää.. Ongelma on vaan seksissä, siinä etten tiedä mitä minun pitäisi tehdä että miehellä olisi mahdollisimman hyvä olo (ja neuvoja en kysymällä ole tältä enkä aiemmaltakaan mieheltä saanut, KOSKAAN). Eikä sekään mukavalta tunnu että on aina ilman orgasmia jos ei sitten näe erikseen "vaivaa" sen eteen, ts. yhdynnässä ei mitään mahdollisuutta.. koen että mulle täytyy aina hieroskella ja se on jotenki erityishuomioimista tai jotain jos toinen haluaisi rentoutua.

    Koko yhdyntä tuntuu yhdentekevältä kun en ole koskaan saanut tavallaan neuvoja miten koskettaa, sitä vaan niinku "on" eikä itse saa siitä edes mitään irti (tai siis ei pääse huipulle asti koskaan, ihan hyvältähän se muuten tuntuu. Kohtalaiselta. Ei miulla emättimessä mitään kummempaa tuntoaistia ole). Joku ehdotti että antaisin myös samalla mitalla erityiskohtelua miehelleni mutta kun en tiedä mikä hänelle sellaista on, jos olen kysynyt niin vastaukset on sitä luokkaa että "kaikki tuntuu hyvältä".

    Ja sitten mies kuitenkin on niin taitava. Minä en vaan ole vaikka kuinka yrittäisin heittää suorituspaineet nurkkaan. Mie oon kokematon ja arka enkä tiiä mitä tehdä kun en saa mitään vinkkaustakaan mihinkään suuntaan.. :)
    Mutta jos se tästä, omalla painollaan..

    Äänestä

  • nelli88* kirjoitti:

    ..ja vielä asiallisista sellaisista! :)

    Itsetunnossani ei (tietääkseni!) ole mitään vikaa, omasta mielestäni ja muidenkin mielestä olen kaunis tyttö. Tykkään hoikasta vartalostani ja lässyn lää.. Ongelma on vaan seksissä, siinä etten tiedä mitä minun pitäisi tehdä että miehellä olisi mahdollisimman hyvä olo (ja neuvoja en kysymällä ole tältä enkä aiemmaltakaan mieheltä saanut, KOSKAAN). Eikä sekään mukavalta tunnu että on aina ilman orgasmia jos ei sitten näe erikseen "vaivaa" sen eteen, ts. yhdynnässä ei mitään mahdollisuutta.. koen että mulle täytyy aina hieroskella ja se on jotenki erityishuomioimista tai jotain jos toinen haluaisi rentoutua.

    Koko yhdyntä tuntuu yhdentekevältä kun en ole koskaan saanut tavallaan neuvoja miten koskettaa, sitä vaan niinku "on" eikä itse saa siitä edes mitään irti (tai siis ei pääse huipulle asti koskaan, ihan hyvältähän se muuten tuntuu. Kohtalaiselta. Ei miulla emättimessä mitään kummempaa tuntoaistia ole). Joku ehdotti että antaisin myös samalla mitalla erityiskohtelua miehelleni mutta kun en tiedä mikä hänelle sellaista on, jos olen kysynyt niin vastaukset on sitä luokkaa että "kaikki tuntuu hyvältä".

    Ja sitten mies kuitenkin on niin taitava. Minä en vaan ole vaikka kuinka yrittäisin heittää suorituspaineet nurkkaan. Mie oon kokematon ja arka enkä tiiä mitä tehdä kun en saa mitään vinkkaustakaan mihinkään suuntaan.. :)
    Mutta jos se tästä, omalla painollaan..

    Tsemppii vaan sulle/teille =)

    Äänestä

  • nelli88* kirjoitti:

    ..ja vielä asiallisista sellaisista! :)

    Itsetunnossani ei (tietääkseni!) ole mitään vikaa, omasta mielestäni ja muidenkin mielestä olen kaunis tyttö. Tykkään hoikasta vartalostani ja lässyn lää.. Ongelma on vaan seksissä, siinä etten tiedä mitä minun pitäisi tehdä että miehellä olisi mahdollisimman hyvä olo (ja neuvoja en kysymällä ole tältä enkä aiemmaltakaan mieheltä saanut, KOSKAAN). Eikä sekään mukavalta tunnu että on aina ilman orgasmia jos ei sitten näe erikseen "vaivaa" sen eteen, ts. yhdynnässä ei mitään mahdollisuutta.. koen että mulle täytyy aina hieroskella ja se on jotenki erityishuomioimista tai jotain jos toinen haluaisi rentoutua.

    Koko yhdyntä tuntuu yhdentekevältä kun en ole koskaan saanut tavallaan neuvoja miten koskettaa, sitä vaan niinku "on" eikä itse saa siitä edes mitään irti (tai siis ei pääse huipulle asti koskaan, ihan hyvältähän se muuten tuntuu. Kohtalaiselta. Ei miulla emättimessä mitään kummempaa tuntoaistia ole). Joku ehdotti että antaisin myös samalla mitalla erityiskohtelua miehelleni mutta kun en tiedä mikä hänelle sellaista on, jos olen kysynyt niin vastaukset on sitä luokkaa että "kaikki tuntuu hyvältä".

    Ja sitten mies kuitenkin on niin taitava. Minä en vaan ole vaikka kuinka yrittäisin heittää suorituspaineet nurkkaan. Mie oon kokematon ja arka enkä tiiä mitä tehdä kun en saa mitään vinkkaustakaan mihinkään suuntaan.. :)
    Mutta jos se tästä, omalla painollaan..

    Älä suotta hätäile. Ollaan oltu vaimon kanssa reilut 20v kimpoissa. Ja ensimmäinen n. vuosi oli yhtä sähläystä. Mutta pikkuhiljaa sitä oppii mistä toinen tykkää ja miten toimia yhdessä.

    On tietysti hyvä jutella jne. Mutta myöskin tekemällä oppii. Mietit jotain mukavaa valmiiksi ja kokeilet kuinka homma toimii.

    Ja naisella (ainakin mun vaimolla) on tietysti aina se optio, että on suht passiivinen ja antaa miehen "ottaa", sekin on molemmista tosi kivaa - vaihtelun vuoksi.

    Tsemppiä ja iloista naimista, siitä se lähtee!

    Ai juu orkuista vielä, että on ihan normaalia, että nainen ei saa yhdynnässä. Mun vaimo saa ehkä joka neljäs kerta, kun kaikki on hyvin. Sitten kun onm arjen paineita liikaa, saa ehkä joka kymmenes kerta. Mutta ei siitä pidä ottaa paineita, pääasia on, että on läheisyyttä, hellyyttä ja rakkautta! (Ja näin miehen näkökulmasta myös sopivasti yhdyntöjä)'

    Äänestä

No alkoholihan se on suomalaisilla yleinen jännityksen poistaja....

Äänestä

Hei! Katso oikeasti pornoa ja käytä niitä kikkoja mitä siellä tehdään niin te kummatkin saatte nauttia seksistä ja uusista ulottuvuuksista ja asennoista! Ehkä löydätte sellaisenkin asennon jossa räjähdät heti.
Sinustakin tulee tyttö joka ei ole käsitellyt häntä ikinä paremmin kuin kukaan!!
Plus sitten kuten minulla, aikaisemmissa suhteissani en ollut hääppöinen rakastaja. Mutta nykyisen kanssa aloin käyttämään pornofilmien malleja ja ne voittaa kyllä ehdottomasti tavallisen jyystämise ja tämä hellu pitää mua kuninkaana, ja katsomme yhdessäkin videoita :)

Mie tiiä muutaman.
Kyljellään sängyssä mies takaa päin.
Sie ratsastat päällä ja annat miehen nuolla rintoja samalla.
Olette polvillaan ja mies takana ihan tiiviisti toisissanne kiinni selästä ja vatsasta..tuntuu läheiseltä.
Takaapäin tientenkin.
Ja sun pitää voihkia ja näyttää että himoitset miestäs ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nelli88* kirjoitti:

Mikä helpottaisi paineita sängyssä... Olen 21-vuotias tyttö, ja aloittanut seurustelusuhteen 26-vuotiaan miehen kanssa. Sängyssä hän on tosi hellä, kuuntelee minua (ja on myös siis TODELLA, todella hyvä rakastaja). Minulla on ollut ennen häntä yksi vakava seurustelusuhde johon seksi kuului, olen siis ollut yhden miehen nainen, hän on seurustellut kai pari kertaa.

Jostain syystä ahdistun aina sängyssä kun pelottaa etten ole hänelle tarpeeksi hyvä. Kai se johtuu siitä että hän osaa käsitellä minua niin täydellisesti ja minusta tuntuu etten itse osaa häntä... Yhdynnässä en ole koskaan aiemminkaan saanut orgasmia, käsin ihan helposti, ja nykyäänkin tämä mies tyydyttää minut tosi taitavasti muilla keinoin. Tulee silti paineita kun en koskaan saa ja aina tarvitsee "erityishuomiota" (tiedän että kuulostaa tyhmältä mutta sellainen olo miulle tulee).. Ajattelen vaan sitä että hän on kokeneempi ja helkkarin hyvä sängyssä ja minä olen säätänyt tasan yhden miehen kanssa aiemmin enkä silloinkaan koskaan saanut yhdynnässä. En oikein tiedä miten häntä tulisi koskea, olemme jutelleet ja olen koittanut kysellä mutta vastaus on aina jotain tyyliin "kaikki tuntuu hyvältä.." ja ei se hirveästi helpota.. Pelottaa että hän kokee jäävänsä paljon vähemmälle huomiolle vaikka yritän tietysti parhaani, olen kokeilunhaluinen ja haluan että hänkin nauttisi mahdollisimman paljon..

Miten tästä jännittämisestä pääsee eroon, se latistaa koko fiiliksen kun tulee aina jostain esiin :/ Onko kohtalotovereita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu