Kaupunginhallituksen kokouksen pöytäkirjaan eriävänä päätösehdotuksena Jorma Merivirta jätti PerusS:n vetoomuksen lomautuksista. Teksti löytyy 14.12.2009 kokoksen Pk:n liitteenä
Eriävässä ehdotuksessa lukee
SÄÄSTÖJEN AIKAANSAAMISEKSI KOTKA LOMAUTTAA HENKILÖSTÖN TASAPUOLISESTI
PerusS Kotkassa harhauttaa kuntalaisia harkiten vaihtelevilla mielipiteillä. Mielipiteen muuttuvat aina tilanteen mukaan
Eriävässä ehdotuksessa lukee
SÄÄSTÖJEN AIKAANSAAMISEKSI KOTKA LOMAUTTAA HENKILÖSTÖN TASAPUOLISESTI
PerusS Kotkassa harhauttaa kuntalaisia harkiten vaihtelevilla mielipiteillä. Mielipiteen muuttuvat aina tilanteen mukaan
Vastaukset 17
Vanhimmat
mitä sä sooloilet
mertsu on oikeesti luuseri, haluaa mielellän sulkia hattuun. mutta kääntää takkiaan tuon tuosta, kun hallituksen jäsenet vähän pyörittelee miestä kun tuulmylly. ei pysy linja vankkana ja suorana, miksi näin kerrohan mertsu?
että ihmiset näkee mitä Persut oikein ajattelee lomautuksista Kotkassa
Jorma,Jorma päätä jo mitä mieltä olet.
Onks tukka hyvin, näkyyks kultakello. Sitä mieltä MINÄ OLEN.
Me täällä persuissa olemme ihan samaa mieltä kuin sinäkin.
Ja jos vaihdat mielipidettäsi niin vaihdamme mekin.
Muistahan äänestää meitä.
Koko Kotkan persujen porukka valehtelee koko ajan kansalle. Pienen kansan puolustajat perkele.
Tyypillistä Demarilta jota Jari Luumi ansiokkaasti koittaa viljellä jälkiensä peittämisessä. Nimenomaan Jari Luumi halusi heittää määräaikaiset varsinkin hoitohenkilökunnan lopullisesti kilometri tehtaalle. Vedoten heiltä puuttuvan työsuhteen jolloin heidät heitetään ensimmäisenä pellolle. Nyt on jo heitetty yli 60 määräaikaista oman onnensa nojaan. Näin syyllistettiin jo huonommassa asemassa olevat ylityöllistetyt hoitohenkilökunta kylmästi ulos kaupungin palvelusta.
Luumi aina vaahtoaa, kun ei muuhun pysty ja pyrkii tuomaan Perussuomalaisista harhauttaakseen suurta yleisö väärää kuvaa mitä me teemme kaupunginvaltuustossa. Tämä johtuu siitä, että Demarit ei saaneet Perussuomalaisia omaan talutusnuoraan eli koaliittioon.
Jos Jari olisi johtanut Demari ryhmän valtuutettu Arto Hirvosen esityksen taakse ei Kotkassa nyt tarvittaisi pelotella pakkolomilla. Esitin, että Kotkan virkamiehet heti rupeaisi keräämään valtakunnasta kaikista niistä kunnista niiden säästö toimista tiedot miten ne ovat hoitaneet omat säästönsä. Mainitsin Heinolan mallin missä kaikki hallintokunnat itse etsivät säästöt jotta ei tarvita mennä pakkolomautuksiin. Näistä kerätyistä jo hyviksi kojetuista tiedoista olisi löytynyt Kotkaankin soveltuvin osin valmiiksi mietittyjä malleja toteuttaa ja saada säästöt aikaiseksi.
Nyt on menetetty tietojen keruun osalta jo reilut puolivuotta ja koaliitio on ajamassa Kotkan kaupungin pakkolomautuksiin. Koska yt neuvottelut ovat ajautumassa umpikujaan.
Millään muotoa ei Perussuomalaisia saa tässäkään asiassa puhumalla linjattomuudesta. Se, että Demarit ja Vasemmistoliitto ei ymmärrä selko kielistä hyvin harkittua asialinja politiikkaa ei se kuitenkaan edellytä Perussuomalaisten haukkumista. Olemme saaneet Kotkalaisten laajan tuen politiikkamme taakse.
Arto Hirvonen
Perussuomalaisten valtuustoryhmänvarapuheenjohtaja
Tässä sulle Arto Heinolan malli. http://yle.fi/alueet/lahti/2009/08/heinola_lomauttaa_opettajia_925325.html Älä yritä venkoilla lomautusasiassa. Kaksilla korteilla taas pelaatte.
Kyllä te vaan olette tavallista porukkaa koko ryhmä. ÄÄNET PERSUILLE NE LOMAUTTAA KAIKKI KUNNAN TYÖNTEKIJÄT PERKELE
Mitä sä selität. Aivan täyttä paskaa. Persut haluaa LOMAUTTAA ja PISTE. Olette ihmisiä harhaanjohtavia pikkupoliitikkoja.
Ei nämä sinun umpikierot selitykset oikein enää uppoa. Etkö tajua, että sinut on äänestetty sinne valtuustoon päättämään yhteisistä asioistamme eikä pelaamaan mitään poliittista peliä. Vitun pelle
Demari- Vassareiden möläyksiä tulee. Pilaavat jonninjoutavilla itsensä nolamalla Suomi24 Kotkan palstan. Ymmärtäisivät pysyä hiljaa jos ei ole kokemusta viestien sisällön laatimisessa. Vaikka en ole Persu olen huomannut heidän kannan otoissa on aina järki mukana. Mutta näillä palstan pilaajilla on omahyväinen kateus kun eivät pysty Persuille laittamaan kampoihin.
Äläs piiloperSSu yritä kääntää demari-vasemmistoon mitään, kylä noi teidän juonet tiedetään jo. Teikäläiset ei osaa mitään ja valehtelevat kaikille. Ensi vaaleissa tulee turpaan niin että tukka lähtee!
koaliitio,koaliitio. aikaisemmin yhteisöllisyys, yhteisöllisyys. Varmaan käy wikipediassa katsomassa sivistyssanoja, teemakseen. Löytyy linja näin persuillekkin.
Aiemmin ps ää moitittiin, että ei kanneta vastuuta, ei kyetä tekemään päätöksiä ja kartetaan vaikeita asioita. Nyt ulvotaan kun kaikkia näitä edellämainittuja asioita tehdään! Pyhtäällä psn Lehto näitä esitti, muut hylkäsi ja lopulta näin tehtiin, osa sairaanhoidosta jäi ulos ja lopputulos oli että talous kääntyi ylijäämäiseksi ja runsaasti, ehkäpä täällä kotkassakin olisi vaihteeksi hyvä tehtä kassaan rahaa. Joten Lehto oli lopulta oikeassa ja suurempi kokoanisuus kääntyi kaikkien eduksi, eikä heikoimmat jääneet ilman mistään. Hyvä että täällä kotkassakin on silmaät avautuneet. Lehto esitti näitä jo alkuvuodesta 2009, sitten loppuvuodesta tehtiin jyrkät käännökset, kuten Lehto oli esittänyt, ajanpuute teki mutkista sitten ehdotettuja tiukempia, mutta aika yllättävältä taholta se alkualoite tuli, joten olisko aika n yt jo myöntää, että ainesta on muuallakin kuin vanhassa kolmikossa?
Päätöksiä pitää kyetä tekemään perkele. Kuopanpohjilla lymyäjiä kyllä riittää, kuntataloudessa ei paljon juuri muuta ole kuin ikäviä päätöksiä, aina joku valittaa. Se mitä nyt kaivataan yli puoluerajojen on päätöksiä, nopea tiukka liike antaa pelivaraa pidemmälle tähtäimelle.
Persuthan nimenomaan EIVÄT tee mitään päätöksiä, vaan välttelevät vastuuta kun rintamakarkurit. Jättävät aina eriäviä mielipiteitä ja ovat aina vastaan. Näin sitten jos joku asia ei mene nappiin niin voivat olla että "mitäs minä sanoin".
Iljettävää. Ei niissä kenessäkään ole miestä vastuun kantamiseen.