w2000 tulevaisuus

Onko teitoo w2000 tulevaisuudesta,vai onko kehitys lopetettu
8679
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Siitä tuli kehitysvammainen ja M$ jäädytti sen projektin.
Eivät kuulemma koskisi siihen enää 10metriä pirkällä seipäälläkään...

Äänestä

Täällä sitä oikeata vastausta ei tiedä kukaan.

Win-XP oli jo oikeastaan huomattavasti parannettu Win2000-versio.

Uskoisin, että Windows-perhe tulee tulevaisuudessa pienenemään. Julkaistaan ehkä ainoastaa yksi käyttöjärjestelmä, joka sitten käy kaikille, niin kotiin kuin firmoille ja palvelimille, yms. Madollisesti myös joku unix-versio.

Microsoftilta on tulossa täysin uusi käyttöjärjestelmä vuoteen 2006 mennessä.

Äänestä
  • "Madollisesti myös joku unix-versio"

    Windowsista???

    Äänestä

  • Bill puhuu varovaisin sanankääntein vuodesta 2006 Longhornin julkaisuajankohtana, mutta ei ole sanonut suoraan. että se julkaistaan 2006.

    IT-analyytikot puhuvat aika yleisesti 2007 tai 2008 julkaisuajankohtana. Saa nyt nähdä miten käy.

    Äänestä

  • Bits© kirjoitti:

    "Madollisesti myös joku unix-versio"

    Windowsista???

    Kyllä

    Äänestä

  • MacFinn kirjoitti:

    Bill puhuu varovaisin sanankääntein vuodesta 2006 Longhornin julkaisuajankohtana, mutta ei ole sanonut suoraan. että se julkaistaan 2006.

    IT-analyytikot puhuvat aika yleisesti 2007 tai 2008 julkaisuajankohtana. Saa nyt nähdä miten käy.

    Niinhän se Billi puhui varovasti aikoinaan xpeestäkin ja öpaut vuoden kuluttua billin höpinöista julkaistiin xpee.
    Uskoisin, että kun höpinät aloitetaan niin silloin on jo olemassa valmistuote, ehkä pientä fiilauta vaille. Se on sitä jonkinmoista stratekiaa.

    Äänestä

Tukea saa ainakin muutaman vuoden vielä aivan ongelmitta, koska win2000 on sen verran paljon yrityskäytössä. Muistaisin, että microsoft laskee tuotteilleen 6vuoden elinkaaren, ja tämän jälkeen tuki loppuu.

Mutta se, että microsoft ei tue käyttöjärjestelmää ei tarkoita, etteikö käyttis olisi aivan käyttökelpoista tavaraa, päinvastoin. Esim. 90-luvun puolessa välin julkaistu NT4:n on iältään ja osin ominaisuuksiltaan vanhentunut, mutta silti erittäin paljon käytetty erillaisissa tehtävissä yrityksissä, jopa erittäin tuotantokriittisissa toiminnoissa. Tämä siksi, että järjestelmä on aikojen saatossa saatu suhteellisen vakaaksi, kiitos 6:n service packin. Nykyisin kun konekantaa uudistetaan laitetaan uusiin koneisiin joko win2000 tai winXP, riippuen yrityksen päätöksistä. Ja win95:n tukihan on loppunut jo aikoja sitten, mutta hitaimmissa koneissa tuo on vielä aivan käypä käyttis, tosin uusimmille lisälaitteille ei enää saa kolmannen osapuolen ajureita.


Ja vaikka tuo 6vuotta tulisikin täyteen, niin se ei automaattisesti tarkoita, että kaikki tuki päättyisi. Alkuvuodesta microsoft joutui pyörtämään päätöksesnä win98:n tuen päättämisestä, koska yritysmaailma käyttää yleisesti vielä win98:a ja oli valmis maksamaan tuesta.

Äänestä

Saattaa siihen vielä servicepackeja tulla, vaikka nykyisellään sp4:n kanssa on jo hyvinkin vakaa. Uusi sp olisi hyvä asia siksi että suurimmat tietoturvakorjaukset olisi siinä mukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pepi kirjoitti:

Onko teitoo w2000 tulevaisuudesta,vai onko kehitys lopetettu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu