E-laskua vaikka kepillä väkisin

Tiedon johtaja Bo Harald vääntäisi Suomen e-laskuun vaikka väkisin (Tietokone maaliskuu 2010). Kyseisen yhtiön edustajana vaatimus on ymmärrettävä. Yleisemmäksi ohjeeksi tuosta ei ole. Kustannussäästöistä heitellään ilmaan miljardeja perustelematta ja vaihtoehtoja vertailematta.

Yritysten ja yhteisöjen välisessä laskutuksessa osapuolet sopikoot tasa-arvoisesti keskenään. Tässä vastaanottajan kustannukset voivat paperilaskulle olla huomattavasti sähköistä laskua suuremmat. Tosin julkisuuteen tulleiden kirjoitusten mukaan voi käydä pahasti toisinkin päin.

Sen sijaan kuluttajille menevissä laskuissa tilanne on tyystin toinen. Olisi todella hyvä, jos saatavilla olisi puolueetonta tietoa eri muotoisten laskujen lähettämiskustannuksista. Sonera ei ansaitse hatunnostoa, koska ei kerro todellisia kuluja.

Kirjoituksessa mainittu yli kuuden (6€) euron hinta ohjaisi varmasti sähköisiin laskuihin, mutta eihän tässä ole kyse läpinäkyvyydestä ja kustannusvastaavuudesta vaan kilpailun ohjauksesta tai rajoituksesta. Jos tuossa olisi hiukankin perää, ei puhelinyhtiöni kannattaisi lähettää minulle laskua ollenkaan.

E-laskua ylistäessään Bo Harald tietoisesti unohtaa sen, että e-laskullekin tulee monesti lisäkuluja myöhemmin. Pankit säilyttävät maksutta aineistoja varsin lyhyen ajan, vaikka hyötyvät sähköisistä palveluista. Kuluttaja joutuu siirtämään aineiston omalle koneelleen ja tarvittaessa vielä tulostamaan sen.

Panee epäilemään, että Tieto on päässyt liian muttei riittävän määräävään rooliin.

0

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Liikenneonnettomuus kuhmo

        Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
        Kuhmo
        40
        2586
      2. Olen aivan hajalla yhden

        Naisen takia😞
        Ikävä
        55
        1072
      3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

        Välillä kiukuttaa paljon.
        Ikävä
        66
        921
      4. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

        Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
        Maailman menoa
        53
        867
      5. Kuuleppas

        ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
        Ikävä
        227
        783
      6. T.h tuomio

        Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
        Suomussalmi
        11
        710
      7. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

        Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
        Ikävä
        61
        691
      8. Mitä näät

        Siinä miehessä?
        Ikävä
        49
        634
      9. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

        Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
        Ikävä
        81
        617
      10. Miten sä jaksat

        Pitää susta huolen.
        Ikävä
        65
        613
      Aihe