turha selittää raamattua

jollei kykene, sillä eikös raamattu ole tarkoitettu elämän ohjeeksi, jota sovelletaan nykyelämään, hydyntäen nykyaikaa.
Eihän nykyään asuta teltoissa tai kuljeta kameleilla, vaan on tekniikkaa ja tietoa lähes joka lähtöön, geeni-tutkimuksesta- internettiin.. ym siis maailma on muuttunut.. ja vanhempi kuin historia ensin väittänyt, luomiskertomuksessakin on uskottavaa seisemässä päivässä..
Täällä jotkut selittää raamattua kuin elettäis vuosisadalla 300,,,
15125
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Väitäkö että kaikki on hyvää , mitä täällä on edistystä tapahtunut , tai raamattu ohjeeksi
tottakai mutta ei sinun tarvitse sillä ketään päähän lyödä , niinkuin tuosta luin
Jos osaat rukoilla , tee se nyt .

Äänestä
  • sinäkin palvelet omia uskovaisia tappaneen rikollisjärjestön herraa epäjumalana ja neuvot toisia!!!

    Eikö sinun raamatussa ole älä tapa käskyä???

    Minun raamatussa se on yhdeksän (9) kertaa.
    Jumalan Moosekselle antaman ja Jeesuksen vahvistamana.

    Sinä varmaan palvelet eri herraa epäjumalana, luterilaisuuden talutusnuorassa roikkuen:
    Luder/Lutherin kirje 1.8.1521
    "Ole syntinen ja tee syntiä rohkeasti, mutta usko vielä rohkeammin. Synti ei erota meitä Hänestä, vaikka sortuisimme haureuteen tai murhaan tuhansia ja tuhansia kertoja päivässä."

    Raamatussa on Jumalan Moosekselle antama Laki jonka Jeesus vahvisti. Harhauttaja opettaa herransa väärennöksen, esimerkki:
    Luder/Lutherin katekismus; ensimmäinen KÄSKY:
    "Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
    HUOMAA pilkun (,) paikka! tuossa tehdään herrasta (epä)jumala.

    Jumalan Moosekselle antama ja Jeesuksen vahvistama sama TIETO on näin:
    (Suomen kielellä - Raamattu 1933/38)
    3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.

    Äänestä

  • mutta kirjoituksessan vaan totean maailman muuttuneen, lue teutauudelleen ja mieti mitä ap kirjoitti.,,
    saarnat seuroissa on löpinää jotka ei kosketa tai tavoita tavallista ihmistä. on ns munkkilatinaa... pissihaukoille yms

    Äänestä

  • aaaaaaapeeeeeeeeee kirjoitti:

    mutta kirjoituksessan vaan totean maailman muuttuneen, lue teutauudelleen ja mieti mitä ap kirjoitti.,,
    saarnat seuroissa on löpinää jotka ei kosketa tai tavoita tavallista ihmistä. on ns munkkilatinaa... pissihaukoille yms

    Olen ajatellut , että sitäkin ennen kuin ihmeellisiä uudistuksia , siis
    sitä munkki latinaa . se on kuitenkin tuttua ja ainakin yhtä okein.

    Äänestä

Paljonko sinusta tuo 300 vuosisataa mahtaa olla

Äänestä
  • vuosisasadalla 300-, vuosituhannella 2000- mitäs vielä.
    teu panee hanttiin joka jutussa, eli varmaan paras köyden vedossa..

    Äänestä

  • teuvo teutanen kirjoitti:

    vuosisasadalla 300-, vuosituhannella 2000- mitäs vielä.
    teu panee hanttiin joka jutussa, eli varmaan paras köyden vedossa..

    Niin silloin kirjoitetaan 3:nella vuosisadalla .

    Äänestä

Mitä sinä välität jotkujen selityksistä , luvet tai olet lukematta, sen mukaan kiinnostaako .

Äänestä
  • niin se on iso vahinko, joka vahingoittaa seurakuntaa enemmän kuin nämä löpinät..

    Äänestä

  • zellu kirjoitti:

    niin se on iso vahinko, joka vahingoittaa seurakuntaa enemmän kuin nämä löpinät..

    no ei tuon pahehempaa , ole kuulunut , sinun pitäisi tehdä parannus .
    kyllä se on niin , että pöntöstä vain menee , älä levitä muualle.

    Äänestä

  • zellu kirjoitti:

    niin se on iso vahinko, joka vahingoittaa seurakuntaa enemmän kuin nämä löpinät..

    Tarkoitat kai Puhuja pönttöö , silloin olet oikeassa jos noin tapahtuu .

    Äänestä

Ei Raamatussa sanota noin missään kohtaa. Vaan leiväksi elämän , Joka tästä syö hän ei enää isoa ,
ja joka tästä juo hän ei enää janoa.

Äänestä

Kyllä siinä oli totuuskin , Turha selittää jollei kykene . Aivan.

Äänestä

Jos luet ja otat opiksesi raamatusta vain ja ainoastaan Jumalan ja Jeesuksen Omat Sanat ja opetukset niin löydät enemmän oppia kuin lukemalla kaikkian tekstejä. Kaikki se mitä raamatussa ei ole Jumalan ja Jeesuksen Omaa sanaa ei ole Heidän Sanaa!!! Ei se sen vaikeampaa ole!!!

Lue VT:sta Jumalan Moosekselle antama Laki.
Sen Lain on Jeesus UT:ssä vahvistanut.

HUOM!
Yleisesti kouluissa (pakko)opetettu Luder/Lutherin katekismuksen laki EI OLE SAMA.
Esimerkki:
Luder/Lutherin katekismus; ensimmäinen käsky:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
HUOMAA pilkun (,) paikka! tuossa tehdään herrasta (epä)jumala.

Jumalan Moosekselle antama ja Jeesuksen vahvistama sama tieto on näin:
(Suomen kielellä - Raamattu 1933/38)
3 Älä pidä muita jumalia minun rinnallani.

Jollakin lahkolla on raamattu jossa Ut:n Jumalan ja Jeesuksen Oman Sanan asiat on eroitettu eri väriä käyttäen muiden teksteistä. En muista minkä lahkon mutta jos kiinnostaa niin ota selvää. Tosin jatkuvan harjoittelun jälkeen erottaa helposti raamatussa vielä jäljellä olevat Jumalan ja Jeesuksen Omat Sanat toisen teksteistä....

Äänestä
  • Niin se lukee jakeessa kolme , mutta se käsittää käskyn 1 , sen toisen osan , ja sen selitys
    Jumalan tunteminen on elämämme tärkein ja perustavin asia . Käskyissään Jumala osioittaa
    kuinka meidän tulee elää. Samalla hän paljastaa itsekkyytemme ja pahuutemme , Ensimmäinen käsky kysyy , Minkä varaan me elämämme rakannennamme . Kuka tai mikä on meidän jumalamme. ?

    Jokainen etsii jotakin , johon voi kiinniottää toivonsa . Luulemme , että raha , valta ja kunnia suojaavat meitä . Rakennamme elämämme itsemme ja omien tekojemme varaan . se mihin ennen muuta turvataan/
    turvaudumme , on meidän jumalamme . Omat jumalamme ovat kuitenkin toiveidemme ja unelmiemme
    heijastuksia . Ne eivät voi antaa, mitä lupaavat.

    Ainoa todellinen turva on Jumala , joka on luonut kaiken ja ilmoittanut olevansa kaiken Herra . Hänen lahjansa on elämä ja kaikki hyvä , mitä meillä on . Jos turvaudumme omatekoisiin epäjumaliin , käännymme pois Jumalasta ja hänen rakkaudestaan . koska Jumala on kaiken hyvän antaja , rakkautemme kuuluu hänelle.
    Hän tahtoo olla ainoa Jumalamme.

    Meidän tulee ylikaiken pelätä ja rakastaa Jumalaa ja turvautua yksin häneen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


saarana tukee arkea? kirjoitti:

jollei kykene, sillä eikös raamattu ole tarkoitettu elämän ohjeeksi, jota sovelletaan nykyelämään, hydyntäen nykyaikaa.
Eihän nykyään asuta teltoissa tai kuljeta kameleilla, vaan on tekniikkaa ja tietoa lähes joka lähtöön, geeni-tutkimuksesta- internettiin.. ym siis maailma on muuttunut.. ja vanhempi kuin historia ensin väittänyt, luomiskertomuksessakin on uskottavaa seisemässä päivässä..
Täällä jotkut selittää raamattua kuin elettäis vuosisadalla 300,,,

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu