TFF Arkiston aarteet:

Vanha patu

Olin jälleen kerran, jo ties monettako kertaa, seuraamassa Tampereen lyhytelokuva -festivaalien "Arkiston aarteita". Vaikka olen nähnyt niistä osan jo useampaankin kertaan, niin aina ne jaksavat sykähdyttää eli erikoiskiitokset ja syvä kumarrus koko elokuvajuhlien järjestäjäkaartille!!!

Yksi asia jaksaa kuitenkin askarruttaa juuri noita "Arkiston aarteita" katsomaan tulleessa yleisössä, nimittäin vanhojen elokuvien ja mainospätkien aiheuttamat reaktiot. Mikä niissä laittaa ihmiset nauramaan?

Toki osa rainoista on jo valmistumisvuonnaan tarkoitettu humoristisiksi, mutta esim. suurin osa valistusfilmeistä on tehty aivan vakavalla tarkoituksella ja ne ovat ajankohtaisia vielä tänäkin päivänä.

Suurimpina hörähdyksien aiheina näytti tänä vuonna olevan perheenemännän tuorejuuresten ja -lihan hankinta, kirjanpito menoista ja tuloista ja se, kuinka perheen elättäjä -isä taivasteli talousmenoja. Mikä niissä oikein tätä ylivelkaantunutta ja lisäaineistettua keinopaskaa syövää nykyihmistä nauratti, kun olisi pikemminkin pitänyt vakavoitua?

Siihen aikaan rahat olivat nimittäin monella tiukoilla ja perheenäitien piti todella miettiä, miten saada pidettyä talous tasapainossa ja kaikki ruoka piti tehdä alusta loppuun itse.

Muut selvästi "ei naurunasia" -aiheita olivat liiasta alkoholinkäytöstä ja liikalihavuudesta varoittavat tietoiskut. Jälleen tämä itsensä viinalla ja läskillä tappava kansa nauraa turskahteli vakaville aiheille, vaikka itse olin hyvinkin totinen huomatessani jälleen kerran, ettei tämä katajainen kansa ole valistuksesta huolimatta oppinut muutamassa vuosikymmenessä yhtään mitään.

Viimeinen naurunaihe oli sinänsä aika yllättävä, se tuli nimittäin aivan lähihistoriasta ja käsitteli 80 -luvun alun pankkikorttiuudistusta. Tarkemmin ottaen siinä lanseerattiin uutta maksuvälinettä, joka on meillä lähes jokaisella lompakossamme.

En ymmärtänyt, mikä nauratti nykyään yleisesti käytössä olevan maksutavan käyttöönotossa????!!!!!

En halua olla tiukkapipo, enkä kritisoi tässä sitä että jollakin on hauskaa katsellessaan esineitä ja asioita, joista hänellä ei ole minkäänlaista käsitystä ja käytännön kokemusta (hauskinta kun näytti olevan n. 80 -luvulla syntyneillä) mutta ihmetyttää vain....

Ehkä tällaisella 60 -luvun alkupuolella syntyneellä on enemmän näkökulmaa ymmärtämään, ettei maailma ole aina ollut tällainen, kuin se nykyään on. Itsellä kun on vielä muistot lapsuuden puulämmityksestä, pannukahvista, pulsaattoripesukoneista, puusuksista, putkiradioista, savikiekoista, ensimmäisistä c-kaseteista jne, jne..... eli niille, joille nykyajan nuoret aikuiset nauravat, ovat olleet itselle arkipäivää.

Totiseksi minut vetää myös tunne siitä, että noina nykyään naurettavina entisaikoina tuntui moni asia olevan paremmin mallillaan ja ihmisillä enemmän tervettä järkeä, kuin nykyisin.... mutta niin kai se on ollut aina?

1

2666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arkiset aarteet

      Ainakin perheenemäntäfilkassa lause: Ja äiti on ollut niin ahkera että hänetkin otetaan mukaan sunnuntaikävelylle. Tai kohtaus jossa näytetään kun sama emäntä on laitellut keittiössä ruokaa ja sen jälkeen kirjannut menot, saapuu ylkä paikalle ja panee tupakiksi.
      Yleensä ottaen näissä elokuvissa minua nauratti muuttuneet tavat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      133
      2404
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      45
      1988
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      53
      1919
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      30
      1917
    5. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      103
      1904
    6. Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi (YLE Lahti 24.11.2025)

      Että näin sitten: Hallinto-oikeus totesi Sysmän kunnanjohtajan potkut laittomiksi – valtuuston päätös nurin ja 50 000 la
      Sysmä
      58
      1219
    7. Onko sulla jotain

      Suunnitelmia?
      Ikävä
      117
      1105
    8. Poistettuun aloitukseen

      Ei se mulle ollut varmastikaan. En usko vaik sille tuntuukin että oisit voinut olla eräs. Mut niin mäkin pelkään. Ei
      Suhteet
      20
      973
    9. Vaikeneminen

      Tylsää kun nainen meni kuoreen 🫤
      Ikävä
      54
      910
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      110
      857
    Aihe