Mulla on kaverin kanssa avoin yhtiö mutta meillä ei ole muutamaan kuukauteen ollut toimintaa. Voiko yrityksen lopettaa "takautuvasti" eli niin että tehdään nyt lopettamisilmoitus mutta merkataan toiminta loppuneeksi jo silloin kun se käytännössä loppui? Tämä tehtäisi sen takia kun yrityksen lopettamisen jälkeen on työvoimatoimistoon muutaman kuukauden karenssi. Moraalisestihan tämä on ihan oikein kun toimintamme on oikeasti loppunut silloin kun ilmoitetaan, mutta meneekö tällainen virkakoneiston läpi?
Yrityksen lopettamisesta
kysynvaan..?
3208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
kaupparekisterin ilmoituksen mukaisesti toimivat, eli kiireen vilkkaa kaupparekisteriin ilmoitus. turusta?
ne menee vaan kortistoon... on se kaurapuuro ihan hyvää ja ravitsevaa ja HALPAA!! Ensiksi voitkin mennä sossussa käymään, koska työkkäristä ei mitään tipu piiiitkääääään aikaan.
Kiitos vastauksista :/
Olen kyllä osa-aikaisesti töissä mutta vielä ei ole töitä niin paljon että sillä eläisi. Toivottavasti sitä tulisi lisää :) Mutta ihan hyvä ajatus tuo sossuun meneminen, sieltä varmaan saa tukea jos jossakin vaiheessa tulee tosi akuutti tilanne.