Korkoturva

Marginaali

Pankit tarjoaa lainoihinsa korkoturvaa mutta eikö saman asian aja jos korot nousee niin käy muuttamassa veroprosenttia?.

1

399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos ajatellaan kaksi eri tilannetta, korkeampi korko ja matalampi korko, niin niillä on yksi ratkaiseva tekijä: Korkeammalla korolla on enemmän kuluja kuin matalalla korolla. Verohelpotukset toki kuuluvat osana korkojen muutoksiin, mutta se on vain asiaa lieventävä tekijä. Siksi korkeampi korko siis aiheuttaa ihan oikeasti korkeampi menoja, eikä sitä veroprosenttia muuttelemalla muuksi muuteta. Ennemmin, tai myöhemmin se korkeampi kustannus tulee maksettavaksi. Jos rukkaa veroprosenttia, niin maksu tulee sitten mätkyjen muodossa.

      Paras korkoturva on säästää muutama tonni rahaa (jos ei muuten onnistu, eikä saa valmiiksi hieman tarpeita suurempaa lainaa, niin muutaman kuukauden lyhennysvapaa auttaa tässä), ja laittaa ne johonkin korkosijoitukseen kiinni, josta ne on suhteellisen nopeasti realisoitavissa. Jokin korkotili, tai lyhyet määräaikaistalletukset, tai vähän monimutkaisemmat sijoituskohteet.

      Kuluja tulee periaatteessa korkeamman alinan aiheuttaman korkeamman koron takia (vastaavasti korkokatto lisää lainamäärää joillakin tonneilla), mutta vastavuoroistesti sijoitus tuottaa korkoa. Ja jos sitten tuleekin lomautus, niin niitä llyhennyksiä voi maksella noista säästöistä sen sijaan, että pankki maksaa ne korkoturvan piikkiin. Yhdessä uuden lyhennysvapaan kanssa muutaman tonnin puskuri tuo turvan jo hyvin pitkäksi aikaa.

      Etuja on useita:
      -Varma korkoturva, joka ei riipu tarpeen syystä, eikä aiheuta kummempia byrokratioita, tai tappeluita, onko turvan ehdot täytetty, vai ei.
      -Takuulla halvempi korkoturva, vaikka siihen joutuisi turvautumaan. Jos ei koskaan tarvita, niin ne rahat on sitten ylimääräisiä säästöjä sen sijaan, että ne olisivat jääneet pankille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      145
      3669
    2. Henkirikos kiuruvedellä

      Poliisi tutkii maaliskuussa tapahtunutta 50 luvulla syntyneen kuolemaa henkirikoksena. Missä päin tälläinen sattunut
      Kiuruvesi
      106
      3483
    3. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      20
      2462
    4. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      4
      2275
    5. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      28
      2113
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      33
      1143
    7. Läpäiseekö Martina Aitolehti Erikoisjoukot - kyllä vai ei?

      Martina Aitolehti on pärjännyt mainiosti Erikoisjoukoissa. Yrittäjä on mielipiteiltään napakka ja hän sivaltaakin koulut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      17
      1021
    8. Mikä on miehekäs mies?

      Kertokaa naiset. >Simiti<
      Sinkut
      134
      823
    9. Ei ne päivät ole samanlaisia...

      Toisena hymyillään ja katsellaan silmiin, toisena taas tuntuu ettei edes tunneta toisiamme, vältellään ja katseet ei vah
      Työpaikkaromanssit
      28
      820
    10. Oikea syy siihen

      miksi toivon ettei enää törmätä on se, että olen ihan tavattoman ihastunut sinuun. Paljon helpompi itselle kun ei saa pä
      Ikävä
      34
      744
    Aihe