Olin jälleen kerran, jo ties monettako kertaa, seuraamassa Tampereen lyhytelokuva -festivaalien "Arkiston aarteita". Vaikka olen nähnyt niistä osan jo useampaankin kertaan, niin aina ne jaksavat sykähdyttää eli erikoiskiitokset ja syvä kumarrus koko elokuvajuhlien järjestäjäkaartille!!!
Yksi asia jaksaa kuitenkin askarruttaa juuri noita "Arkiston aarteita" katsomaan tulleessa yleisössä, nimittäin vanhojen elokuvien ja mainospätkien aiheuttamat reaktiot. Mikä niissä laittaa ihmiset nauramaan?
Toki osa rainoista on jo valmistumisvuonnaan tarkoitettu humoristisiksi, mutta esim. suurin osa valistusfilmeistä on tehty aivan vakavalla tarkoituksella ja ne ovat ajankohtaisia vielä tänäkin päivänä.
Suurimpina hörähdyksien aiheina näytti tänä vuonna olevan perheenemännän tuorejuuresten ja -lihan hankinta, kirjanpito menoista ja tuloista ja se, kuinka perheen elättäjä -isä taivasteli talousmenoja. Mikä niissä oikein tätä ylivelkaantunutta ja lisäaineistettua keinopaskaa syövää nykyihmistä nauratti, kun olisi pikemminkin pitänyt vakavoitua?
Siihen aikaan rahat olivat nimittäin monella tiukoilla ja perheenäitien piti todella miettiä, miten saada pidettyä talous tasapainossa ja kaikki ruoka piti tehdä alusta loppuun itse.
Muut selvästi "ei naurunasia" -aiheita olivat liiasta alkoholinkäytöstä ja liikalihavuudesta varoittavat tietoiskut. Jälleen tämä itsensä viinalla ja läskillä tappava kansa nauraa turskahteli vakaville aiheille, vaikka itse olin hyvinkin totinen huomatessani jälleen kerran, ettei tämä katajainen kansa ole valistuksesta huolimatta oppinut muutamassa vuosikymmenessä yhtään mitään.
Viimeinen naurunaihe oli sinänsä aika yllättävä, se tuli nimittäin aivan lähihistoriasta ja käsitteli 80 -luvun alun pankkikorttiuudistusta. Tarkemmin ottaen siinä lanseerattiin uutta maksuvälinettä, joka on meillä lähes jokaisella lompakossamme.
En ymmärtänyt, mikä nauratti nykyään yleisesti käytössä olevan maksutavan käyttöönotossa????!!!!!
En halua olla tiukkapipo, enkä kritisoi tässä sitä että jollakin on hauskaa katsellessaan esineitä ja asioita, joista hänellä ei ole minkäänlaista käsitystä ja käytännön kokemusta (hauskinta kun näytti olevan n. 80 -luvulla syntyneillä) mutta ihmetyttää vain....
Ehkä tällaisella 60 -luvun alkupuolella syntyneellä on enemmän näkökulmaa ymmärtämään, ettei maailma ole aina ollut tällainen, kuin se nykyään on. Itsellä kun on vielä muistot lapsuuden puulämmityksestä, pannukahvista, pulsaattoripesukoneista, puusuksista, putkiradioista, savikiekoista, ensimmäisistä c-kaseteista jne, jne..... eli niille, joille nykyajan nuoret aikuiset nauravat, ovat olleet itselle arkipäivää.
Totiseksi minut vetää myös tunne siitä, että noina nykyään naurettavina entisaikoina tuntui moni asia olevan paremmin mallillaan ja ihmisillä enemmän tervettä järkeä, kuin nykyisin.... mutta niin kai se on ollut aina?
TFF Arkiston aarteet:
Vanha patu
1
2737
Vastaukset 1
- Arkiset aarteet
Ainakin perheenemäntäfilkassa lause: Ja äiti on ollut niin ahkera että hänetkin otetaan mukaan sunnuntaikävelylle. Tai kohtaus jossa näytetään kun sama emäntä on laitellut keittiössä ruokaa ja sen jälkeen kirjannut menot, saapuu ylkä paikalle ja panee tupakiksi.
Yleensä ottaen näissä elokuvissa minua nauratti muuttuneet tavat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ny se loppuu ( Kuhmo)
Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.922889Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan
Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt462396Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki
Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.391143- 371017
Äimän käki
Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,153869Paikallinen autokorjaamo
Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi9744Nainen, miten suhtautuisit
Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?58710Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä2037022 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk48648- 36601