Jos alkaa piirtämään sähkökuvia/koneenpiirrustuksia tai mekaniikkasuunnittelua. Mistä löytää tarkat säädökset piirustuksille että on oikeat muodot ym. Valvooko joku näitä ? Ilmeisest aika vaikeaa hommaa? Mitä voi laskuttaa, 60e / h ? Asiakkaita helppo hankkia?
Suunnittelutoimisto
1
2279
Vastaukset
- Konesuunnittelija
Konepiirustuksille ei ole mitään tarkkoja säädöksiä mtä olisi ehdottomasti noudatettava, mutta kaikki suunnitteluyritykset käyttävät lähes yhtäläistä enetelmää. Netistä ohjeita voi olla vaikea löytää, siksi suosittelin mieluiten kirjastoa. Vain asiakas valvoo että piirustukset ovat oikein, virheellisillä ja puutteellisilla piirustuksilla tulee äkkiä entinen asiakas. Tänä päivänä kaikki mekaniikkasuunnittelu tapahtuu 3D ohjelmilla (Catia, Solid Works, Alibre Design jne) Näillä ohjelmilla suunnitellessa saa melkein automaattisesti oikeaoppiset 2D piirustukset. Lisäksi jos olet ajatellut tehdä suunnittelua muille yrityksille konsulttina, nämä useimmiten vaativat että suunnittelu tapahtuu 3D-ohjelmalla joka toimii myös heidän omilla järjestelmillä.
Mutta..vaikutat aika kokemattomalta alalla, siksi sanoisin että on luultavasti melkein mahdotonta hankkia asiakkaita. Hakisit mieluiten johonkin kurssille ensin, ja sitten vaikka harjoittelemaan lisää johonkin insinööritoimistoon.
Olen itse toiminut mekaniikkasuunnittelijana yli 20 vuotta (siis yrittäjänä)
Tuntiveloitus on 60-100e täällä ruotsissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh892128Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr1361776- 1801326
- 241794
- 67732
- 59718
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol10711Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako211608- 49566
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </340514